DNS Sunucusu Yanıt Vermiyor Hatası ve Çözümü

enginozturk

Geldim...
Yönetici
Moderatör

Üyelik Yaşı
1 Yıl 1 Ay
Mesajlar
848
Tepki Puanı
1,009
Ödül
361
Konum
Eskişehir
DNS sunucusu yanıt vermiyor hatası bu hatayla ilk kez karşılaşan birisi için içinden çıkılamaz bir problemi andırabilir. Aslında DNS sunucusu yanıt vermiyor hatası çözümü oldukça basit olan bir problemdir ve genellikle birkaç basit işlemle ortadan kaldırılabilir. Elbette uygulanabilecek işlemlerden bihaber kişiler için bu sorunun ortadan kaldırılması bir hayli güç olacaktır.

Halihazırda yaşamış olduğunuz DNS problemi hakkında hazırlamış olduğum oldukça uzun ve geniş çaplı bu rehber içerisinde hatanın ortaya çıkmasına neden olan kaynaklardan, çözüm yollarına kadar hemen hemen her detaya yer vermeye çalıştım. DNS hatası ve yaşanan DNS hatası çözümü için ihtiyaç duyabileceğiniz tüm bilgileri tek bir başlık altında toplayarak sizlere sundum.

dns sunucusu yanıt vermiyor hatası

DNS Sunucusu Yanıt Vermiyor Hatası


DNS sunucusu yanıt vermiyor hatası
hemen hemen her internet kullanıcısının zaman zaman karşısına çıkan ve oldukça can sıkıcı olabilen bir hatadır. Bu hata ile ilk kez karşı karşıya gelen kullanıcılar genellikle “DNS Nedir” veya “DNS Sunucusu yanıt vermiyor hatası çözümü” hakkında bilgi edinmek amacıyla araştırma yaparlar. Bu sorunun ne olduğunu merak edenler için kısaca açıklamak gerekirse;

DNS Sunucusu yanıt vermiyor hatası, internet sitelerine erişmek için kullanmış olduğunuz tarayıcıların (browser) ilgili sayfaya yani internet sitesine ulaşabilmek için gerçekleştirmiş olduğu bağlantı isteğini çeviren sunuculara DNS adı verilmektedir. DNS sunucularında meydana gelen herhangi bir sorun nedeniyle karşınıza çıkacak hatalar şunlardır; DNS hatası sunucu bulunamıyor veya DNS sunucusu yanıt vermiyor. Peki, DNS sunucularına bağlantı kurulurken yaşanan bu sorun neyden kaynaklanmaktadır? Gelin bu soruya da bir yanıt bulalım.

DNS Hatası Neden Kaynaklanır?


DNS hatası neden kaynaklanır?
– Domain Name System ya da bilinen adıyla DNS sorunu ile karşı karşıya geldiyseniz bu sorunun çözümünü merak ediyor olmalısınız. Çözüm yollarına yazımızın ilerleyen kısımlarında detaylı bir şekilde değineceğim. Fakat gelin bu sorun neden kaynaklanıyor olabilir bir göz atalım. Bir sorunu çözmek için öncelikle sorunun kaynağını doğru belirlemek her zaman en iyi çözümü size sunacaktır. DNS hatası neden olur belirlemek için

DNS hataları genellikleri girilen adreslerin güncel olmaması sonucunda karşılaşılır. Sunucuda meydana gelmiş bazı problemler kullanıcıların internet sitesine erişimini engellemektedir. Bu sorun kullanıcıların ekranına kullanmış oldukları tarayıcı tarafından DNS hatası olarak yansıtılacaktır. Peki bu sunucuda meydana gelen ve siteye erişimi engelleyen DNS hatası neden olur? DNS hataları genellikle yapılandırma hataları ya da internet bağlantısı kaynaklı bazı hatalar sonucunda meydana gelir. Bu hatalar sizin cihazınızdan kaynaklı olabileceği gibi bazı durumlarda internet sitelerinden de kaynaklanıyor olabilir. Peki, bu hata sizin kullanmış olduğunuz bir cihazdan kaynaklanıyor ise bunu nasıl tespit edebilirsiniz?

dns sunucu bulunamadı hatası neden olur

DNS Sunucu Bulunamadı Hatası Neden Olur


DNS sunucu bulunamadı hatası neden olur?
– DNS hataları zaman zaman kullanıcıların internet ağına fazla yüklenmesi sonucunda ağda meydana gelecek sıkışmalar sonucunda karşılaşılan sorunlardır. Bazı durumlarda yazılımsal olarak yapılan yanlışlıklar & eksiklikler sonucunda da meydana gelebilmektedir. Karşı karşıya kalınan bu hata genellikle birkaç basit yöntem ile ortadan kaldırılarak internet gezintisine devam edilebilir. DNS hatası nedenleri arasında sıkça karşılaşılan 3 nedeni sizler için sıraladım ve açıklamaya çalıştım.

