Gelecekte Trend Olacak Dijital İşler

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Phantaso

Profesyonel Metin Yazarı

Üyelik Yaşı
6 Ay 2 Haf.
Mesajlar
59
Tepki Puanı
82
Ödül
36
Yaş
26
Konum
Afyonkarahisar
Web alanında kullanılan teknolojinin gelişimine inanın bizler bile yetişemiyoruz. Her gün yeni bir gelişme haberi, yeni bir teknolojinin çıktığını görüyoruz. Şimdileri burada herkes kendini bir meslek grubuna dahil ediyor. Ancak günümüzde kullanılan meslek gruplarının bundan 10 yıl sonra çöp olacağını tahmin edebiliyorsunuz. Bu nedenle bu yazımız içerisinde gelecekte trend olacak dijital işler hakkında bilgi vereceğiz.

Çok Maksatlı Tasarımcı (Full Stack Designer)
8675

Dijital web ajansları gelecekte oldukça önemli hale gelecek. Bu ajanslarda "JOKER" olarak adlandırılan Full Stack Designer'lar en çok aranan personellerden birisi olacak. Bu kişiler Back-end ve Front-end kısmında yer alacak olup çoklu tasarımlarda çalıştırılacak. Grafik tasarım dünyasının en çok aranan kişileri olacak olan Full Stack Designer'lar aynı zamanda logo, broşür, afiş ve banner gibi işlerde de ajanslara destek olacak.

İlgili projeye oldukça büyük katkılar sağlayacak olan Full Stack Designer, belirli bir prosedüre de tabii olacak. Gelecekte trend olacak dijital işlerde kendini yetiştirmiş kişilerin daha ön planda olacak. Bu alanda çalışacak kişide hem ruh hem de zekanın üst düzeyde olması gerekecek. Oldukça güzel bir iş olacak olmasına lazım bu gelişmenin sadece bir tahmin boyutunda olduğunu söyleyebiliriz.

Yapay İçerik Yazarı (Intelligent Content Author)
8676

Yapay zeka ile hayatımıza dahil olan yapay kelimesi artık hayatımızın birçok bölümüne işleyecek. Teknolojiden sonra hayatımızın birçok alanına dahil olacak olan yapay zeka korkarak söylüyorum ama birçok meslek grubuna dahil olacak. İki gün sonra kahve içmeye gittiğin kafede servisi bir robot yaptığını görürsen asla şaşırma. Mesela sanayiye gittiğinde ustaya 13-14 anahtarını bir robot götürdüğünü görsen tepki dahi verme :) Yapay zeka ile beraber hayatımıza yeni bir meslek grubu da girecek. Yapay içerik yazarı!

Yapay zeka teknolojisine sahip teknolojik cihazlar insanlar ile iletişime geçerken önceden hazırlanmış metinler üzerinden cevaplar veriyor. Yapay zeka ile çalışan cihazlarda kullanılacak metinleri hazırlanması sırasında da özel içerik yazarları göreve başlayacak. Bu konuda edebiyat mezunlarından ziyade özel, bu alana göre kendisini geliştirmiş kişiler göreve alınacak.

Eğitimci Tasarımcı (Instructional Designer)
8677

UX Tasarım ve Grafik tasarım konusunda bilgili olup kullanıcılara bu alanda eğitici içerikler sunacak olan kişiler eğitimci tasarımcı olarak adlandırılacaktır. Gelecekte eğitimin tarlası artık internet olacaktır. Hatta günümüzde dahi her geçen gün eğitici platform sayısında artışlar meydana geliyor. Bu konuda Udemy en büyük örnekler arasında gösterilir. Gelecekte şirketler dahi basit grafikerler yerine eğitimci tasarımcı kullanmak isteyecektir.

Eğitim dediğimize bakmayın. Gözünüz korkmasın, eğitimci tasarımcı işinde uzun uzun müfredat bulunmayacağını biliniz. Örneğin; yurtdışında bir müşterinin kasaya uğramadan online olarak masada hesabını ödeyebileceği bir sistem geliştirildi. Eğitimci Tasarımcı, bu makinenin nasıl kullanılacağını görsellerle hazırlayan kişidir. Bu mesleğin ülkemizde tutup tutmayacağı ise çok belirli değildir.

AR/VR Tasarımcısı (AR/VR Designer)
8674

AR/VR başlıkların akıllı telefonlar ile uyumlu hale gelmesi yeni teknolojilerin de doğmasına kapı araladı. Markalar başta pazarlama olmak üzere eğitim ve diğer alanlardaki ihtiyaçlar için kullanıcılarına farklı deneyimler sunmak istiyor. Bu farklılığın sağlanabileceğ yegane platform ise AR/VR olarak düşünülüyor. Bu gelişme gelecek AR ya da VR Tasarımcısı şeklinde bir mesleğin doğmasına neden olacak.

AR ya da VR teknolojisi konusunda henüz gelişmemiz olabiliriz. Ancak VR teknolojisinin 10 ya da 20 yıl içerisinde bambaşka boyuta gelecek olan VR teknolojisi birçok kişi için yeni bir iş kapısı olacaktır. Ne kadar ömrümüz kaldı bilmiyoruz ama geleceğin dijital işlerine şimdiden kafa yormamız gerektiğini söyleyebiliriz. Güncelliği yakalayan her birey, kısa sürede yüksek oranda gelirler elde edebilir.
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst