Android vs. iOS: Hangisi Daha Güvenli?

enginozturk

15 Ağustos'a Kadar Çok Aktif Değilim!
Yönetici
Editör

Üyelik Yaşı
4 Ay
Ödül
41
Teknolojinin hızla geliştiği ve zamanın su gibi akıp gittiği dünyamızda siber korsanların hedef aldığı kitlede sabit kalmayarak değişiyor. Siber suçluların masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarınızı hedef aldığı günleri hatırlıyor musunuz? Zamanın ve kullanım alışkanlıklarının hızla değiştiği son yıllarda siber suçluların hedefleri de değişmekte. Bilgisayarlara yönelik korsanlık girişimlerinin düşüşe geçtiği son yıllarda tablet ve telefonlara yönelik siber saldırılarda hızlı bir artış yaşanıyor. Durum böyle olunca birçok kullanıcının aklına şu soru geliyor: Hangi mobil işletim sistemi daha güvenli, Android mi iOS mu?

Not: Bu yazı biraz uzun soluklu olacak. Birçok açıdan işletim sistemlerini ele alacak ve tarafsız bir bakış açısıyla incelememi paylaşacağım. Dünyanın önde gelen güvenlik şirketlerinden Symantec (Norton) tarafından paylaşılan yazıyı kaynak alarak sizler için bu yazıyı oluşturdum.
4231
Android vs iOS: Hangisi Daha Güvenli?

Bankacılık işlemlerinin mobil cihazlarımız üzerinden gerçekleştirilmeye başlanması, sosyal medyanın hayatımızın bir parçası olması ve çevrimiçi alışverişlerimizi mobil cihazlar üzerinden gerçekleştirmeye başladığımız bu günlerde siber suçluların kötü niyetli yazılımlarını mobil cihazlarımıza yerleştirme istekleri de artmış durumda. Başarılı bir virüs ve malware saldırısı sonucunda iPhone, iPad ve Android cihazlarımızın yönetimini ele geçirmeleri pekte şaşırtıcı olmasa gerek. Peki, kullanıcıların en kişisel bilgilerinin yer aldığı ve bu cihazlara erişmek isteyen siber hırsızlara karşı hangi işletim sistemi daha güvenli?

Siber suçlulara karşı güvenli bir cihaz ihtiyacım var hangisini almalıyım diye soruyorsanız basit ve kısa bir cevap verilebilir; YOK.
Android vs iOS: Tehdit Seviyesi
Dünya genelinde mobil işletim sistemlerini kullanan kullanıcılar arasında genel geçer diyebileceğimiz tabirlerden birisi Apple tarafından sunulan iOS işletim sisteminin Android işletim sistemine oranla çok daha güvenli olduğu yönünde bir düşünce hakimdir. Peki, neden böyle bir düşünce var? Bunun cevabı basit; Apple tarafından sunulan iOS işletim sistemi kapalı bir sistem olması sebebiyle çok daha güvenli olarak görülür. Apple işletim sistemine ait kaynak kodlarını uygulama geliştiricileriyle paylaşmaz ve onların kullanımına açmaz. Aynı zamanda iPhone ya da iPad sahibi kullanıcılar telefonlarının işletim sistemine ait kodlarda düzenleme yapamazlar. Bu önlemler siber suçluların cihazınızda yer alan güvenlik açıklarını bulmasını belli bir miktarda zorlaştıracaktır.

Android cihazlar ise iOS cihazların tam tersi bir şekilde açık kaynak koduna güvenmektedir. Bu özelliği sebebiyle kişiler işletim sistemlerini kendileri kontrol ederek ilgili güvenlik açıklarını kontrol edebilecekleri anlamına geliyor. Fakat açık kaynak kodlu olarak sunulması sebebiyle cihazda yer alan bir güvenlik açığını siber suçlular çok daha kolay bir şekilde bulabilecektir.

