Cpanel Lisans Fiyatını %500 Zamlandırdı, Çarşı Karıştı


Üyelik Yaşı
10 Ay
Mesajlar
907
Tepki Puanı
939
Ödül
41
Konum
Buradayım.
Neredeyse tüm sunucularda kullanılan Cpanel 27 Haziran 2019’da yayınladıkları duyuru ile fiyatları arttırmadan fiyatlara %500 zam uyguladılar. Peki, bunu nasıl başardılar? Dolar kurunun uzun süredir 5 TL’lerin üzerinde olduğu ülkemizde hosting fiyatları nasıl etkilenecek? Alternatif çözümler var mı? Cpanel’i nasıl linç edebiliriz? Tüm soruların yanıtı bu yazıda.

4286

Cpanel Fiyat Artışı Ne Kadar?
Aslında Cpanel fiyatları değil, o fiyata sunduğu paketin kullanıcı sayısını değiştirerek bir zam uyguladı. Ancak bu sırada hesabı bir sözelci yapmış olsa gerek ki yeni fiyatlandırma öncesine göre %500 (evet, yazıyla beş yüz) arttı.

Zam öncesinde sunulan Cpanel paketleri:
  • Cpanel SOLO: 1 kullanıcı için 15 Dolar
  • Cpanel & WHM VPS: Sınırsız kullanıcı + VPS lisansı için 20 Dolar
  • Cpanel & WHM Dedicated: Sınırsız kullanıcı + Fiziksel sunucu lisansı için 45 Dolar
Yani anlayacağınız kullanıcı sayıları sınırsız idi. Hosting şirketleri genellikle her fiziksel sunucuda 500 veya 1000 kullanıcı barındırırlar, yani 500 yada 1000 kullanıcı için 45 Dolar lisans ücreti ödüyorlardı.

Yeni Cpanel paketleri ise şöyle:
  • Cpanel SOLO: 1 kullanıcı için 15 Dolar
  • Cpanel Admin: 5 kullanıcı için 20 Dolar
  • Cpanel Pro: 30 kullanıcı için 30 Dolar
  • Cpanel Premiere: 100 kullanıcı için 45 Dolar + her bir kullanıcı için 0.20 Dolar
Sunucu şirketleri haliyle Cpanel Premiere paketi tercih etmek zorundalar. 100 kullanıcı sonrasında her bir kullanıcı için 0.20 Dolar ödemeleri gerektiği için ortaya şöyle bir hesap çıkıyor:

900 x 0.20 = 180 Dolar

Bir de 100 kullanıcı için ödenen 45 Dolar var, toplamda 225 Dolar 1000 kullanıcı için sunucu şirketlerinin cebinden “aylık” çıkacak olan para. Yani Cpanel lisansı %500 artmış durumda.

Cpanel’in fahiş fiyat yükseltmesi sonrasında tüm dünyada ve ülkemizde hosting şirketleri hizmetlerini zamlandırmak zorunda kaldılar. Ancak bir taraftan da soruna çözüm arayışı içindeler; çünkü bu fiyatlandırmaların uygulanması halinde webmaster sektöründe birkaç yıldır devam eden daralma çok daha hızlanacak.

4287
Hosting Şirketleri Çözümü DirectAdmin’de Görüyor
Hostign şirketleri bu fiyatlandırmalar ile müşteri kaybedeceklerinin farkındalar ve Cpanel’in fiyat politikasını düşürmesi için dua etmektense müşterilerine alternatif çözümler sunma yoluna gidecekler gibi görünüyor. Bu anlamda ilk akla gelen ise DirectAdmin.

Cpanel’in şuanki fiyatlarına göre çok çok (...) daha makul fiyatlar sunan DirectAdmin, Cpanel’in sunduğu hemen hemen tüm imkanları barındırıyor. Sıkıntı şu ki, bilinirliği az ve elbette optimizasyon noktasında kafalarda bir soru işareti oluşturuyor.

Hosting şirketleri müşterilerine bu ay içerisinde ya zamlı fiyatlar ile Cpanel kullanımına devam etmelerini ya da DirectAdmin’e geçerek eski güzel günlerde (old good days) olduğu gibi makul fiyatlar ödemelerini isteyecekler. Benim kararım şimdiden belli, bileğimi kesseler DirectAdmin akar, ezelden DirectAdmin’ciyiz biz.

Cpanel’i Nasıl Linç Edebilirsiniz?
Yaptılar yapacaklarını ama yanlarına kâr mı kalacak? Cpanel’e olan öfkenizi kusmak için sosyal medya adreslerinizde, bu yazının altında “zaten istatistikleri doğru göstermiyordu” benzeri mundar edici ifadelerinizi yayınlayabilirsiniz. Ek olarak Change.org’da başlatılan kampanyaya destek verebilirsiniz ama sonuç alma garantisi yok, o yüzden ufaktan DirectAdmin neymiş diye araştırmalara başlamanızı öneririm.

Veridyen şirketinin konuyla alakalı tarafıma gönderdikleri açıklamayı burada bulabilirsiniz.
 
Son düzenleme:
Üst
Bibors Borsa, Döviz ve Kripto para hakkında her şey.