7 Adımda Etkili SEO Başlığı Nasıl Oluşturulur?

İçeriklerinizde Clickbait başlıklar kullanıyor musunuz? Doğru söylemeyene bardak altı fırlatıyorum.

• Yaşamak için clickbait başlıklara ihtiyacım var, anlıyor musun, yaşamak için!

Kullanılan: 4 25.0%
  • Ceketimi satar clickbait yapmam.

Kullanılan: 3 18.8%
  • Clickbait kelimesinin Türkçesi oltalama mı, tık yemi mi? Ben halen bu soruya yanıt arıyorum.

Kullanılan: 1 6.3%
  • Her şey yerinde güzel, arada bir clickbait başlık yazmaktan kim ölmüş canım...

Kullanılan: 8 50.0%

• Kullanılan toplam oy
    16

baydogan

SADECE İŞ İÇİN: [email protected]
Yönetici
Editör

Üyelik Yaşı
3 Ay
Ödül
41
Google SEO ipuçları
SEO uyumlu başlık oluşturma hakkında bugüne kadar duyduklarınızı unutun şeklinde bir giriş yapacaktım ama işin sonunda linç yemek var diye vazgeçtim. Bu yazıda Google sıralamasında öne çıkabilmeniz için kritik önem taşıyan başlıklarınızı nasıl hazırlamanız gerektiğine dair çok etkili 7 ipucu vereceğim.

Ne Şiş Yansın, Ne Kebap A.Ş.
Hem SEO uyumlu, hem de okuyucuyu etkileyen başlıklar siteniz için hayati derecede önemli, neden? Çünkü insanların %75’i (tamamen sallıyorum bu rakamı, ne yapacaksınız, aksini mi ispatlayacaksınız, %75 işte) eğer başlık ilgilerini çekmediyse o siteyi ziyaret etmiyorlar. Demiyorum ki clickbait yapın ama okuyucuyu baştan bir meraklandırmak her zaman iyidir. Mesela bu yazının başlığını görünce içinizden “oo, 7 tane demek, hemen girer okurum, öğrenirim, sonra gelsin hitcikler, yağsın paracıklar” demediniz mi?

Elbette sadece okuyucunun ilgisini çekmek yeterli değil. Bir de okuyucunun önüne çıkmak, gözünün içine bakarak “şşt tıklasana yakışıklı” diyebilmek gerekiyor. Bunun için de Google’ın sıralama politikalarını harfiyen uygulamalısınız. Her iki tarafı da memnun edebilmek başlangıçta zor görünebilir ama işi çözünce tak tak tak! Alın ulen SEO uyumlu, alın ulen ilgi çekici diye etrafa başlık saçmaya başlayacaksınız.

Lafı çok uzatmadan şu 7 sihirli SEO başlık ipucu neymiş bir bakalım…

SEO başlık nasıl hazırlanır
Sıralamada Önde Çıkmak İçin 7 SEO Başlık İpucu

Not: bu ipuçlarını içeriklerinizin türlerine göre uygulayın. Her başlıkta uygulanabilecek ipuçları olduğu gibi sadece bazı içerik türleri için kullanılması gereken ipuçları da mevcut. Şimdiden iyi uçuşlar.

1- İdeal SEO Başlık Uzunluğu
Kolaydan başlayalım dedim. Google arama sonuçları sayfasının takdir edersiniz ki her site gibi “post excerpt”, yani alıntılanacak karakter sınırı var. Başlıklar için bu sınır 68 karakterdir. Daha uzun karakter sayısına sahip başlıklarınız arama sonucunda eksik görünecektir. Bu nedenle ideal olarak 50 ile 60 arasında bir karakter sayısını gözetmekte fayda var.

Peki 50-60 karakter sayısını nasıl verimli kullanabilirsiniz? Örnekler;
*Kilit anahtar kelime mutlaka başlıkta yer almalı.
*Eğer başlık bir soru ise 1 karakteri soru (?) işaretine harcamanız gerekiyor.
Noktalama işaretlerinin doğru kullanımı sıralamada yükselebilmeniz için çok önemli.