1- Antivirüs Kaynaklı Meydana Gelen Bağlantı Sorunları

Eğer DNS hatası ile karşı karşıya kalıyorsanız ve Windows işletim sistemine sahip bir cihaz kullanıyorsanız “Windows için hata tespit programı” çalıştırarak sorunun kaynağını bulabilirsiniz. Hatayı tespit etme konusunda size yardımcı olacak bu programın gerçekleştireceği tarama sonucunda sunulan rapor size DNS sorunu kullanmış olduğunuz Antivirüs yazılımından kaynaklı yaşanıyor şeklinde bir bildirime yer veriyorsa hatayı birkaç saniye içerisinde kolaylıkla çözebilirsiniz. Bunun için Antivirüs programınızda ufak düzenlemeler yaparak engellemeyi kaldırabilir ve internet gezintinizi sürdürebilirsiniz.

Günümüzde popüler Antivirüs programlarının neredeyse hepsi çevrimiçi kimliğinizi korumak adına bazı önlemler almaktadır. Cihaz ve ağınızın güvenliğini sağlayabilmek için sürekli olarak geliştirilen bu yazılımlar zaman zaman trafiğinizi incelerken yanlış kararlar vererek tüm erişimi kısıtlayabiliyor. Bu DNS hatası çözümü için Antivirüs yazılımınızın trafiğinizi ne kadar sıkı denetleyeceği konusunda ayarını biraz daha düşürebilir ya da geçici süreyle tamamen durdurup tekrar çalıştırmanız sorunu çözecektir.

2- TCP / IP / DHCP Sorunları

Zaman zaman karşı karşıya kaldığınız DNS hatası TCP / IP / DHCP çakışmaları sonucunda oluşabilmektedir. Eğer almış olduğunuz DNS hatasının nedeni buysa maalesef manuel olarak bir müdahale gerçekleştirmeniz genellikle mümkün olmayacaktır. Çünkü bu hatanın çözümü için internet bağlantınız ile ilgili geniş bir bilgiye sahip olmalı ve bağlantınızı doğrudan etkileyen bazı ayarlarda düzenlemeler yapılması gerekmektedir. Bu ayarlamalar sırasında yanlış yapacağınız bir düzenleme sonucunda karşı karşıya kaldığınız sorun artık sadece DNS hatası olmayacaktır.

TCP / IP / DHCP kaynaklı yaşanan bir DNS sorununun çözümü için uygulayabileceğiniz en sağlıklı çözüm yöntemi ise genellikle cihazınızı yeniden başlatmak olacaktır. Yeniden başlatma işlemi cihazınızın bağlantı kodlarını ve IP değerlerini sıfırlayacaktır. Sıfırlanmış bir şekilde yeniden çalışacak bağlantınız daha önce yaşanmış olan çakışmaları genellikle tekrardan yaşamayacaktır.

3- Router ya da Modeminizden Kaynaklanan Sorunlar

Bazense karşı karşıya kaldığınız DNS Hatası kullanmakta olduğunuz Router ya da modemden kaynaklanıyor olabilir. Eğer sorununuzun bu cihazlardan kaynaklı olduğunu düşünüyor ya da bu cihazların hataya neden olduğunu tespit ettiyseniz bilgisayarınız üzerinden gerçekleştirilecek çözüm önerileri işe yaramayacaktır. Çoğu zaman bu hatanın çözümü için modeminizi yeniden başlatmak bir çözüm olacaktır.

Modeminizi yeniden başlatmak DNS hatası çözümü için uygulanabilecek bir yöntemdir. Yeniden başlatılan modem üzerine gelen ve çıkan tüm bağlantılar sıfırlanacağı için yaşanan bu hata büyük olasılıkla ortadan kalkacaktır. Eğer yeniden başlatmanıza rağmen hata devam ediyorsa ve sorunun kaynağının gerçekten modem olduğundan eminseniz cihazı sıfırlamanız gerekebilir. Cihazı varsayılan ayarlarına döndürmek & sıfırlamak için genellikle arkasında bir iğne ya da kalem ucu ile basabileceğiniz ufak bir deliğin içinde tuş bulunur. Bu tuşa cihazınıza bağlı olarak 3 – 5 saniye kadar basılı tutmanız cihazın ilk satın alındığı zamanki ayarlarına dönmesini sağlayacaktır. Fabrika ayarlarına dönen cihazınızın Wi-Fi adı ve şifresi gibi özelliklerini baştan yapılandırmanız gerekeceğini unutmayın.

