FTP Nedir, Ne İşe Yarar? En iyi FTP Programı Hangisidir?

enginozturk

Geldim...
Yönetici
Moderatör

Üyelik Yaşı
1 Yıl 1 Ay
Ödül
361
FTP Nedir? FTP ne işe yarar? FTP programları hangi amaçla kullanılır? FTP programları kullanılarak veri transferi nasıl gerçekleştirilir? En iyi FTP programı hangisidir? FTP programları ile ilgili merak edilen tüm soruları bir araya getirerek sizler için bir rehber hazırladım. Bu rehber içerisinde FTP ve FTP programları ile ilgili merak edilenlere kısaca yanıt vermeye çalışacağım.

Dijitalleşen dünyamızda ev kullanıcıları olarak farkında olmasak da indirme ve yükleme işlemleri sırasında bazı teknolojilerden yararlanıyoruz. Gelişmiş ara yüz teknolojileri sayesinde teknolojinin arka planına göz atmıyor olsak da yaptığımız her işlem aslında arka planda gelişmiş ve bir ev kullanıcısı için fazlasıyla karışık bir çalışmanın harekete geçmesine neden oluyor. Gelin bu işlemlerden bazılarını sağlayan FTP nedir bir göz atalım.

FTP Nedir?

FTP Nedir?

FTP Nedir?
– Çevrimiçi dünyada yer edinmiş, internet bağlantısı bulunan cihazlar arasında dosyaların transferi için kullanılan protokole FTP denir. FTP kelimesi “File Transfer Protocol” yani “Dosya Transfer Protokolü” sözcüğünün İngilizce karşılığından gelmektedir. Bu veri transfer protokolü 40 yılı aşkın bir süredir hayatımızdadır. Bilgisayarlar arasında ihtiyaç duyulan tüm dosyaların transferini sağlayan bu protokol zaman zaman http’ye göre daha hızlı & stabil çalışabiliyor.

Standart bir ağ protokolü olan FTP, bilgisayarınız ile sunucu ve istemciler arasında aktarımını sağlayacak bir bağlantı oluşturmaya yardımcı oluyor. MacOS ve Linux işletim sistemlerinde Terminal, Windows işletim sisteminde ise DOS gibi bir komut satırı yardımıyla kullanılabilen bir transfer protokolüdür. FTP programları, daha öncesinden belirlenmiş olan bir FTP sunucusu üzerinde yer alan dosyaları kolaylıkla bilgisayarınıza indirmeyi ya da bilgisayarınızdan FTP sunucusuna yüklemenizi sağlar.

FTP Ne İşe Yarar?

FTP ne işe yarar?
– FTP, ağ içerisinde birbiri ile bağlantılı olan bilgisayarların kendi aralarında iletişim kurabilmeleri için geliştirilmiş bir protokoldür. FTP teknolojisinin günümüzde popüler kullanım alanlarından birisi olarak sunucu servisleri ile kullanıcıların kolaylıkla bağlantı kurarak veri yükleme ve indirme işlemlerini sağlamaları gösterilebilir. Bunun yanı sıra bazı okullarda eğitim amaçlı da kullanılan FTP, daha karmaşık veri transfer protokolleri öncesinde bir alıştırma olması niteliğinde dersler işlenebiliyor.

FTP teknolojisi güvenlik konusunda birçok kişinin aklındaki soru işaretlerinin kalkmasını sağlayabildiği için çoğu şirket oluşturmuş olduğu kapalı sistemler içerisinde veri transferini sağlamak amacıyla da FTP’den yararlanıyor. FTP’nin kullanılabileceği birçok alan bulunuyor olsa da en yaygın olarak kullanıldığı alanlar bunlar diyebilirim.

En İyi FTP Programı Hangisidir?

FTP nedir, ne işe yarar
kısaca bahsettik. Peki, FTP ile bir sunucu ya da farklı bir istemciye bağlantı kurmak için hangi programı kullanabilirsiniz? Son yıllarda barındırma hizmetlerinin yaygınlaşması ve hemen hemen herkesin bir internet sitesi sahibi olabilmesiyle birlikte FTP programlarına olan ihtiyaç da artmakta. Sürekli olarak hayatımıza giren yeni programlar arasında seçim yapmak giderek zorlaşıyor. Peki, tamamen ücretsiz olarak yararlanabileceğimiz en iyi ftp programı hangisidir?

FileZillaFTP programları arasında uzun yıllardır kişisel tercihim FileZilla isimli programdan yana olmuştur. Ücretsiz olarak kullanabileceğimiz bu program karşı sunucu ile bağlantı kurarken basit arayüzü sayesinde büyük bir kolaylık sağlıyor. Dünya genelinde oldukça popüler olan bu uygulama düzenli olarak aldığı güncellemeler ile sürekli olarak kendini geliştiriyor. FileZilla dışında kullanabileceğiniz birkaç FTP programı ise şunlar; Cyberduck, WinSCP.

Peki, siz herhangi bir FTP programı kullanıyor musunuz? FTP bağlantıları gerçekleştirmek için tercih ettiğiniz bir program var mı? Diğer forum üyelerimiz ile sizde kullanmış olduğunuz FTP programını ve neden tercih ettiğinizi kısa bir cümle ile bizimle paylaşabilirsiniz.

Üyelik Yaşı
1 Yıl 1 Ay
Ödül
61
Ftp önermem aşırı yavaş cpanel dosya yöneticisine göre

enginozturk

Geldim...
Yönetici
Moderatör

Üyelik Yaşı
1 Yıl 1 Ay
Ödül
361

Üyelik Yaşı
1 Yıl 1 Ay
Ödül
61
baglantı kurdugun serverde internet bağlantısından kaynaklanıyor olabilir. Bendede aynı konu vardı danıstıgım kısı bana böyle cevap verdi valla.
Dosyalar tek tek gittiği için pc hızı ile de alakali olabilir uploadım veya sunucu kötü olsa dosya yöneticisinde hızlı yükleyemezdi sanırım

Dosyalar tek tek gittiği için pc hızı ile de alakali olabilir uploadım veya sunucu kötü olsa dosya yöneticisinde hızlı yükleyemezdi sanırım
Dosya yöneticisi> zip yükle >zip çıkar

enginozturk

Geldim...
Yönetici
Moderatör

Üyelik Yaşı
1 Yıl 1 Ay
Ödül
361

Dosya yöneticisi> zip yükle >zip çıkar
Ama Dosya Yöneticisi ile tek bir ZIP yükleyip, FTP ile 3000 dosyayı tek tek atmayı denersen tabii diğeri daha hızlı gelecektir :) Aynı zip dosyasını FTP ile atmayı dene :)