2- Sayı ve Yüzdelik İfadeler
Google seo ipuçları

Sayı İfadeleri
Liste içeriklerinin son yıllarda çok fazla okunduğunu fark ettiniz mi? Liste içerikleri denilince akla gelen siteler var ya hani? Yahu onu diyorum işte, hah. İşte o gibi sitelerin uyguladığı bir taktik sayı ve yüzdelik ifadelerin öne çıkarılması.

Örnekler;
*7 Adımda Etkili SEO Başlığı Nasıl Oluşturulur?
*Google Sıralamasında Öne Çıkmanız İçin Başlık İpuçları
başlıklarından hangisi daha ilgi çekici görünüyor, karar sizin.

Yüzde İfadeleri
Bununla birlikte yüzdelik ifadeler de okuyucunun ilgisini çekebilmek için muhteşem bir uygulamadır.
Örnekler;
*Bu Yöntemle Ev Giderlerinizi %50 Azaltın
*Kadınların %60’ı Bu Tip Erkeklerden Hoşlanıyor
(gerçi burada yüzde vermeye gerek yok, ilk kelimeyi görünce tıklar çoğu).

3- Gün, Ay, Yıl Belirteçleri
Atamızın “Efendiler, yarın Cumhuriyet’i ilan edeceğiz” sözü kadar etkili olmasa da başlıkta tarih belirteci kullanmak hem ziyaretçi çekebilmek, hem de daha dar bir alan belirleyerek sıralamada öne çıkmak için iyi bir yöntem. Özellikle moda, ürün ve hizmet inceleme; tema, eklenti, program tanıtımı siteleri yıl belirteci ile hitlerini birkaç kat yükseltebilirler.

Örnekler;
*Oturma Odası Gruplarında 2019 Trendleri
*2019 Yılına Damga Vuran Aksiyon Filmleri

Başlık SEO uyumluluğu
4- Bedava Sirke Baldan Tatlıdır-cılık

Welcome to bedava mezar! Sihirli ifadeler diye yıllardır lütfen, rica ediyorum ve özür dilerim ifadeleri öne çıkarılıyor. Bu yazıdan sonra bunun külliyen yalan olduğunu, tek gerçek sihirli ifadenin bedava ve onun eş anlamlıları olduğunu anlayacaksınız.

Bedava öneki çoğu aramada kendisine yer bulur. Bu sayede hem nokta atışıyla bir kitleyi kendinize çekebilir, hem de daha düşük rekabet alanına çekilebilirsiniz. Birçok site sahibi bedava kelimesinin sırrını bilmedikleri için en iyi, en etkili, en hızlı gibi öneklerle ömür tüketirler. Kulağınıza küpe olsun.

Örnekler;
*50 Tane Premium Ücretsiz Wordpress Blog Teması
*Küba’da Bedavaya Neler Alabilirsiniz?

5- Kritik Aksiyon Aramaları
Google’a iki defa giren üçüncü seferde artık emir vermeye başlar. Bu ne demek, ne anlatıyorsun sen değişik diyenlere sevgili babamın tarayıcı geçmişinden üç örnek vereceğim:
  • neşet ertaş dinle
  • neşet ettaş türkü canlı (evet, ettaş)
  • zahidem dinle
Yaa… bir aydınlanma oldu değil mi?
Aramalarda indir, dinle, mp3, oku, satın al, fiyat, satılık, nerede, telefon numarası ve daha birçok son ek kullanılır.
İçerikleriniz eğer bu yönde hazırlanmışsalar başlığa uygun son ekleri yazmayı unutmayın.

6- Asıl Oğlanın Yancısı Olmak
Baştan söyleyeyim, yancılık dünyada olunacak en güzel konumdur. Büyük başın derdi büyük olur diye atalar boşuna dememiş. Atalarımızın ta o zamanlardan bize SEO başlık ipucu vereceğini kim tahmin ederdi?

