Facebook'un Yapay Zeka Poker Botu, 6 Usta Oyuncuyu Yendi

baydogan

SADECE İŞ İÇİN: [email protected]
Yönetici
Editör

Üyelik Yaşı
3 Ay
Ödül
41
Facebook’un Carnegie Mellon Üniversitesi ile birlikte geliştirdiği Pluribus isimli poker botu, usta poker oyuncularını bir bir kaybettirdi. Daha önce satranç, go gibi daha teknik ve hesaplamaya dayalı oyunlarda yapay zekanın insanlara üstün geldiğini görmüştük. Ancak poker gibi blöfe ve duygu durumuna bağlı bir oyunda yapay zekanın kazanması, şapkayı çıkarıp düşünmemizi gerektirebilir.

Yapay Zeka: “Siz Altınız, Ben Tek”
Facebook’un düzenlediği online Texas Hold’em Poker turnuvasında en iyi 6 oyuncu ve saygıdeğer yapay zeka efendi masaya oturdular. Agresif bir stil benimseyen AI, başlangıçta potu yükselterek rakiplerini çekilmeye zorladı. Sonrasında ise stil değiştirerek daha çekimser bir oyun modeli uyguladı. İlk kez 2’den fazla rakibe karşı oynayan poker botunun performansı, ölçümlere göre “süper insan” seviyesinde.

Pluribus’un en ilginç yanı ise 512 MB RAM’li 64 bit işlemciye sahip ve ekran kartı olmaksızın eğitilmiş olması. Sadece 150 Dolar harcama yapılarak geliştirilen bot, bugüne kadar oynanmış on binlerce oyunun analizini çıkarıp kendi stratejilerini belirlemiş. Bunlarla birlikte zaten bilinen ve algoritması çıkarılan stratejiler de yapay zekaya dahil edilmiş.

4543

Yapay zekanın pokerde insandan daha iyi bir performans göstermesi kulağa çok basit gibi gelebilir. Ama işin aslı şu ki, iyi bir poker oyuncusu elinde hiçbir per olmadan bile sadece blöf yaparak kazanabilir. Yani bu oyunda insani duygular diğer oyunlara göre çok daha fazla etkili. Facebook, turnuvada botun uyguladığı oyun modelinin bir örneğini video haline getirdi ve herkesin analiz edebileceği şekilde yayınladı.

Yapay Zekaya Kaybedenler Ne Dediler?
Yapay zekaya yenilerek insanlık olarak bizi küçük düşüren (!) 6 poker oyuncusu deneyimleri hakkında konuştular. Özetle “aklımızı aldı” demeye getiriyorlar:

4536

Poker botu Pluribus’a karşı oynarken en ilginç şey, uygulanması çok zor ve karmaşık olan preflop stratejisine karşılık vermesiydi. Bunu herhangi bir insanın ardı ardına yapabilmesi mümkün değil. Ne yapacağı belli olmayan yapay zekaya karşı oynamak, insanlara karşı oynamaktan çok daha keyifli.
-Seth Davies

4537

Bota karşı oynamak herhalde hayatımın en iyi poker eğitimini almamı sağladı. Çok sağlam bir temelde oynuyor. İyi bir elim yokken zaten yapabileceğim bir şey yoktu. Ancak iyi bir elim varken bile beni çekilmeye zorladı. Müthiş bir oyundu.
-Trevor Savage

4538

Pluribus çok zorlu bir oyuncu. Blöfler ile kandırmak çok zor, River’daki ince hesaplaması da tabii bir insana göre kat kat iyi. Üstelik güçlü bir eli de varsa önünde durulamıyor.
-Cris Ferguson

4539

Blöf canavarı! Hiçbir insan bu kadar iyi blöf yapamaz ve işi asıl zora koşan da bu oluyor. Ne zaman gerçekten iyi bir eli var, ne zaman blöf yapıyor anlamak imkansız.
-Jason Les

4540

Poker botuna karşı ne zaman oynasam yeni bir şey öğreniyorum. Biz insanlar oyunları basitleştirme eğilimindeyiz ancak botlar her yeni elde yeni bir strateji ile karşımıza çıkabiliyorlar.
-Jimmy Chou

4541

Poker botuna karşı oynarken bir noktada oyunu bırakıp onu takip etmeye ve nasıl stratejiler uyguladığını anlamaya çalışıyorsunuz. Gelecekteki teknolojiler için bu bot çok büyük bir adım ve ben onunla ilk temas edenlerden biri olduğum için çok mutluyum.

-Michael Gagliano