Etkili Bir Influencer Olmanın 10 Yolu

Daryl

Entrepreneur
Yönetici
Moderator

Üyelik Yaşı
10 Ay
Mesajlar
1,459
Tepki Puanı
2,010
Ödül
361
Konum
Antalya
Son zamanların en etkili pazarlama yöntemleri arasında sosyal medya fenomenlerinin de dahil olduğunu görüyoruz. Influencer marketing olarak adlandırılan bu sistemde bir ürün veya hizmet sosyal medya fenomenleri tarafından takipçilerine tanıtır. Deneyimlerle dolu olan bu sistemin geri dönüşümü oldukça yüksektir. Fenomenler için de bir gelir kapısı olan Influencer marketing birçok kişi tarafından araştırılmaktadır. Bu yazımız içerisinde etkili bir Influencer olmanın 10 yolu hakkında bilgi vereceğiz.

7367


Aydınlatıcı İçerikler Üretin!
Influencer olabilmenin ilk yolu bağlı olduğunuz sosyal medya içerisinde etkili bir güce sahip olmanızdır. Rakiplerinizden ön plana çıkabilmeniz için daima düzenli ve faydalı içerikler oluşturmanız gerekiyor. Takipçilerinizin dikkatinizi çekebildiğiniz an devamı gelecektir.

Kitlenizin Ne İstediğini Bilin
Paylaşmış olduğunuz içeriklere gelen yorumlar ve tepkiler aslında kitlenizin size olan bakışını belli eder. Daima kitleniz tarafından gelen yorumları dikkate alarak içeriklerinizi kitlenize göre planlayın.

Sadece Kendi Markanızı Pazarlamayın
Bazı sosyal medya fenomenleri sahip oldukları kitleden aldıkları güç ile beraber kendi markalarını oluşturmaktadır. Influencer marketing yaparken sadece kendi ürünlerinizin tanıtımını yapmayın. Farklı sektörlerden de ürün ve hizmet tanıtımı yaparak farklılık meydana getirin.

Doğallığınızı Koruyun
Çektiği videolarda yapay bir karaktere bürünen kişilerin Influencer olma ihtimalinin oldukça düşük olduğunu söyleyebiliriz. Takipçi kitleniz yapay davranışlar sergilediğinizi fark ettiği an erişiminiz düşecektir. Başarılı bir fenomen olmanın belki de en kolay yolu doğal davranmaktır.

Takipçi Sayısı Önemli Değil!
Influencer olmak için milyonlarca takipçiniz olmak zorunda değil. Önemli olan erişebilir kitle sahibi olmanızdır. Bazı profillerin takipçi kitlesi şişirme olabiliyor. 1 milyon takipçili bir hesabın etkileşimi ile 150 bin takipçili bir hesabın erişimi aynı olduğunda reklam verenler 150 bin kişilik hesabı tercih edebiliyor.

Düşüncelerinizi Takipçileriniz İle Paylaşın
Başarılı bir sosyal medya fenomeni olmak için bazı konularda duygu ve düşüncelerinizi takipçileriniz ile paylaşın. Kitleniz, sizin duygu ve düşüncelerinizi hiç olmadığı kadar merak edebilir. Bu şekilde samimiyet ve doğallığınızı da kitlenize aktarabilirsiniz. Ancak bu konuda dürüst olmaya özen gösterin.

Sosyal Medyayı Takip Edin
Başarılı bir Influencer olabilmek için hizmet verdiğiniz kategoride meydana gelen yenilik ve değişiklikleri takip etmeniz gerekiyor. Gündemi yakalayıp iyi içerikler üreten hesaplar etkileşimlerini daha da arttırmaktadırlar. Bu konuda başarılı fenomenlerin içeriklerini takip edebilirsiniz.

Farklı Hedef Kitlelere Ulaşın
Influencer olmak sadece belirli bir kitleye sahip olmakla olmuyor. Buna ek olarak hedef kitleniz dışındaki kullanıcılara ulaşabilmeniz durumunda gerçek bir Influencer olabilirsiniz. Farklı sosyal medya ağlarında da aktif olmalı, diğer fenomenler ile etkileşime girerek takipçi kitlelerine ulaşmayı deneyebilirsiniz.

Etkinliklere Katılım Gösterin
Influencer olma yolunda emin adımlarla ilerlemek istiyorsanız sektörünüzde düzenlenen etkinliklere katılarak takipçileriniz ile yüz yüze görüşmelisiniz. Takipçileriniz ile olabildiğince iletişim kurmalı, onlardan gelen geri bildirimleri dikkate almalısınız.

Sektörden Haberdar Olun!
Sosyal medyada ya da bağlı olduğunuz sektörde meydana gelen en ufak değişikliği bile ilk siz duyurun. Bu şekilde daha da ön plana çıkabilir, rakiplerinizin takipçilerine ulaşabilirsiniz.
 

Zons

𝑆𝑜𝑐𝑖𝑎𝑙 𝑀𝑒𝑑𝑖𝑎 𝐸𝑥𝑝𝑒𝑟𝑡 ❄
Yönetici
Editör

Üyelik Yaşı
10 Ay
Mesajlar
2,222
Tepki Puanı
1,218
Ödül
356
Konum
Gaziantep
Aradığım yazılardan biriydi, ellerine sağlık kral :)
 

Üyelik Yaşı
9 Ay
Mesajlar
1,684
Tepki Puanı
652
Ödül
161
Konum
Kocaeli
Bunu yaptıktan sonra sosyal medya yöneticisi olabilirsin
 
Üst
Bibors Borsa, Döviz ve Kripto para hakkında her şey.