Asıl oğlanın yancısı olmak nedir, bunu sen nasıl WEB’e uyarladın sorularını duyar gibiyim. Şöyle ki: Google Search Console biz web masterlar tarafından sıkça aratılan bir anahtar kelime. Sıkça aratıldığına göre yancılık yapmaya da uygun demektir. Google Search Console Zengin Kartlar Ayarları Nasıl Yapılır başlıklı bir içerik arama sonuçlarında bukalemun gibi avını bekleyecektir.

Facebook, Twitter, Pinterest ve daha birçok sitenin alt özellikleri için bu şekilde içerikler hazırlayıp en tepelerde kendinize yer bulabilirsiniz.

Örnekler;
*Facebook Hesabı Nasıl Kapatılır?
*Twitter Analytics Raporları Dışarı Aktarma
*Firefox’ta Netflix 1080p - 4k Nasıl Oynatılır?

7- Leblebi mi?
Leb demeden leblebiyi anlayan açık zihinli okuyucularım! İnternetin bir bilgi edinme aracı olduğunu unuttunuz mu? Mesela hemen bunu aratalım: internetten bilgi edinilebilir mi?

Benim oradan buradan garip gureba benzetmelerim ile yedinci maddeyi anlamakta zorluk çekenler için hemen söyleyeyim: soru soran başlıklar. Google’a sorulan soruların haddi hesabı yoktur. Zannetmeyin ki Google’da tüm sorularımızın cevabı var. Bu konudaki ihtiyaç insanlık geliştiği sürece devam edecektir; çünkü devamlı yeni icatlar, sistemler ortaya çıkıyor, haliyle merak da ediliyorlar.

Örnekler;
*Kaplumbağalar da uçar mı?
*Tane tane pirinç pilavı nasıl yapılır?
*İnsan yemek yemeden kaç gün yaşayabilir?
(bu yazıyı yazacağım diye 3 saattir yemek yemedim, açım aç!)

Clickbait başlık
SEO Başlığı Oluşturma İpuçlarında Son Söz

Bu 7 yöntemi iyice anladığınızı varsayıyorum, anlamayanlar anlayanlarla arkadaşlık etsin. Ancak bir genel geçer kuralı yinelemekte fayda var. SEO’da yükseleceğim diye clickbait başlıklar hazırlamayın. İçerikleriniz ile başlıklarınız uyumlu olmazlarsa hemen çıkma oranınız yükselir ve iki hafta zirvelerde gezindikten sonra çukurun en derinine düşersiniz. Etkili ve SEO uyumlu başlık oluşturmak işin sadece bir ayağı; içerik ve görsel-video ile de OnPage SEO değerinizi yükseltmelisiniz.

En tepede bir anket var, geçerken görmüşsünüzdür; oy kullanmayı ve konu hakkında yorum yapmayı unutmayın. Ben yemek yemeye gidiyorum arkadaş.

Son düzenleme:

Üyelik Yaşı
3 Ay
Ödül
61
Ekli dosyayı görüntüle 2394SEO uyumlu başlık oluşturma hakkında bugüne kadar duyduklarınızı unutun şeklinde bir giriş yapacaktım ama işin sonunda linç yemek var diye vazgeçtim. Bu yazıda Google sıralamasında öne çıkabilmeniz için kritik önem taşıyan başlıklarınızı nasıl hazırlamanız gerektiğine dair çok etkili 7 ipucu vereceğim.

Ne Şiş Yansın, Ne Kebap A.Ş.
Hem SEO uyumlu, hem de okuyucuyu etkileyen başlıklar siteniz için hayati derecede önemli, neden? Çünkü insanların %75’i (tamamen sallıyorum bu rakamı, ne yapacaksınız, aksini mi ispatlayacaksınız, %75 işte) eğer başlık ilgilerini çekmediyse o siteyi ziyaret etmiyorlar. Demiyorum ki clickbait yapın ama okuyucuyu baştan bir meraklandırmak her zaman iyidir. Mesela bu yazının başlığını görünce içinizden “oo, 7 tane demek, hemen girer okurum, öğrenirim, sonra gelsin hitcikler, yağsın paracıklar” demediniz mi?

