Google Algoritma Güncellemelerini Takip Edebileceğiniz 5 Harika Araç

Daryl

Entrepreneur
Yönetici
Moderator

Üyelik Yaşı
10 Ay
Mesajlar
1,459
Tepki Puanı
2,010
Ödül
361
Konum
Antalya
Google, arama sonuçlarını daha iyi hale getirebilmek için her yıl yüzlerce kez algoritma güncellemesi yapıyor. Yapılan güncellemelerin bazıları oldukça kapsamlı olup birçok internet sitesi sahibinin olumsuz etkilenmesine neden oluyor. Bir webmaster olarak Google algoritma güncellemelerinden olumsuz etkilenmek istemiyorsanız aşağıda yer alan araçları sıklıkla kullanmanızı öneririz.

Google Algoritma Güncellemelerini Takip Edebileceğiniz Araçlar
Algoritma değişikliğini belki hissetmeyebilirsiniz. Sizin için her şey normal olabilir. Ancak bir anda ortaya çıkan sorunlar büyük sıralama kaybı yaşamanıza neden olabilir. Algoritma güncellemelerini takip edebileceğiniz araçlar ise;

SEMrush Sensor

7201


SEMrush Sensor, Google tabanlı tüm değişiklikleri takip edebileceğiniz, kontrol edebileceğiniz en faydalı araçlardan birisidir. 20 farklı kategoride analizler yapan SEMrush Sensor, internet siteniz ile ilgili tüm detayları sizlere sunuyor.

Rank Ranger Rank Risk Index Tool

7202


Google tarafından bir algoritma güncellemesi yapılıp yapılmadığını Rank Ranger üzerinden oldukça kolay bir şekilde görebilirsiniz. Sistem içerisinde yer alan 10 bin internet sitesi ve keywordler üzerinden yapılan günlük analizler güncelleme ile ilgili detayları ortaya çıkarıyor. Oldukça basit bir kullanım ara yüzüne sahip olan platform her webmaster tarafından ziyaret edilmeli.

Algoroo

7203


Algoroo sistem olarak Rank Ranger'e benzemektedir. Sahip olduğu yazılım ile 17,000 anahtar kelime ile Google algoritmalarını analiz eden bu platform, anahtar kelimelerde meydana gelen anlık değişimleri kullanıcılarına sunuyor. SEO çalışması yapan birçok kişi tarafından takip edilen bu araç, işlerinizi büyük ölçüde kolaylaştırarak algoritma güncellemelerini takip etmenizi sağlıyor.

Google Webmaster Central Blog

7204


Google'ın kendisine ait Webmaster bloğu üzerinden aslında birçok soruya cevap bulabilirsiniz. Geçtiğimiz yıllarda Central Blog Türkçe olarak yayına başlamış ancak beklenen ilgiyi görmemişti. Yeterli kaynak paylaşımı olmamasından dolayı aradığınız birçok sorunun cevabını İngilizce olarak bulabilirsiniz. Merkez blog içerisinde webmaster olarak adlandırılan internet sitesi sahiplerini ilgilendiren birçok paylaşım, haber paylaşılıyor. Buradan tüm güncellemeler hakkında bilgi alabilir, diğer webmaster yorumlarına ulaşabilirsiniz.

MozCast

7205


Google Algoritma Güncellemelerini Takip Edebileceğiniz 5 Harika Araç listemizin son sırasında ise MozCast yer almaktadır. Son 24 saat ve son 30 gün içerisinde meydana gelen tüm değişimleri gözler önüne seren bu araç, güncelleme takibi yapabileceğiniz en iyi yerlerden birisi olarak gösteriliyor.

Google Algoritma Güncellemelerinden Sonra Yapılması Gerekenler
Google tarafından yapılan algoritma güncellemelerinden sonra uygulanması gereken 5 adım bulunmaktadır. Bu adımlar;
  • Paniğe hiç gerek yok. Üzerinizdeki stresi atın.
  • Üzerinizdeki stresi attıktan sonra gelen algoritma değişikliğinin sizi etkileyip etkilemediğini araştırın. Bazen gelen güncelleme sadece teknik değişiklikler ya da manuel işlem uygulamaları için olabilmekte.
  • Bir anda değişiklik yapmaya başlamayın. Elinizden geldiğince belge toplayarak analizini tamamlayın.
  • Son algoritma değişikliği ile ilgili yazıları okuyarak forumlarda bu konu üzerine açılan gönderilerde tartışın.
  • Güncelleme sonrasında meydana gelen değişiklikleri tespit ederek SEO çalışmalarınızı bu değişikliklere göre rezerve ediniz.
 

Zons

𝑆𝑜𝑐𝑖𝑎𝑙 𝑀𝑒𝑑𝑖𝑎 𝐸𝑥𝑝𝑒𝑟𝑡 ❄
Yönetici
Editör

Üyelik Yaşı
10 Ay
Mesajlar
2,222
Tepki Puanı
1,219
Ödül
356
Konum
Gaziantep
Miss gibi makale, elinize sağlık 🙏
 
Üst
Bibors Borsa, Döviz ve Kripto para hakkında her şey.