ABD Ulusal Güvenlik Ajansı Telefonları Dinlediklerini İtiraf Etti

Telefonunuzun dinlenildiğinden şüpheleniyor musunuz?

 • NSA bize bakmıyor ama o CIA var ya, o CIA; kesin dinliyor beni.

  Kullanılan: 2 28.6%
 • "Alo, Arif abi, kapının önündeyim, hadisene ya, ağaç oldum" bunları dinleyip ne yapacaklar?

  Kullanılan: 4 57.1%
 • Dünya çok güzel bir yer, insanlar iyi kalpli; kesinlikle dinlemiyorlardır. Aa böcek, aa çiçek!

  Kullanılan: 1 14.3%

 • Kullanılan toplam oy
  7

Üyelik Yaşı
7 Ay
Mesajlar
908
Tepki Puanı
936
Ödül
41
Konum
Buradayım.
ABD'nin iç güvenliğinden sorumlu NSA (Ulusal Güvenlik Ajansı), ACLU'nun (Sivil Özgürlükler Birliği) açtığı davada telefonları dinlediklerini ve akıllı telefonlarda mesajlaşmaları sızdırdıklarını "kabul etti".

Şaşırdık mı? Elbette hayır; çünkü NSA 2015'te açılan bir dava sonrasında 620 milyon "yasa dışı" şekilde elde edilmiş telefon kaydını silmişti. Ancak huylu huyundan nasıl vazgeçmiyorsa NSA de vazgeçememiş. "CIA peşimde, hepimizi dinliyorlar" diyenler için bir dayanak daha ortaya çıktı.

3591
Dinlemeler Nasıl Ortaya Çıktı?

ACLU’nun iddianamesine göre NSA’in yasa dışı dinlemeler yaptığı, veri taşıma sistemindeki bir açıklık sayesinde açığa çıktı. Haktivistler tarafından zaten uzun zamandır saldırı altında tutulan NSA’in veri akışını yaptığı ağ yollarından elde edilen bulgular NSA’in ABD Vatanseverlik Yasası’nın 215. maddesini ihlal ettiklerini gösteriyordu. Mahkemeye sunulan kanıtlar sonrasında NSA dinlemelerin yasa dışı olarak elde edildiğini kabul etmek zorunda kaldı.

Olayın ortaya çıkmasıyla tahmin edeceğiniz üzere ABD medyası ve yargısı tamamiyle bu konuya eğildi. Geçtiğimiz yıl yaşanan Facebook gizlilik ihlalleri ve Trump’ın seçilmesindeki spekülasyonlar nedeniyle kişisel veri gizliliği ABD’de şuan için en önemli konu.

İllegal Dinlemeleri Engellemek İçin Ne Yapılacak?
Mahkeme halen konuyla ilgili delil ve beyanları incelemekle meşgul ancak kongre olayın ortaya çıkmasıyla 5 maddelik bir çalışma yayınladı. Bu maddeler Vatanseverlik Yasası’nın 215. bölümünün güncellenmesini, ek reformları içeriyor. Beraberinde NSA’ye verilen ültimatomda dinlemelerin yapılmasına olanak tanıyan arka kapıların derhal kapatılması ve bu arka kapıları kullanan birimlerin rapor halinde federal mahkemeye iletilmesi ifadeleri yer aldı.
 

Son Eklenenler Yazılar

Üst
Bibors Borsa, Döviz ve Kripto para hakkında her şey.