Elbette sadece okuyucunun ilgisini çekmek yeterli değil. Bir de okuyucunun önüne çıkmak, gözünün içine bakarak “şşt tıklasana yakışıklı” diyebilmek gerekiyor. Bunun için de Google’ın sıralama politikalarını harfiyen uygulamalısınız. Her iki tarafı da memnun edebilmek başlangıçta zor görünebilir ama işi çözünce tak tak tak! Alın ulen SEO uyumlu, alın ulen ilgi çekici diye etrafa başlık saçmaya başlayacaksınız.

Lafı çok uzatmadan şu 7 sihirli SEO başlık ipucu neymiş bir bakalım…

Ekli dosyayı görüntüle 2390Sıralamada Önde Çıkmak İçin 7 SEO Başlık İpucu
Not: bu ipuçlarını içeriklerinizin türlerine göre uygulayın. Her başlıkta uygulanabilecek ipuçları olduğu gibi sadece bazı içerik türleri için kullanılması gereken ipuçları da mevcut. Şimdiden iyi uçuşlar.

1- İdeal SEO Başlık Uzunluğu
Kolaydan başlayalım dedim. Google arama sonuçları sayfasının takdir edersiniz ki her site gibi “post excerpt”, yani alıntılanacak karakter sınırı var. Başlıklar için bu sınır 68 karakterdir. Daha uzun karakter sayısına sahip başlıklarınız arama sonucunda eksik görünecektir. Bu nedenle ideal olarak 50 ile 60 arasında bir karakter sayısını gözetmekte fayda var.

Peki 50-60 karakter sayısını nasıl verimli kullanabilirsiniz? Örnekler;
*Kilit anahtar kelime mutlaka başlıkta yer almalı.
*Eğer başlık bir soru ise 1 karakteri soru (?) işaretine harcamanız gerekiyor.
Noktalama işaretlerinin doğru kullanımı sıralamada yükselebilmeniz için çok önemli.

2- Sayı ve Yüzdelik İfadeler

Ekli dosyayı görüntüle 2391
Sayı İfadeleri
Liste içeriklerinin son yıllarda çok fazla okunduğunu fark ettiniz mi? Liste içerikleri denilince akla gelen siteler var ya hani? Yahu onu diyorum işte, hah. İşte o gibi sitelerin uyguladığı bir taktik sayı ve yüzdelik ifadelerin öne çıkarılması.

Örnekler;
*7 Adımda Etkili SEO Başlığı Nasıl Oluşturulur?
*Google Sıralamasında Öne Çıkmanız İçin Başlık İpuçları
başlıklarından hangisi daha ilgi çekici görünüyor, karar sizin.

Yüzde İfadeleri
Bununla birlikte yüzdelik ifadeler de okuyucunun ilgisini çekebilmek için muhteşem bir uygulamadır.
Örnekler;
*Bu Yöntemle Ev Giderlerinizi %50 Azaltın
*Kadınların %60’ı Bu Tip Erkeklerden Hoşlanıyor
(gerçi burada yüzde vermeye gerek yok, ilk kelimeyi görünce tıklar çoğu).

3- Gün, Ay, Yıl Belirteçleri
Atamızın “Efendiler, yarın Cumhuriyet’i ilan edeceğiz” sözü kadar etkili olmasa da başlıkta tarih belirteci kullanmak hem ziyaretçi çekebilmek, hem de daha dar bir alan belirleyerek sıralamada öne çıkmak için iyi bir yöntem. Özellikle moda, ürün ve hizmet inceleme; tema, eklenti, program tanıtımı siteleri yıl belirteci ile hitlerini birkaç kat yükseltebilirler.

