ABD Posta Ofisi Sürücüsüz Tırları Trafiğe Sokmaya Hazırlanıyor

baydogan

ACİLSE: [email protected] 'e yazın lütfen
Yönetici
Editör

Üyelik Yaşı
5 Ay
Mesajlar
909
Tepki Puanı
933
Ödül
41
Konum
Buradayım.
USPS (ABD Posta Servisi) bu yıl sonunda kargoların şehirler ve eyaletler arasında taşınması işleminin yapay zekalı tırlara devredilmesi için ilk test sürüşlerinin yapılacağını duyurdu. ABD’nin en büyük posta ağının yaptığı bu duyuru elbette teknoloji severleri meraklandırdı. İlk test sürüşleri: Texas, Arizona ve New York arasında I-10, I-20 ve I-30 otobanlarında yapılacak. Sonrasında USPS ağındaki tüm ana yerleşkelere kargoların sürücüsüz tırlarla teslim edilmesi hedefleniyor.

2740

Kargo Teslimatında Otomasyon Dönemi Başlıyor
Bu işin öncüsü her ne kadar Amazon olsa da Amazon’un teslimat sistemi uçangözlere (drone kelimesinin Türkçe karşılığı, TDK onaylı) bağlıydı. Sürücüsüz otomobil konusundaki gelişmeler ise pek tabii Tesla markasıyla özdeşleştiriliyor. Yapay zeka kontrolündeki makinelerin giderek daha da hayatın içine girmeleri, kimilerini telaşlandırmıyor değil. USPS bu konuda “sürücüsüz tırların sadece otobanlarda ilerleyeceklerini” açıkladı. Ankara-Eskişehir otobanı gibi dümdüz yolda basıp gidecekler anlayacağınız.

Şirket yetkililerinden Kim Frum’un verdiği röportajdan birkaç başlık ile sistemin nasıl çalışacağını ve niçin getirilmeye çalışıldığını daha iyi anlayabiliriz:
  • Sürücüsüz kargo tırlarını başlangıçta sadece gece saatlerinde aktif hale getirmeyi ve böylece olası sorunları en aza indirmeyi planlıyoruz.
  • Tırlar diğer araçların konumlarına göre hızlanıp yavaşlayabilecekler ancak saatte 90 km hızı asla geçmeyecekler.
  • Sürücüsüz tırların aktif olarak kullanılmaları en çok şöförleri memnun edecektir. Şuanda şoförler günde ortalama 11 saat boyunca araç kullanıyorlar, ki bu çalışmak için hiçte kısa bir süre değil.
Kullanılacak sürücüsüz tırların geçtiğimiz yıla ait bir tanıtım videosu:
 
Üst
Bibors Borsa, Döviz ve Kripto para hakkında her şey.