Google AMP Nedir, Nasıl Kullanılır?

enginozturk

Geldim...
Yönetici
Moderatör

Üyelik Yaşı
1 Yıl 1 Ay
Mesajlar
848
Tepki Puanı
1,009
Ödül
361
Konum
Eskişehir
AMP Nedir? Google AMP nasıl kullanılır? Google AMP kurulumu ve çok daha fazlası hakkında merak edilen sorulara yanıt vermek amacıyla sizlere bu yazıyı hazırladım. Google firması tarafından hayatımıza katılan ve çıkış yaptığı ilk günden bu yana temelde web sayfalarının performans ve hız odaklı çalışmasını sağlamayı hedefleyen bir sistemdir.

Kullanıcı deneyimini önemli ölçüde etkileyen Google AMP, site yöneticilerinin bazı düzenlemeler yaparak bu servisi aktif hale getirmesine ihtiyaç duymaktadır. Mobil kullanıcılar için sunulan bu servis sayfaların çok daha hızlı bir şekilde yüklenmesini sağlarken mobil veri trafiğinin hafiflemesine de önemli ölçüde katkı sağlamaktadır. Peki, Google AMP Nedir ve Nasıl Kullanılır biliyor musunuz? Gelin bu servisi biraz daha yakından inceleyelim.

Google AMP Nedir

Google AMP Nedir?


Google AMP Nedir? – Hızlandırılmış mobil sayfalar olarak hayatımıza 2015 yılında hızlı bir giriş yapan AMP, Google tarafından duyurulmasının ardından 1 yıl geçmesiyle birlikte SERP yani arama sonuçları üzerinde karşımıza çıkmaya başladı. Açık kaynak kodlu olarak geliştirilen AMP, mobil sayfaların çok daha hızlı bir şekilde açılmasını sağlayan teknolojilerden birisidir.

AMP açılımı “Accelerated Mobile Pages” yani “Hızlandırılmış Mobil Sayfalar” olan bu teknolojinin tek amacı hız ve performans. Web sitelerinizde yer alan sayfaların sadeleştirilmiş bir versiyonunu oluşturarak bunu kullanıcılara sunan AMP, kullanıcı deneyimini geliştirmeyi amaçlamaktadır. Daha sade ve basitleştirilmiş bir şekilde AMP teknolojisini tanımlamak gerekirse;

Google, yayına aldığınız sayfaları AMP teknolojisi için oluşturmuş olduğu önbellek sistemine kaydederek bu önbellek üzerinden ziyaretçilerinize içeriğinizi servis ediyor. Bu ne demek oluyor? Google arama sonuçları üzerinden internet sitenizi ziyaret etmek isteyen mobil kullanıcılar içeriğinize tıklaması halinde sizin sunucunuz yerine Google’a ait bir önbellek sunucusuna talep gönderiyor. Talebine karşılık olarak Google sunucuları sizin yerinize içeriğinizi çok hızlı bir şekilde sunuyor.

Google AMP Avantajları


Google AMP servisinin avantajları oldukça fazladır. Bunlar arasında ön plana çıkanlar ise şunlardır;
 • Sayfalarınızın yüklenme hızlarını artırır,
 • Arama sonuçları üzerinde doğrudan bir etkiye sahip olmasa da sayfa açılış hızlarını artırması nedeniyle dolaylı olarak pozitif etki yaratır,
 • Ziyaretçilerin siteden hemen çıkma oranında azalma sağlar,
 • Kullanıcı deneyimini ciddi oranda artırır,
 • İçerikleriniz Google üzerinden servis edileceği için sunucunuz üzerindeki yük dengelenmiş & azalmış olur,

Google AMP Dezavantajları


Google AMP servisinin birçok artısı olsa da belli başlı dezavantajlara sahip olduğu da bilinen bir gerçek. Peki, Google AMP dezavantajları nelerdir?
 • URL’de AMP ile statik olarak çalışacak ayrı AMP sayfaları oluşturmanız gerekmektedir,
 • Doğru yapılandırma ve belirli AMP etiketlerini kullanmadığınız takdirde reklamlarınız görüntülenmez,
 • AMP sayfalarınız üzerinde Google Analytics verilerinizi takip etmek isterseniz sayfa içlerine manuel olarak ya da bir eklenti yardımıyla izleme kodunuzu tek tek yerleştirmeniz gerekmektedir,
 • AMP ile oluşturulmuş sayfaların işlevselliği standart sayfalara göre daha düşüktür,
 • AMP, internet sitenizin görsel anlamda çekiciliğinden ödün vermeniz anlamına gelir,
 • Üçüncü taraf Javascript dosyalarını çalıştıramazsınız.
Google AMP Nasıl Kullanılır

Google AMP Nasıl Kullanılır?


Google AMP nasıl kullanılır? Google AMP nasıl kurulur?
– Bu soruların cevabını merak edenler için Google tarafından oldukça geniş ve zengin bir rehber oluşturulmuş durumda. Bu rehberi detaylı bir şekilde inceleyerek internet siteniz ve yazılım alt yapınızda yapacağınız geliştirmeler ile Google AMP servisinden yararlanmaya başlayabilirsiniz.

Eğer WordPress alt yapısına sahip bir internet siteniz varsa birçok adımı atlayarak yalnızca AMP için geliştirilmiş eklentileri kullanarak dakikalar içerisinde sitenizi AMP teknolojisine uygun hale getirebilirsiniz. Yeni bir eklenti yükleme sayfasına girerek arama çubuğuna Google AMP yazmanız halinde karşınıza çıkacak eklentileri inceleyebilir, ihtiyaçlarınıza en uygun özelliği sunan eklentiyi kurarak etkinleştirebilirsiniz.

Unutmadan, Google AMP kurulumunuzu tamamlamanız ardından aşağıdaki testleri yapmanızı kesinlikle tavsiye etmekteyim. Birçok kişi yanlış veya eksik yapılandırma nedeniyle kurulum sonrasında Google’da içeriğiyle doğru orantılı olarak artış gösteren hatalarla karşılaşabilmektedir. Bunun için oluşturulan AMP sayfalarının doğru çalıştığından emin olmak için birkaç sayfayı test etmek için bu araçları kullanabilirsiniz.
 
Üst