Acı Haber: Webmasterların Yakalanacağı Muhtemel Hastalıklar


Üyelik Yaşı
7 Ay
Mesajlar
908
Tepki Puanı
936
Ödül
41
Konum
Buradayım.
“84 saat boyunca Knight Online oynayan genç, mesanesi patladığı için öldü” sahte haberleriyle dahi bilgisayar başından koparmayı başaramadıkları biz webmasterlar bu kadar kötü olmasa da, ciddi sağlık sorunları tehlikesi altındayız.

Meslek itibariyle hareketsiz yaşam, sürekli aynı uzaklığa bakmak, el ve kol pozisyonu ve daha birçok sebeple webmasterlar eklem hastalıkları başta olmak üzere birçok tehlikeyle yüz yüze. Bu yazıda sizlere önce kara haber vereceğiz, ardından da “zaten webmaster sektörü bitti abi, sektör kan ağlıyor” şeklinde telkin edip başka bir mesleğe yönlendireceğiz. İçinizin kararmasına hazırsanız, ilk ve en önemli sağlık sorunu ile başlayalım.

Webmasterları bekleyen hastalıklar


İki Cam Parçasına 350 TL Ödemek
Yeryüzünün en acı durumlarından bir tanesi. Dikkat ettiyseniz gözlerinizin bozulması demedim, iki parça cam ve onları bir arada tutan plastik (bkz. gözlük) için 350 TL ödemek, ödeme sonrasında optik dükkanından on metre kadar uzaklaşınca zehir içmişsiniz gibi içinizi yakmaya başlıyor.

Kavanoz dibi gözlük
Dilerseniz UV koruması, mavi ışık filtresi, yeşil parlaklık önleyici vb. ekleyerek; çıt takalım araç kullanma gözlüğü olsun, tak çıkaralım güneş gözlüğüne dönsün derseniz içinizin yanma miktarını arttırabilir, kolay bir ölümü seçebilirsiniz.

Şakası bir yana; göz problemleri webmasterların vazgeçilmezi. Bunun en büyük sebebi çok uzun süreler gözlerimizin sabit bir noktaya bakması ve dolayısıyla göz kaslarının zayıflaması. En iyi ihtimalle benim gibi miyop astigmat olup 4 numara gözlük kullanırsınız. Şiddetli baş ağrıları, ışığa karşı aşırı duyarlılık ile başlayan bu süreç sonunda doktora gittiğinizde “vah yavrum, sen bu gözlerle yolda babanı görsen tanıyamazsın” sözünü duyarsınız.

Ne Yapmak Gerek Peki?
Bilgisayarı kapayıp kırlarda sevdiceğiniz ile koşuşturmayacağınıza göre yapabileceğiniz en iyi şey, bilgisayar kullanımına her 30 dakikada bir ara verip odanın size en uzak iki noktasını (biri sağda, biri solda) belirleyip gözlerinizi iki nokta arasında 2 dakika boyunca gezdirmek. Bu sayede göz kaslarınız günlük egzersiz ihtiyaçlarını karşılayacaklar.

Ek olarak mutlaka aydınlık bir ortamda bilgisayar ekranına bakmanız gerekiyor. Eğer bunu yapamıyorsanız gece filtresini aktifleştirerek gözlerinizi koruyabilirsiniz.

Şöyle Sağlam Kulunç Kıracak Birini Bulamamak
Kulunç: kas çevresindeki zar tabakasının gevşeyememesi sonucunda ortaya çıkan ağrı. Genellikle sırt ve boyun bölgesinde kulunç ağrısı oluşur. Tedavisi, şöyle etli butlu birinin sırtınızı çığnamasıdır.

Uzun saatler boyunca aynı yere bakıyorsanız ve tavuk değilseniz aynı pozisyonda oturuyorsunuz demektir. Haliyle sırt ağrısı, kamburlaşma ve boyun fıtığı gibi sorunlara her geçen dakika biraz daha yaklaşıyorsunuz.


Virgul.net kuruluş yıl dönümü kutlamalarına elinizde bastonunuz ile gelmek istemiyorsanız;
  • Bilgisayar ekranının dik oturduğunuzda tam karşınızda olmasına
  • Oturduğunuz koltuk veya sandalyenin bel çukurunuzu ileri ittiğine
  • Mouse ve klavyenin koltuk veya sandalyenizin kolları hizasında olmasına
dikkat etmeniz gerekiyor. En büyük tehlike ise boyun fıtığı. Eğer boyun fıtığı olursanız bilgisayarı icat edenden başlayıp ABD’de garajını kiraya veren mülk sahiplerine kadar kim varsa hasmınız olur. Her 1 saatte bir boyun egzersizleri yapmak, bu hastalığa yakalanma ihtimalinizi azaltacaktır. Egzersiz dediğimde;
  • Başınızı narin hareketlerle sağa ve sola çevirmek
  • Ellerinizle destekleyerek başınızı omuzlarınıza doğru yatırmak
  • Birkaç dakika boyunca başınızı geriye atıp beklemek
  • Alakası yok ama yastıksız veya çok yumuşak ve ince, ergonomik bir yastıkla uyumak.
Saydıklarıma ek olarak kilo alma, kan dolaşımı ve metabolizma yavaşlığı, düzensiz uyku, düzensiz yemek, güneş ışığına çıkmamak nedeniyle D vitamini eksikliği gibi sorunlar da bizlerin başının belası.

İlaç ile zehri ayıran dozudur demiş Paracelsus abimiz. Bu nedenle günümüzün büyük bir çoğunluğunu tek bir makineye ayırıyorsak zehirleniyoruz demektir. Akşamüstü çıkıp biraz gezinin yahu, incileriniz dökülmez. Müşteriler de beklesinler, sanki dünyayı mı kurtaracağız.
 

Üyelik Yaşı
5 Ay
Bakiye
0,00 TL
Mesajlar
211
Tepki Puanı
83
Ödül
41
"Bilgisayarı kapayıp kırlarda sevdiceğiniz ile koşuşturmayacağınıza göre" 🤣
 
Üst
Bibors Borsa, Döviz ve Kripto para hakkında her şey.