Günümüzde mobil cihazların büyük bir bölümüne hakim olması nedeniyle Android işletim sistemi siber korsanlar tarafından çok daha sık hedef alınıyor. Android işletim sistemi dünya genelinde sahip olduğu itibar ve popülarite nedeniyle siber suçluların saldırıları için en cazip seçenek haline geliyor. Öyleyse, Android işletim sistemine sahip cihazlar siber korsanların kötü niyetli yazılımlarını yerleştirmeleri için büyük bir risk altında diyebilir miyiz?

Maalesef tüm bu senaryoları bu kadar üstün körü incelemek tüm hikayeyi yeterince anlatıyor diyemeyiz. iOS işletim sistemi çok daha güvenli görülüyor olsa da bu durum siber suçluların iPhone ve iPad cihazlarınıza sızamayacağı anlamına gelmiyor. iOS ve Android işletim sistemine sahip cihaz sahipleri kötü amaçlı yazılım ve virüslere karşı dikkatli olmaları ve üçüncü taraf uygulama mağazalarından uzak durmaları, bu sayfalardan indirecekleri uygulamalara karşı dikkatli olmaları gerekmektedir. Yayına alınan uygulamaların düzenli olarak incelendiği ve satışa sunulan uygulamaların güvenlik zafiyeti olup olmadığının kontrol edildiği güvenilir kaynaklardan (Google Play ve App Store) uygulama edinmeye özen göstermelisiniz.
4232
Android & iOS Yazılım ve Güvenlik Güncellemeleri

Cep telefonu ve tabletinizi güvende tutmanız için size önerebileceğim tek şey, geliştiriciler tarafından sunulan güvenlik ve yazılım güncellemelerini aksatmadan yapmanız olacaktır. İşletim sisteminize gelen güncellemeler bazen yoğun iş ve okul hayatınız esnasında yayınlanması sebebiyle es geçmek çok cazip bir seçenek gibi görünebilir. Fakat sunulan bu güncellemeler cihazınızın olası güvenlik tehditlerine karşı korunmasını amacıyla yayınlanmaktadır. Bu nedenle güncellemeleri dikkate almamanız telefon ve tabletinizin büyük bir güvenlik açığına sahip olması ve siber suçlulara karşı önemli bir risk altında olmasına neden olur.

Android işletim sistemine sahip cihazlarınıza gelen güncellemeler genellikle yayıncı tarafından bir zorlamaya tutulmadan yapmanız önerilirken Apple bu konuda biraz daha sıkı davranarak yayınlanan güncellemeleri yapmanız yönünde zorlayıcı bir eğilime sahiptir. Elbette her iki işletim sistemine sahip kullanıcılar otomatik güncellemeleri açıp & kapatma konusunda özgürdürler. Bu özellik yayınlanan yeni güncellemelerin gecikmeden yüklenmesini sağlayacaktır.
Android ve İOS'ta Nasıl Güvende Kalırsınız?
Birçok kullanıcı açısından Android işletim sistemi açık bir işletim sistemi olması nedeniyle cazip görülüyor. Bu durum kullanıcıların çok daha dikkatli olması gerektiği anlamına geliyor. Ancak iOS kullanan kişilerinde en az Android kullanıcıları kadar dikkatli olması gerektiğini unutmayın.