Örnekler;
*Oturma Odası Gruplarında 2019 Trendleri
*2019 Yılına Damga Vuran Aksiyon Filmleri

Ekli dosyayı görüntüle 23924- Bedava Sirke Baldan Tatlıdır-cılık
Welcome to bedava mezar! Sihirli ifadeler diye yıllardır lütfen, rica ediyorum ve özür dilerim ifadeleri öne çıkarılıyor. Bu yazıdan sonra bunun külliyen yalan olduğunu, tek gerçek sihirli ifadenin bedava ve onun eş anlamlıları olduğunu anlayacaksınız.

Bedava öneki çoğu aramada kendisine yer bulur. Bu sayede hem nokta atışıyla bir kitleyi kendinize çekebilir, hem de daha düşük rekabet alanına çekilebilirsiniz. Birçok site sahibi bedava kelimesinin sırrını bilmedikleri için en iyi, en etkili, en hızlı gibi öneklerle ömür tüketirler. Kulağınıza küpe olsun.

Örnekler;
*50 Tane Premium Ücretsiz Wordpress Blog Teması
*Küba’da Bedavaya Neler Alabilirsiniz?

5- Kritik Aksiyon Aramaları
Google’a iki defa giren üçüncü seferde artık emir vermeye başlar. Bu ne demek, ne anlatıyorsun sen değişiklik diyenlere sevgili babamın tarayıcı geçmişinden üç örnek vereceğim:
  • neşet ertaş dinle
  • neşet ettaş türkü canlı
  • zahidem dinle
Yaa… bir aydınlanma oldu değil mi?
Aramalarda indir, dinle, mp3, oku, satın al, fiyat, satılık, nerede, telefon numarası ve daha birçok son ek kullanılır.
İçerikleriniz eğer bu yönde hazırlanmışsalar başlığa uygun son ekleri yazmayı unutmayın.

6- Asıl Oğlanın Yancısı Olmak
Baştan söyleyeyim, yancılık dünyada olunacak en güzel konumdur. Büyük başın derdi büyük olur diye atalar boşuna dememiş. Atalarımızın ta o zamanlardan bize SEO başlık ipucu vereceğini kim tahmin ederdi?

Asıl oğlanın yancısı olmak nedir, bunu sen nasıl WEB’e uyarladın sorularını duyar gibiyim. Şöyle ki: Google Search Console biz web masterlar tarafından sıkça aratılan bir anahtar kelime. Sıkça aratıldığına göre yancılık yapmaya da uygun demektir. Google Search Console Zengin Kartlar Ayarları Nasıl Yapılır başlıklı bir içerik arama sonuçlarında bukalemun gibi avını bekleyecektir.

Facebook, Twitter, Pinterest ve daha birçok sitenin alt özellikleri için bu şekilde içerikler hazırlayıp en tepelerde kendinize yer bulabilirsiniz.

Örnekler;
*Facebook Hesabı Nasıl Kapatılır?
*Twitter Analytics Raporları Dışarı Aktarma
*Firefox’ta Netflix 1080p - 4k Nasıl Oynatılır?

7- Leblebi mi?
Leb demeden leblebiyi anlayan açık zihinli okuyucularım! İnternetin bir bilgi edinme aracı olduğunu unuttunuz mu? Mesela hemen bunu aratalım: internetten bilgi edinilebilir mi?

Benim oradan buradan garip gureba benzetmelerim ile yedinci maddeyi anlamakta zorluk çekenler için hemen söyleyeyim: soru soran başlıklar. Google’a sorulan soruların haddi hesabı yoktur. Zannetmeyin ki Google’da tüm sorularımızın cevabı var. Bu konudaki ihtiyaç insanlık geliştiği sürece devam edecektir; çünkü devamlı yeni icatlar, sistemler ortaya çıkıyor, haliyle merak da ediliyorlar.

