Google App Engine Kurulum

gecemor

Python Developer
Yönetici
Moderator

Üyelik Yaşı
7 Ay
Ödül
56
Herkese merhaba, aslında bu konu daha çok site, domain veya hosting ile alakalı fakat o kategorilerde ticaret konuları ağırlıklı olduğundan ve python ile alakası olduğundan bu bölümde açmayı uygun gördüm. Zaten uzun zamandır boş kalmış bu kategori biraz da python'u hatırlatalım dedim.

Bu konu ile sizlere Google Amca'nın oğlu Engin Abi'yi takdim edeceğim :) Şaka şaka Engin Abi değil, App Engine :)

Nedir Bu App Engine veya Appspot?
Google'ın sunmuş olduğu appspot.com adresinde subdomain olarak kullanabileceğiniz ücretsiz bir web sitesi servisi de denebilir aslında. 1gb depolama alanı ve 1gb günlük trafik limiti olmasına rağmen bunun gibi birden fazla proje oluşturmanıza ve kendinize ait özel alan adı eklemenize imkan veren bu google servisinin herhangi bir zaman kısıtı da bulunmuyor. Daha önce tünelleme için fetch server kurduğum projeler bile yıllar sonra hala duruyor :) Peki neden mini hosting gibi kullanılmasın? Bu konu benim için veya appspot'u bilenler için yeni değil ama her webmaster'ın arşivinde bulunması gereken bir konu diye düşünüyorum.

Bununla Neler yaparım?
Normal bir hostingden biraz farklı bir kullanımı olsa da Python, PHP, Java, .NET, Ruby, Node.js ve Go gibi dillerle yazdığınız ufak web projelerinizi çalıştırıp kullanıcılara web üzerinden dağtabilirsiniz, üstelik SSL desteklidir. İsterseniz de faturalandırmayı etkinleştirerek özellikleri arttırabilirsiniz, bu sayede daha geniş çaplı web projelerinizi de hayata geçirebilirsiniz.

Nasıl Kullanabilirim?
  • Kullanabilmek için öncelikle bir google hesabınız olmalı (zaten herkesin vardır)
  • adresine giriş yaparak sol üstten proje oluşturun
  • Oluşturduğunuz projenizin adı aynı zamanda appspot subdomain'i olacaktır, yani projenizin_adi.appspot.com
  • Daha sonra yine sol üstten projenize gelin.
  • Sağ tarafta EĞİTİCİYİ BAŞLAT deyip programlama dili seçerek eğiticiye başlayabilirsiniz.
  • Kod deponuzu kullanarak sayfa üzerinden kurulum yapmak için Cloud Shell'i etkinleştirin, alt kısımda konsol açılacaktır.
  • Eğer yazdığımız kodlar bilgisayarınızdaysa githuba yükleyebilirsiniz veya Cloud SDK'yi indirebilirsiniz. Ben kısaca cloud shell üzerinden hazırladığım kodlarla size örnek vereceğim. Bu kodlarda basit olması bakımından flask kullandım, mecbur değilsiniz, webapp veya django gibi web framework'leri de kullanabilirsiniz.
  • Cloud Shell'i etkinleştirdikten sonra kodlarımızı konsola giriyoruz
Kod:
git clone https://github.com/emreboluk/AppspotFlask.git
diyerek kod depomuzdaki projemizi indiriyoruz. Sonra,

Kod:
cd AppspotFlask
ile proje klasörümüze giriyoruz ve ardından aşağıdaki komutu vererek projemizi dağıtıyoruz

Kod:
gcloud app deploy app.yaml --project projenizin_adi
Size ilk kurulumda region soracaktır avrupa seçimlerinden birini yapabilirsiniz, daha sonrasında onaylama isterse y ile onaylarsınız. Ve projeniz hazır.

http://projenizin_adi.appspot.com adresine gittiğinizde sonucu görebilirsiniz. Ben örnek teşkil etmesi için AppspotFlask kodlarını size kullandırdım ama siz kendi kodlarınızı ister github üzerinden isterse bilgisayarınızdan oluşturarak projenizi google cloud'a dağıtabilirsiniz.

Eğer isterseniz de appspot örneklerini bu sayfadan proje dağıtmadan canlı deneyebilirsiniz https://private-cloud-playground.appspot.com/playground/

İyi forumlar...

Son düzenleme:

tapir

Dijital Pazarlama Uzmanı
Gold Üye

Üyelik Yaşı
3 Ay
Bakiye
1.831,37 TL
Ödül
61
Emeğinize sağlık hocam, çok faydalı bir yazı olmuş.

gecemor

Python Developer
Yönetici
Moderator

Üyelik Yaşı
7 Ay
Ödül
56
teşekkürler @tapir evet ufak web projeleri olanlar ve kendilerini geliştirmek isteyenler için bulunmaz bir nimet bence. Faturalandırmayı da etkinleştirerek, büyük projelere de geçiş yapılabilir.

Zons

𝑆𝑜𝑐𝑖𝑎𝑙 𝑀𝑒𝑑𝑖𝑎 𝐸𝑥𝑝𝑒𝑟𝑡 ❄
Yönetici
Editör

Üyelik Yaşı
7 Ay
Ödül
356
Emre hocam ellerine sağlık, dediğin gibi: büyük projeler için önemli bir kavram açıkcası :)

Zons

𝑆𝑜𝑐𝑖𝑎𝑙 𝑀𝑒𝑑𝑖𝑎 𝐸𝑥𝑝𝑒𝑟𝑡 ❄
Yönetici
Editör

Üyelik Yaşı
7 Ay
Ödül
356
Ömer nereden aklıma geldi acaba, keşke ellerim yok olsaydı da yazmasaydım onu :D
Aslında sabah sabah, forum bana iyi gelmiyor. ben kaçar yavaştan, daha fazla hata yapmadan gidelim bari :D

Zons

𝑆𝑜𝑐𝑖𝑎𝑙 𝑀𝑒𝑑𝑖𝑎 𝐸𝑥𝑝𝑒𝑟𝑡 ❄
Yönetici
Editör

Üyelik Yaşı
7 Ay
Ödül
356
Arada olur öyle şeyler sıkıntı yok :)
Şimdi aklıma geldi, dün birisiyle bakiye takas yaptık.
sonra sohbet vs. başladı, oradan kaldı aklımda herhalde :D

neyse dediğin gibi böyle vakalar arada sırada yaşanabilir açıkcası.
Emre hocam, tekrardan tebrik ederim bu güzel makale için, iyi forumlar..

tapir

Dijital Pazarlama Uzmanı
Gold Üye

Üyelik Yaşı
3 Ay
Bakiye
1.831,37 TL
Ödül
61
Faturalandırmayı etkinleştirmeden kullanamıyor muyuz @gecemor hocam?

7564

Bibors Borsa, Döviz ve Kripto para hakkında her şey.