E-Ticarette Satışlarınızı Artıracak 7 Püf Nokta

Daryl

Entrepreneur
Yönetici
Moderator

Üyelik Yaşı
10 Ay
Mesajlar
1,459
Tepki Puanı
2,010
Ödül
361
Konum
Antalya
Dünyanın en hızlı büyüyen sektörleri arasında ilk sırada e-ticaret yer alıyor. Tüm dünyada oldukça hızlı yükselen bu sektör ülkemizde de belirli bir ivme yakalamış durumda. Geçtiğimiz yıl içerisinde internet alışverişlerine harcanan paranın 140 milyar TL olduğunu düşünürsek bu alanda oldukça iyi işler yapılabileceğini düşünebiliriz. Bu edenle bu yazımız içerisinde e-ticarette satışlarını arttıracak 7 püf nokta hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

1. Upselling Tekniği

7305


Fast Food zincirlerine gittiğimizde bizlere bir soru sorulur. 1 TL farkla içeceğinizi, 2 TL farkla patatesinizi büyütmek ister misiniz? Bu teknik, mevcut müşterilerden daha fazla kazanç elde etmek isteyen işletmeler tarafından tercih edilmektedir. Bu tekniği olduğu gibi e-ticaret sitesinde de uygulayabilir, müşterileriniz ürünleri satın alırken onlara alternatif ürünleri indirimli bir şekilde verebileceğinizi söyleyebilirsiniz. Oldukça ufak stratejiler ile satış rakamlarınızı yükseltebilmeniz mümkündür.

2. Sepetten Dönem Müşterileri Geri Kazanın

7306


E-Ticaret sitelerine giriş yapan 100 müşteriden ortalama olarak 69 tanesi ürün seçimlerini tamamlayıp ödeme ekranına geldiğinde alışverişini iptal ederek siteden çıkıyor. Bu müşterileri geri kazanmanız durumunda satış hacminizi mevcut durumun 2 katına rahatlıkla çıkarabilirsiniz. Üyenin profilinde yer alan cep telefon numarasına ücretsiz kargo, ürün indirimleri, ekstre hediyeler verileceğine dair mesajlar göndererek geri kazanabilirsiniz. Bu aşamada işletme olarak sosyal medyadan da reklam vermelisiniz.

3. Müşteriler Sizin Hakkınızda Konuşsun

7307


Bir E-Ticaret işletmesi olarak müşterilerinizin sizin hakkınızda olumlu olarak konuşmalarını sağlayın. Tüketiciler, internet üzerinden ürün ve hizmet alımı yaparken genel olarak internet yorumlarını dikkate alırlar. Sizlerden hizmet alan müşterilere öneri, görüş ve hizmet kalitesi hakkında yorumlar yapmalarını isteyiniz. Bu sayede satış rakamlarınızı 2 katına çıkarabilirsiniz.

4. Instagram Kullanın

7308


Artık e-ticaretin büyük bir bölümü Instagram üzerinden dönüyor. Günlük 500 milyondan fazla kişinin giriş yaptığı Instagram içerisinde oldukça fazla ticaret dönüyor. Bir işletme sayfası açarak ürünlerinizi Instagram üzerinden paylaşarak satabilirsiniz. Instagram'a özel hediyeler ve çekilişler düzenleyerek daha fazla kişiye erişebilirsiniz.

5. Etkileyici Görseller Kullanın

7309


Gelelim işin teknik kısımlarına; Dijital olarak hizmet verdiğiniz mağazanızda görsellerin oldukça ön plana çıkması gerekmektedir. Başta ürünlerin resmi olmak üzere sitenizde yer alan tüm görseller yüksek çözünürlüklü olması lazım. Bununla beraber dikkat çekici banner ve slider görseller hazırlayarak müşterilerin dikkatini daima çekmeye çalışın.

6. Canlı Destek

7310


Müşterileriniz tarafından daima ulaşılabilir olmak oldukça önemlidir. Canlı destek sistemini sadece satın alma sonrasında sunmayın. Satın alma öncesinde de destek sistemini sunmalı, müşterilerinizin ürünler hakkındaki sorularına bu bölümden yanıtlar vererek güvenlerini kazanmalısınız.

7. Müşteri Gibi Düşünün

7312


Dijital olarak hizmet verdiğiniz online mağazanızın tasarımı oldukça net ve basit olmalı. Müşteriler, aradıkları bir şeyi anında bularak satın almalı. Tüm adımları bir akış olarak düşünmeli ve tasarımı bir sıralı bütün olarak ele alarak tasarlamalısınız. Bir müşteri olarak sizin bir e-ticaret sitesinden beklentilerinizin neler olduğunu düşünerek işlemleri yürütün
 

Zons

𝑆𝑜𝑐𝑖𝑎𝑙 𝑀𝑒𝑑𝑖𝑎 𝐸𝑥𝑝𝑒𝑟𝑡 ❄
Yönetici
Editör

Üyelik Yaşı
10 Ay
Mesajlar
2,222
Tepki Puanı
1,218
Ödül
356
Konum
Gaziantep
Ellerine sağlık hocam, Yine güzel bir makale :)
 
Üst
Bibors Borsa, Döviz ve Kripto para hakkında her şey.