Datacenter Nedir? TIER Standartları Nelerdir?

enginozturk

Geldim...
Yönetici
Moderatör

Üyelik Yaşı
1 Yıl 1 Ay
Mesajlar
848
Tepki Puanı
1,009
Ödül
361
Konum
Eskişehir
Datacenter nedir? Veri Merkezi nedir? Kendi içerisinde özel kabinlerle ayrılarak binlerce bilgisayarı eş zamanlı çalıştırabilen bu servisler ne işe yarıyor? Veri merkezleri hakkında merak edilen birçok konuyu detaylı bir şekilde ele alıyorum.

Bir veri merkezinin sorumlulukları nelerdir? Veri merkezlerinde olmazsa olmaz hizmetler nelerdir? Bir veri merkezi, müşterilerine neleri kesintisiz olarak sunmak zorundadır? Veri merkezlerinin kalitesini belirleyen en temel faktörler nelerdir? Kısaca, gerçek bir Datacenter olmak için bir kurumun neleri sağlaması gerektiğini, herkesin anlayabileceği sade ve basit bir dille sizlere anlatmak istiyorum.

Datacenter Nedir

Veri Merkezi Nedir?


Veri Merkezi ya da Datacenter nedir?
– Özel olarak inşa edilen veri merkezleri, içerisinde aktif olarak çalışacak binlerce bilgisayara enerji kesintisiz hizmet & enerji sağlamak üzere inşa edilir. Veri merkezleri genellikle özel olarak tasarlanmış kabinler ile kendi içerisinde birçok bölüme ayrılır ve bu kabinler içerisine bilgisayarlar ya da sıkça karşılaştığımız adıyla sunucular yerleştirilir. Bir veri merkezi özel olarak tasarlanan iklimlendirme tipleri ve ağ çeşitleri sayesinde barındırmış olduğu tüm sunuculara kesintisiz performans sağlar.

Veri Merkezleri, bünyesinde barındırılan sunucuların sorunsuz olarak çalıştırılmasından sorumludur. Bu nedenle bir veri merkezinin üzerine düşen sorumluluk oldukça fazladır. Veri Merkezleri kendi içerisinde müşterilere özel olarak sundukları paylaşımsız kabin & ağ hatlarının yanı sıra yalnızca barındırma hizmetinden yararlanmak isteyen müşteriler için ortak alanlar da sunmaktadır.

Özetle: İnternet siteleri başta olmak üzere barındırma ihtiyacı duyan servislerin 7/24 aktif olarak çalışması için gereken enerji, ağ ve diğer ihtiyaçların sağlandığı yerlere veri merkezi denir.

Datacenter Standartları


Basit anlamda bir veri merkezi bilgisayarların yer aldığı alanlar olarak görülse de işin detayına indiğimizde Datacenter kavramını bu kadar basite indirgemenin doğru olmadığını göreceğiz. Bir veri merkezinin sahip olması gereken bazı standartlar bulunmaktadır ve bunları elde etmek düşünüldüğü kadar basit değildir. 7/24 kesintiye uğramadan yayın yapması gereken veri merkezleri ufak bir hata sonucunda geri dönüşü olmayan zararlara neden olabilmektedir. Bu yüzden veri merkezleri uluslararası bazı standartlar dahilinde seviyelere ayrılmaktadır.

Datacenter Standartları olarak da adlandırabileceğimiz “Tier Standartları” günümüzde birçok site yöneticisi ve barındırma hizmeti veren harici firmaların ilk dikkat ettiği şeyler arasında yer alıyor. Veri Merkezlerinin mevcut alt yapıları, yatırım planları, teknolojik standartları ve büyüme stratejileri dikkate alınarak geleceğe dönük ne gibi geliştirmeler yapacakları öngörülebiliyor. Bu hedeflerini gerçekleştirmek için adım atan veri merkezleri genelde ön plana çıkmayı başarıyor.

Peki, nedir bu bahsettiğim Tier Standartları? Gelin bunları bir aşlık altında detaylı olarak inceleyelim.

Tier Standartları Nelerdir

TIER Standartları Nelerdir


Veri merkezlerinin sahip olması gereken bazı telekomünikasyon alt yapı standartları bulunmaktadır ve bunlar Tier ismiyle anılır.

Tier 1: Bu seviyede bir veri merkezi, temel kapasite ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Tier 1 bir veri merkezi bir ofis ortamı olmaktan çıkmış, bilgi teknolojilerinin desteklenmesi amacıyla oluşturulmuş özel bir mekânı ifade eder. Bu standartları sağlayan bir veri merkezinde kesilmeyen güç kaynağı, özel olarak oluşturulmuş alanlar ve hiçbir zaman durmayan soğutma sistemleri bulunmaktadır. Ayrıca tüm fonksiyonların sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlayacak, elektrik kesintilerinden etkilenmeyecek motor jeneratörleri bulundururlar.

Tier 2: Veri merkezinin sağlamış olduğu standartlar Tier 2 seviyesinde ise içerisinde barındırmış olduğu sunucuların enerji kaynaklarının yedek bir güç ile desteklendiği ve soğutma sistemlerinin de benzer şekilde ekstra yedek bir güç kaynağına bağlı olduğu anlamına gelir.

Tier 3: Ülkemizde görebileceğimiz en yüksek Tier standardı en azından şu an için Tier 3’tür. Tier 3 bir veri merkezi, kullanılan tüm ekipmanların değişimi ya da bakımı sırasında herhangi bir kesintiye ihtiyaç duymaz. Bunun yanı sıra Tier 2’de karşımıza çıkan tüm özellikler aynı şekilde Tier 3’te de yer almaktadır.

Tier 4: Hata toleransı da işin içine katılarak yapılan geliştirmeleri kapsar. Tier 4 standartları temelini Tier 3 standartlarına dayandırır. Tier 3’ten farklı olarak alt yapı tipolojisine ek olarak hata toleransı terimi de eklenmiştir. Hata toleransı ne demektir derseniz kısaca açıklayayım; dağıtım yolu kesintilerinin var olması ya da bireysel ekipmanlarınızda meydana gelecek arızalar sonucunda BT operasyonlarının yaşanan bu olaydan etkilenmemesi anlamını taşır.
 
  • Beğen
Tepkiler: ege
Üst