5G Webmaster Sektörünü Nasıl Değiştirecek?


Üyelik Yaşı
7 Ay
Mesajlar
908
Tepki Puanı
936
Ödül
41
Konum
Buradayım.
Sırf 4.5G demekten kurtulmak isteyen binlerce kişinin olduğuna eminim. Adam akıllı numaralandırılmış olması bir yana, 5G gerçekten günümüzün ağ “bağımlısı” yaşantılarında birçok sorunu çözebilir. Ancak biz bu yazıda ağırlıkla 5G'nin webmaster sektörünü nasıl değiştireceğine değineceğiz.

5G İnternet Kullanıcılarına Neler Getirecek?
Eminim farklı blog yazılarında, video içeriklerinde 5G’nin üç aşağı, beş yukarı neler getireceğine dair bir şeyler görmüşsünüzdür. Bunlar çok kısaca;
  • Daha yüksek indirme ve yükleme hızları
  • Daha düşük ping süreleri
  • Nesnelerin interneti adı verilen IOT teknolojisinin çok daha verimli hale gelmesi
  • Çok daha geniş bir kapsama alanı gibi şeyler.
Bu imkanlar internet kullanıcıları için harikulade görünebilir. En nihayetinde çok daha hızlı bir şekilde çok daha fazla veriye ulaşma imkanına sahip olacaklar. Hatta Tesla gibi sürücüsüz araçların, uzaktan yönetilen askeri ve sivil araçların kullanımında yıllardır beklenen bir devrim dahi gerçekleşebilir. Fakat bütün bunlar web sitelerini de etkileyecek. İnsanlar yıllardır header, body, sidebar ve footer'dan oluşan web sitelerini kullanmaya alıştılar, ki zaten iyi bir deneyim için şuanki ortalama internet hızına yönelik uygun bir arayüz bu. Ancak bağlantı imkanının artması bağlanılandan daha fazlasının talep edilmesine neden olacak.

5G neleri değiştirecek?

5G Webmasterlara Hangi Yükümlülükleri Getirecek?
Biz webmasterlar için 5G’nin getirdikleri “daha çok çalışma”, “daha çok analiz” ve “daha çok iş”. Ki buradaki tüm daha ifadeleri olumsuz; çünkü hepimiz göbeğimizde meyve tabağı ile yabancı dizi izlemek istiyoruz.

5G teknolojisin webmaster sektörüne etkileri
Google’ın mobil uyumluluk konusunda site sahiplerine gösterdiği rota bugüne değin “her nedense” AMP idi, yani düşük veri hızlarında açılabilecek sayfalar. Dolaylı olarak zengin kartlar da işin içerisinde ancak Google’ın önceliği birkaç senedir AMP olmuştu. Bunun sebebi ise her ne kadar dünya 5G’yi konuşsa da, bazı bölgelerde halen 2G, 3G altyapılarının kullanılması.

Diyeceksiniz ki, 5G daha hızlı, o yüzden yapmamız gereken bir şey yok. Hmm, kötü haber, aslında 5G bize sayfalarımızı yeni tasarımlara; üstelik çok daha verimli kullanılabilecek, fonksiyonlarla bezeli tasarımlara geçme imkanı sunacak. Eğer ortada bir imkan varsa ve birileri onu değerlendirirse onlarla rekabet etmek isteyenlerin de aynı fonksiyonları sunabilmesi gerekecektir. Yani çok kısa bir sürede “mobil uygulama gibi çalışan web siteler” rekabet edebilmek için zorunlu hale gelecekler.

Bir yanda 2G-3G kullanıcıları, öte yanda 4.5G-5G kullanıcıları; her ikisi için de tatmin edici arayüzler çıkarmak, bu dengeyi nasıl ayarlayacağımızı çözümlemek inanın çok başımızı ağrıtacak. Webview siteler bu açıdan ilk adımımız sayılabilir. Ancak tahmin edeceğiniz üzere responsive site tasarımları, mobil uygulamalara göre birçok fonksiyondan mahrum. Özellikle kaydırma hareketleri, ekran döndürme, akıllı saatlerden erişim, akıllı ev eşyalarından erişim ihtiyaçları 5G’nin yaygınlaşmasıyla kapımızı çalacak ekstra işler.

Bu anlamda 5G’nin gelişine şahsen zerre sevinmiyorum. 2021-2022 yıllarında 5G altyapılarının kurulacağı ve Türkiye’ye de 2025 yılında geleceği söyleniyor. Yani meslek değiştirmek için son 5-6 senemiz kaldı. Aksi halde webmasterlık ile mobil uygulama geliştiriciliği tek bir çatı altında birleşebilir. Şimdiden Android ve iOS için uygulama nasıl geliştirilir, bu platformların imkanları nedir öğrenmeye başlamakta fayda var.
 

Üyelik Yaşı
5 Ay
Bakiye
0,00 TL
Mesajlar
211
Tepki Puanı
83
Ödül
41
Şuan mobil hız testlerinde 3G baz alınıyor. Sanırsam 5G aktif olunca 4G ile test edilecek. Bu da müthiş bir şey! Optimizasyon yapmaya bile gerek kalmayacak.
 

Üyelik Yaşı
7 Ay
Mesajlar
908
Tepki Puanı
936
Ödül
41
Konum
Buradayım.
Şuan mobil hız testlerinde 3G baz alınıyor. Sanırsam 5G aktif olunca 4G ile test edilecek. Bu da müthiş bir şey! Optimizasyon yapmaya bile gerek kalmayacak.
Hocam sen çok iyimsersin. Bence işler çok daha karmaşık hale gelecek.
 

Üyelik Yaşı
5 Ay
Bakiye
0,00 TL
Mesajlar
211
Tepki Puanı
83
Ödül
41
Üst
Bibors Borsa, Döviz ve Kripto para hakkında her şey.