Örnekler;
*Kaplumbağalar da uçar mı?
*Tane tane pirinç pilavı nasıl yapılır?
*İnsan yemek yemeden kaç gün yaşayabilir?
(bu yazıyı yazacağım diye 3 saattir yemek yemedim, açım aç!)

Ekli dosyayı görüntüle 2389SEO Başlığı Oluşturma İpuçlarında Son Söz
Bu 7 yöntemi iyice anladığınızı varsayıyorum, anlamayanlar anlayanlarla arkadaşlık etsin. Ancak bir genel geçer kuralı yinelemekte fayda var. SEO’da yükseleceğim diye clickbait başlıklar hazırlamayın. İçerikleriniz ile başlıklarınız uyumlu olmazlarsa hemen çıkma oranınız yükselir ve iki hafta zirvelerde gezindikten sonra çukurun en derinine düşersiniz. Etkili ve SEO uyumlu başlık oluşturmak işin sadece bir ayağı; içerik ve görsel-video ile de OnPage SEO değerinizi yükseltmelisiniz.

En tepede bir anket var, geçerken görmüşsünüzdür; oy kullanmayı ve konu hakkında yorum yapmayı unutmayın. Ben yemek yemeye gidiyorum arkadaş.
Kişisel blog yazan birisi tüm sadeliği, dürüstlüğü ve kendine özgü yazım kuralları ile argo vs. ayırt etmeksizin yazıya samimiyetini aktarmalı. Atılan başlıkta aynı şekilde özgün, yaratıcı ve dürüstçe olması gerektiğini düşünüyorum. kişisel blogun amacı dikkat çekmek fazla tık almak değil. Yazılarına katılan insan bulmak, eleştirilmek
En azından vizyonum bu şekilde ve bu sebepten ötürü seo uyumlu ama clickbaitten bir o kadar uzak merak uyandırıcı olmasını tercih ediyorum.

Bu arada yararlı konu olmuş ☺ Elinize sağlık.

Üyelik Yaşı
3 Ay
Ödül
161
Aslında sırf blog için editör tutulabilir. Forumla alakası olmayan sadece blogla ilgilenen birkaç tane editör fena olmazdı.

Üyelik Yaşı
3 Ay
Ödül
161
Ekmeğimde gözün mü var hocam :)
Sizin yükünüzü azalmak için söylemiştim. Hem forumla ilgilenmek hemde blogla ilgilenmek zor olur diye düşündüm.

Yoksa sizin gibi işine sağdık bir editörün kazancına göz dikmek haşa ne haddime :D

Moderatör tarafında düzenlendi:

Üyelik Yaşı
4 Ay
Ödül
36
"Facebook Hesabı Nasıl Kapatılır?" aradım google-da. Sonuçlarda sadece gazete siteleri göründü. En tepelerde kendinize yer bulamazsınız yani :) Aslında bu da ayrı bir konu.

baydogan

SADECE İŞ İÇİN: [email protected]
Yönetici
Editör

Üyelik Yaşı
3 Ay
Ödül
41
"Facebook Hesabı Nasıl Kapatılır?" aradım google-da. Sonuçlarda sadece gazete siteleri göründü. En tepelerde kendinize yer bulamazsınız yani :) Aslında bu da ayrı bir konu.
Örnek olsun diye yazdım hocam onu, içerik hazırlamadan önce rekabete bakmakta fayda var. Milyonluk siteler ile rekabet edecekseniz en azından binler harcamanız gerek.

Üyelik Yaşı
4 Ay
Ödül
36
Örnek olsun diye yazdım hocam onu, içerik hazırlamadan önce rekabete bakmakta fayda var. Milyonluk siteler ile rekabet edecekseniz en azından binler harcamanız gerek.
Sizin makaleye, fikirlerinize bir sözüm yok. Çok güzel yazmışsınız, ellerinize sağlık. Benim yazdığım konu ise, büyük sitelerin genel blog gibi makaleler yazmasıdır. Bunu hiç güzel bulmuyorum.