Facebook Kendi Kripto Parasını Üretecek

Facebook Coin (Libra) tutar mı, tutmaz mı? Bana net cevaplar verin, lafı dolandırmayın.

• Tutmaz, tutarsa da bana ne zaten, paradan 6 sıfır atıldığını 2018'de yerde bulduğum parayla öğrendim

Kullanılan: 2 28.6%
  • Tutar; piyasaya 10 milyon Libra salsalar şaaak BTC 3K$, sonra şaak bir 10 daha! BTC pert!

Kullanılan: 5 71.4%

• Kullanılan toplam oy
    7

baydogan

ACİLSE: [email protected] 'e yazın lütfen
Yönetici
Editör

Üyelik Yaşı
5 Ay
Ödül
41
Almanya gibi giderek yaşlanan Facebook ilginç bir atılım ile tekrar herkesin gözdesi olabilir! Milletçe balon mu, bal kavanozu mu halen karar veremediğimiz kripto para ödeme sistemi Facebook’a da gelecek söylentileri alevlenmeye başladı. Üstelik sistemin sadece basit bir BTC, LTC, ETC transferi sistemi olmayacağı, Facebook’un kendi kripto para birimini üreteceği de söylentiler arasında. Ama biliyorsunuz, ağzı olan konuşuyor, o yüzden biz bu haberin ne kadar gerçekçi olabileceğine de bakacağız.

2983

Facebook Kripto Para Üretecek Söylentisi Nereden Çıktı?
Libra Blockchain adındaki yarı vakıf, yarı ticari kripto para güvenlik ve uygulamaları geliştiren “oluşum” geçtiğimiz gün çok enteresan bir açıklama yayınladı. Dediler ki: “İlk defa bir kripto para birimi bir sosyal medya şirketi tarafından destek aldı” (kaynak: Constellation Research’un yaptığı röportaj). Elbette röportajı veren Libra yetkilisi Ray Wang muhtemelen bu cümleyi kurarken işin Facebook’a kadar vardırılabileceğini düşünmemiştir. Ki normalde kimse bu cümleden Facebook kripto para üretecek-miş’i anlamaz.

Ancak…

Bu röportaj ile daha önce Stratecast şirketiyle yapılan röportajda Michael Jude’ın kurduğu şu cümle yapbozun önemli bir kısmını tamamlıyor. “Ne dersek diyelim, günün sonunda herkes Facebook’un bir para birimi çıkarmasını ve her şeyin daha da kolay halledilmesini istiyor.”

Habercilik sadece gerçekleşen bir olayı aktarmak değil, işte bazen böylesine bir dedektiflik oyunu ile olabilecekleri tahmin etmektir. Farklı ajanslar tarafından farklı şirketlerden alınan iki ayrı röportaj bize iki anahtar kelime veriyor: Facebook ve kripto para.

Peki, Facebook’un gerçekten kripto para üretebilmesi mümkün mü? Elbette mümkün, dünyanın en büyük şirketlerinden biri. Asıl soru, eğer bu yola girerlerse başarılı olabilirler mi?

2984
Facebookcoin (!) Kullanılır mı?

Eğer dünyadaki tüm hükümetleri, sınırları ve diğer tüm kısıtlayıcıları ortadan kaldırırsanız herhangi bir “iyi” fikrin başarısız olma ihtimali yok. Ki Facebook üzerinden para gönderip almak müthiş pratiklik sağlardı. Arkadaşın para mı istedi, tak yolla. İşletme sayfandan bir satış mı yaptın, müşterilerin parayı gönderideki satın al butonuna tıklayıp şıp diye ödesin. Harika öyle değil mi?

Gelin görün ki hayaller tereyağlı, limonlu, bol kimyonlu löpür löpür şırdan; hayatlar şırdan olmuş 12 lira. Bitcoin’in ülkemizde duyulmaya başladığı günlerde TV kanallarında, internet sitelerinde çıkan haberleri hatırlıyor musunuz? Peki ya halen kapalı olan Paypal’i? Facebook böylesi bir işe kalkışıp gerçekten mükemmel çalışan bir sistem ortaya koysa dahi kuvvetle muhtemel (başta Türkiye’de olmak üzere) hükümetlerin engeline takılacak.

Gizlilik mi? Komisyonsuz işlem mi? Mesai saati yok, leb demeden para transferi? Üstüne bir de son teknoloji diyorsun? Yo dostum, yo; böyle şeylerin bu dünyada yeri yok. Yalnızca iki tanesini seçebilirsin, o da senin güzel hatrın için.

Benim bugün içim çürümüş olduğundan olaya karamsar bir bakış attım. Ama belki sizin içinizde civcivler cikliyor, yarınlara umut dolu bakıyorsunuzdur. Anket yazının üstünde, oyları tekrar tekrar sayacağım.

Libra Blockchain tanıtım videosu:

lazeveta

Banlı Üye

Üyelik Yaşı
5 Ay
Bakiye
12,91 TL
Ödül
61
mükemmel olacak baydogan hocam kripto geleceğin parası detaylı bir konuda ben yazacağım ilerde.

Davsanizim

Banlı Üye

Üyelik Yaşı
5 Ay
Bakiye
0,00 TL
Ödül
56
ben hayatımda mark zukerberg kadar boş adam görmedim ya

Üyelik Yaşı
5 Ay
Ödül
161
Bende gördüm krucusu çoğu payu vs. kuruluşların olduğu partner resimleri atmıştı.

Bibors Borsa, Döviz ve Kripto para hakkında her şey.