dns sunucusu yanıt vermiyor hatası çözümü

DNS Sunucusu Yanıt Vermiyor Hatası Çözümü


DNS sunucusu yanıt vermiyor hatası çözümü
için bilgisayarınız ve diğer cihazlarınızda uygulayabileceğiniz temel yöntemlerden bahsetmek istiyorum. Windows işletim sistemine sahip cihazlar üzerinden aktif bir şekilde internet bağlantısı gerçekleştiren bir kullanıcı iseniz belirli aralıklarla DNS hatası alıyor olmanız oldukça sık rastlanan bir durumdur. Windows, bu sorunu çoğu zaman kendi kendine çözmeyi başaracaktır fakat bazı durumlarda işletim sisteminiz bu hatayı kendi başına çözemez ise sizin manuel müdahaleniz gerekebilir.

DNS hatası çözümü için manuel olarak uygulayabileceğiniz işlemler oldukça basittir ve hemen hemen her kullanıcı kolaylıkla bu sorunları burada yer alan çözüm yöntemleri sayesinde ortadan kaldırabilir. Eğer Windows işletim sisteminin yaşanan hatayı tespit edip, kendi kendini onarması için bir deneme yapmadıysanız ya da nasıl yapılacağını bilmiyorsanız şu adımları takip edebilirsiniz; Windows arama çubuğuna “Ağ Sorunlarını Bul ve Onar” yazarak Denetim Masası altında çıkan uygulama & seçenek çalıştırılmalıdır. DNS sunucusu yanıt vermiyor hatası nasıl çözülür konusu başta olmak üzere ağınız ile ilgili yaşadığınız temel sorunlar genellikle bu işlem sonucunda çözülecektir. Fakat bu işleme rağmen giriş yapmak istediğiniz internet sitesi hata vermeye devam ediyorsa dns sunucusu yanıt vermiyor sorunu çözümü için şu adımları izleyebilirsiniz;

farklı tarayıcı deneyin
1- Tarayıcı Değiştirmeyi Deneyin

Karşı karşıya olduğunuz DNS hatası çoğu zaman tarayıcılardan kaynaklanabilmektedir. Tarayıcılar yoğun kullanım sonrasında kendi içerisinde trafiği işleme konusunda bazen sorunlar yaşayarak tıkanmalara neden olabilmektedir. Sorunun tarayıcıdan kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlamak için yapmanız gereken ilk şey halihazırda kurulu farklı bir tarayıcı bulunuyorsa (Google Chrome, Mozilla Firefox, Microsoft Edge, Yandex Browser vb.) onu çalıştırarak aynı sayfayı ziyaret etmeyi deneyebilirsiniz.

DNS hatası çözümü için alternatif tarayıcı kullanımı genelde hatanın ortadan kalkması için yeterli olacaktır. Bazı durumlarda hata alınan tarayıcı üzerinde gizli sekmeyi çalıştırmak dahi yeterli olmaktadır.

güvenlik duvarını devre dışı bırakın
2- Güvenlik Duvarınızı Devre Dışı Bırakın

Biraz önce Antivirüs programlarının bu hataya neden olabileceğinden bahsetmiştim. Benzer şekilde DNS hatası alınmasına neden olan kaynak halihazırda aktif olan güvenlik duvarınız olabilir. Hatta bu hatanın alınması arkasında yatan en büyük etkendir de diyebiliriz. Hatanın güvenlik duvarınızdan kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlamanın en kolay yolu ise onu devre dışı bırakmak olacaktır. Güvenlik duvarının devre dışı bırakılması sonucunda DNS hatası çözümü gerçekleşiyor ise güvenlik duvarınızın bu bağlantıyı neden engellediğini öğrenmeli ve müdahale etmelisiniz. Çünkü güvenlik duvarının temelli devre dışı bırakılması ciddi güvenlik riskleri oluşturabilmektedir.

bilgisayarınızı yeniden başlatın
3- Bilgisayarınızı Yeniden Başlatın

Tarayıcı değiştirme ya da güvenlik duvarını devre dışı bırakmanız sonucunda bir şey fark etmediyse ve DNS hatası halen alınıyorsa bilgisayarınızı yeniden başlatmayı deneyebilirsiniz. DNS sunucusu yanıt vermiyor hatası çözümü için birçok kullanıcının araştırmadan cihazınızı yeniden başlatmasıyla sonuçlanıyor. Bu yöntem çoğu zaman gerçekten de işe yarıyor diyebilirim. DNS hatası çözümü için cihazınızı yeniden başlatmayı deneyebilirsiniz, eğer sorun ortadan kalktıysa bir önceki oturumunuzla ilgili yaşanan bir DNS problemi geçici olarak internet erişiminizi sınırlamış demektir. Bu sorun yeniden başlatmayla çözülmüş demektir.