Her iki işletim sistemini de kullanan kullanıcılar cihazlarına kuracakları uygulamaları dikkatle seçmeleri gerekiyor. Android işletim sistemine sahip cihazlarınız içerisine kötü niyetli bir yazılım yerleştirilmiş uygulamayı indirmek bilhassa üçüncü parti bir uygulama paylaşım mağazası üzerinden bunu gerçekleştirmek oldukça basittir. Bu nedenle çok zor bir duruma düşmediğiniz müddetçe Google Play dışından bir uygulama indirmemeniz gerektiğini şiddetle vurgulamak istiyoruz. Aynı durum iOS cihazlar içinde Apple App Store dışından indireceğiniz bir uygulama için geçerli olacaktır.
Android ve iOS İşletim Sistemi Güvenliğinizi Nasıl Etkiliyor?
Gelin kısa kısa başlıklar halinde Android ve iOS işletim sistemlerini ele alalım.
4233
Android İşletim Sistemi
Popülerlik
: Kuşkusuz Android işletim sisteminin ne kadar popüler olduğu açıkça bellidir. Bu popülerlik neticesinde geliştiriciler devamlı olarak sistem üzerinde çalışarak yeni uygulamalar sunacağı anlamına gelir. Bu durum kullanıcılar için oldukça iyidir .... çoğu zaman. Siber korsanlar mobil cihazlarınıza zararlı yazılımlar bulaştırmak amacıyla tasarlamış oldukları uygulamaları sunduklarında işler bir nebze karışabiliyor. Google Play üzerinde yayınlanan uygulamalar daha üstün körü bir inceleme sonucunda yayına alınabiliyor fakat durum Apple'ın sunmuş olduğu App Store'a geldiğinde uygulama geliştiricileri bir paylaşım yapmak istediklerinde çok daha katı bir inceleme sürecine tabii tutuluyor. Google Play üzerinde kötü niyetli bir uygulamanın yayınlanması ve kullanıcıların bunu fark etmeden cihazlarına kurması maalesef çok daha kolay.
Açık Kaynak: Android cihaz sahipleri cihazlarının kaynak kodları üzerinde değişiklik gerçekleştirebilir. Bu işlemler mobil cihazınızın çalışma prensibinde değişik yapmak isteyen kullanıcıları ilgilendiriyor. Ancak, yapacağınız bu düzenlemeler android cihazınızı savunmasız bir hale getirmenize neden olabilir. Cihazınızın kaynak kodlarında yapacağınız değişiklikler siber suçlulara karşı gözünüzden kaçan bir boşluk bırakmanıza neden olabilir.
Parçalanmış: Yalnızca Apple marka cihazların kullanabildiği iOS işletim sisteminden farklı olarak, Android işletim sistemi birçok marka tarafından üretimi gerçekleştirilen mobil cihazlarda kullanılabilir. Bu markalardan bazıları diğer şirketlere oranla çok daha güvenli bir donanıma sahip olabilir. Dahası, bazı telefon üreticileri kötü niyetli kullanıcıların kolaylıkla erişemeyeceği ya da inceleyemeyeceği yazılımlar sunarak özel bir ROM ya da temel işletim sistemi oluşturabilir.
4234
Elma'nın iOS'u & iOS İşletim Sistemi
Daha Sıkı Kontroller
: Geliştiriciler tarafından sunulan uygulamaların Apple App Store üzerinde yayınlanması daha zordur. Çünkü, Apple tarafından yapılan inceleme süreci çok daha katıdır. Bu nedenle kötü amaçlı bir yazılımın Apple uygulama mağazası üzerine gizlice girmesi çok daha zordur.
Daha Az Esneklik: Apple, kullanıcı ya da diğer markaların iOS işletim sistemini kullanması ya da özel ROM'lar üreterek cihazlarına kurmalarına izin vermez. Bu durum iOS işletim sistemi üzerinde Apple'ın tam bir kontrole sahip olması ve daha güvenli bir yapı oluşturmasını sağlar. Apple, kendi markası altında sunulan cihazlara sahip kullanıcıların işletim sistemi üzerinde düzenleme yapmalarına izin vermez. Bazı kişiler Jailbreak adı verilen bir yöntem ile işletim sistemi üzerinde değiştirmeler yapıyor olsa da Apple bu tarz bir müdahale gerçekleştirilmiş cihazlara hiçbir şekilde destek sunmuyor olmasının yanı sıra yazılım ya da güvenlik güncellemesi de sunmaz.
Daha Az Çekici Bir Hedef: iOS işletim sistemine sahip cihaz sayısının daha az olması nedeniyle birçok siber suçlu Android cihazlara oranla bu cihazları daha az hedef alacaktır. Siber suçlular daha popüler sistemleri hedef alarak daha fazla kişiyi mağdur edebilir.
Sonuç
Her iki işletim sisteminin de rahatlıkla hedef alınabiliyor olması ve kullanıcıların dikkatli davranmaması halinde hangi işletim sistemini kullandıklarının bir önemi olmaksızın siber suçluların saldırılarına maruz kalabilecekleri göz önünde bulundurulursa maalesef her iki işletim sisteminin de yeterince güvenli olmadığını söyleyebilirim. Fakat, bu konuda daha az dikkatli olduğunuzu ve mobil teknolojilere hakim olmadığınızı düşünüyorsanız şahsi düşüncem Apple marka cihazların sizin için doğru seçim olacağıdır. Sizlerde görüşlerinizi yorum alanını kullanarak paylaşırsanız bu konuyu daha derin bir şekilde ele alarak güzel bir tartışma ortamı yaratabiliriz. Yazıyı oluştururken kaynak edindiğim ve Symantec şirketinin bir alt markası olan Norton tarafından yayınlanan yazıya BURADAKİ bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Son düzenleme:

POSEİDONPQ

Paylaşım Ekibi

Üyelik Yaşı
4 Ay
Bakiye
6,18 TL
Ödül
361
güvenlik açısından hep ios u iyi bilirim daha doğrusu bilirdim

enginozturk

Yönetici
Editör

Üyelik Yaşı
4 Ay
Ödül
41

oxcakmak

Banlı Üye

Üyelik Yaşı
3 Ay
Ödül
61
Belki daha özgür olması açısından evet fakat güvenlik konusunda maalesef şahsen katılmıyorum ve hemen hemen her geliştirici & güvenlik uzmanı da aynı görüşü savunmakta.

Peki düşüncenin değişmesine neden olan durum nedir bizimle paylaşır mısın :)
özgürlük + kaynak kodlara erişim imkanı - değişim olduğunda zaafiyet ortaya çıkıyor yani bu konu hep tartışılır :)

POSEİDONPQ

Paylaşım Ekibi

Üyelik Yaşı
4 Ay
Bakiye
6,18 TL
Ödül
361
Belki daha özgür olması açısından evet fakat güvenlik konusunda maalesef şahsen katılmıyorum ve hemen hemen her geliştirici & güvenlik uzmanı da aynı görüşü savunmakta.

Peki düşüncenin değişmesine neden olan durum nedir bizimle paylaşır mısın :)
Mesela hocam fark ettiyseniz haberlerde çıkıyor ios bilmem bişeyi hacklendi orası burası gibi ama hiç android de göremedim tamam okey ios daha güvenli androide göre ama korumasıda çöp galiba ?

enginozturk

Yönetici
Editör

Üyelik Yaşı
4 Ay
Ödül
41
özgürlük + kaynak kodlara erişim imkanı - değişim olduğunda zaafiyet ortaya çıkıyor yani bu konu hep tartışılır :)
Her avantaj yanında bir dezavantaj ile gelir :)
Mesela hocam fark ettiyseniz haberlerde çıkıyor ios bilmem bişeyi hacklendi orası burası gibi ama hiç android de göremedim tamam okey ios daha güvenli androide göre ama korumasıda çöp galiba ?
iOS’un hacklendiğine dair yakın ve uzak geçmişte bir haber hatırlamıyorum yinede bir arama yaptım fakat göremedim. Son yıllarda ünlülerin iCloud hesaplarından sızan fotoğrafları demek istediyseniz bunlar tamamen kullanıcı hatası. Apple hiçbiri için tazminat ödemedi diye biliyorum, kullanıcılar kendi hataları nedeniyle bu görüntüleri sızdırdı iCloud sistemine sızıp almadılar görüntüleri.

Onun dışında Android için işler biraz daha karışık. Samsung marka telefonu belirli bir yol ve yöntemle hackleme şansı olan bir siber suçlu Xiaomi marka cihazda bunu yapamayabilir çünkü kaynak Android olmasına rağmen firmalar tarafından elden geçirildiği için birinde olan açık diğerinde olmayabilir bu yüzden direkt Android’in suçu olduğunu savunmak yanlış olur.