modeminizi yeniden başlatın
4- Modemi Yeniden Başlatın

Eğer bilgisayarınızı yeniden başlatmak DNS hatası çözümü için yeterli olmadıysa modeminize bir göz atmanın vakti gelmiştir. Daha önce de belirttiğim gibi modemi ve varsa Router cihazınızı yeniden başlatmanız karşı karşıya olduğunuz DNS hatası sorununun ortadan kalkmasında bir çözüm yolu olabilir. Modeminizin yeniden başlatılması mevcut önbelleğinizin temizlenmesini sağlayacak ve muhtemel DNS hatalarının önüne geçecektir.

dns yapılandırma
5- DNS Ayarlarınızı Gözden Geçirin

Eğer DNS hatası tüm çabalarınıza rağmen devam ediyorsa artık DNS ayarlarınızı gözden geçirmenin vakti gelmiştir. Bunun için şu adımları takip etmelisiniz; Başlat -> Denetim Masası -> Ağ ve İnternet -> Ağ ve Paylaşım Merkezi -> Sol Menüden “Bağdaştırıcı Ayarlarını Değiştirin” -> Mevcut İnternet Bağlantınıza Çift Tıklayın -> Özellikler -> İnternet Protokolü Sürüm 4 (TCP/IPv4) öğesine çift tıklayın ya da seçerek özellikler butonuna basın ve daha sonrasında şunları gözden geçirin;
  • DNS sunucusu adresini otomatik olarak al seçili ise “Aşağıdaki DNS sunucusu adreslerini kullan” seçeneğini işaretleyerek birinci kutuya 8.8.8.8 ikinci kutuya 8.8.4.4 yazarak “Tamam” butonları yardımıyla ayarlarınızı kaydedin.
  • Aşağıdaki DNS sunucusu adreslerini kullan seçili ise “DNS sunucusu adresini otomatik olarak al” seçeneğini işaretleyerek ayarlarınızı “Tamam” butonuna basarak kaydedin.
Bu işlemi gerçekleştirmeniz ardından muhtemelen karşılaştığınız DNS hatası çözümü gerçekleşmiş olacaktır.

13436
6- DNS Önbelleğinizi Temizleyin

Tüm denemelerinize rağmen can sıkıcı hata halen devam ediyor olabilir. Son olarak uygulayabileceğiniz bir DNS hatası çözüm yöntemi daha bulunuyor. DNS önbelleğinizi temizlemek bazı durumlarda yaşanan bu sorunun ortadan kalkmasına yardımcı olabilir. Bunu nasıl yapacağınız bilmiyorsanız merak etmeyin basit ve anlaşılır bir şekilde sizi yönlendireceğim.

DNS önbelleğinizde yer alan hatalı bazı veriler tarayıcınızın sizin karşınıza çıkardığı bu hataya neden olabilir. Bu sorunun en basit çözümü ise DNS önbelleğinizi temizlemek olacaktır. Hata aldığınız sayfa açıkken klavyenizde yer alan “Windows” tuşu ile “R” tuşuna aynında basılır. Bu tuşlara basmanız halinde Çalıştır adında bir pencere sizi karşılayacaktır. Bu ekrana CMD yazarak komut istemi isimli pencereye erişebilirsiniz. Bu adımdan sonra yapacağınız işlemler bazı sorunlara yol açabileceği için hata yapmamaya özen göstermelisiniz.

Karşınıza çıkan iç karartıcı bu siyah pencereye “ipconfig/flushdns” yazarak enter tuşuna basmanız gerekmektedir. Yalnızca tırnak işareti içerisinde koyu yazı tipi ile belirtmiş olduğum metni yazmalısınız. Bilgisayarınız yönlendirmiş olduğunuz bu komut sonrasında kayıtlı DNS adreslerini ve önbelleklerini temizlemeye başlayacaktır. Bu işlem genellikle birkaç saniye içerisinde tamamlanacaktır. Bu temizlemenin ardından karşılaştığınız DNS hatası çözülecektir. Tüm eski bağlantılarınız sıfırlanmış olduğu için muhtemelen DNS problemleri ortadan kalkacaktır.

DNS sunucusu yanıt vermiyor hatası ve DNS sunucusu yanıt vermiyor hatası çözümü hakkında merak edilenleri ve bildiklerimi sizlerle paylaştım. Umuyorum ki yaşadığınız bu sorun sizlerle paylaştığım yöntemler sayesinde ortadan kalkmıştır ve tekrar yaşamazsınız. Eğer her şeyi denemenize rağmen hata almaya devam ediyorsanız detayları yorum olarak paylaşabilirseniz sorunun çözümünü bilen bir arkadaşımız size yardımcı olmaya çalışacaktır.
 
Üst