Google İnternet Sitelerini Nasıl İndexler?

enginozturk

Geliyorum..
Yönetici
Moderator

Üyelik Yaşı
11 Ay
Mesajlar
711
Tepki Puanı
769
Ödül
161
Konum
Eskişehir
Google, geçtiğimiz haftalarda index sistemi ile ilgili son birkaç ayı da kapsayacak şekilde önemli açıklamalarda bulundu. İlgili açıklamalar ve çok daha fazlasını sizlerin de dikkatini çekeceği için bir araya getirmeye çalışarak bu yazıyı oluşturdum. Konuyla ilgili yorumlarınız ve deneyimlerinizi yorum alanından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Google Site İndexleme Sistemiyle İlgili Bazı Açıklamalar Yaptı
Google'ın aramalar ile ilgili "Google Aramalar" departmanında görevli Vincent Courson, son aylarda internet sitesi sahibi kişilerin yaşamış olduğu index problemleri ile ilgili bazı önemli açıklamalar yaptı. Yapmış olduğu bu açıklamaları sizler için burada paylaşarak bazı önemli noktalara da değinmek istiyorum.

Vincent Courson, takipçileri için hazırlamış olduğu blog yazısı içerisinde; Google'ın index sistemiyle ilgili ne gibi problemlerle karşı karşıya kaldıklarını ve bu problemleri çözüme kavuşturabilmek adına nasıl adımlar attıklarını tüm detaylarıyla paylaşmış. Hazırlamış olduğu bu blog içeriği Nisan ve Mayıs aylarının yanı sıra Ağustos ayının son günlerinde yapılan duyuruyu da kapsayacak şekilde oldukça geniş çaplı diyebilirim.

Google'ın mevcut index sistemini Google'ın aramalar sayfasında karşımıza sunulan bir saklama birimi gibi düşünmek sanırım yanlış olmaz. Bu nedenle saklama yani index sisteminde yaşanacak en ufak bir hata tüm arama trafiğini ve sonuçlarını doğrudan etkiliyor. Aramaların etkilenmesi ise biz site sahiplerini de önemli ölçüde etkilemeyi başarıyor. Google oldukça karmaşık gibi görünen bir yapıya sahiptir. İndex sistemi üzerine kayıt edilen bilgiler öncelikle farklı bir veri merkezine aktarılır daha sonrasında bu merkez üzerinden aramalar gibi birçok sisteme güncelleme bilgisi iletilir.

Google, oldukça karmaşık bu düzen içerisinde "yerleştirme" denilebilecek bir sisteme sahip. Geçtiğimiz nisan ayında yaşanan problemlerin temeli de tam olarak bununla ilgili. Vincent yazmış olduğu blog yazısı içerisinde; geçtiğimiz Nisan ayında yaşanan problemlerin bu "Yerleştirme" sisteminde yer alan bazı eksik parçalar dolayısıyla meydana geldiğini açık bir dille itiraf ediyor. Ancak, yaşanan bu eksikliğin birkaç günden uzun sürmediğinin de altını çiziyor.

Veri merkezi üzerinde gerçekleşmesi gereken bazı güncellemeler esnasında bazı index verilerinin kayıp olduğunu belirten Google, bu durumun fark edildiği ilk anda Twitter üzerinden herkesle bunun paylaşıldığı ifade ediyor. Bunun yanı sıra Search Console aracı üzerinde yer alan "Raporlar" alanında bununla ilgili bir dokümana da yer verilmiş.
Google Siteleri Nasıl İndeksler
Peki, Google Siteleri Nasıl İndeksler?
Asıl konumuza dönecek olursak Google'ın index sistemi hakkında temel mantık şu şekilde işlemektedir;

Google başta olmak üzere büyük çaplı arama motorları sistemlerinin sorunsuz bir şekilde çalışabilmesi için oldukça karmaşık ve güçlü sistemlere ihtiyaç duyarlar. Bu sistemler web üzerinde yayın yapan milyonlarca internet sitesi ve sayfayı sorunsuz bir şekilde tarayarak kayıt altına almak üzerine kuruludur.
  • Google'un geliştirmiş olduğu web örümcekleri internet sitelerini ziyaret ederek bağlantılı olduğu tüm sayfaları gözden geçirir,
  • Taranan tüm sayfalar öncelikle İndex sistemine aktarılır ve burada kayıt altına alınır,
  • Daha sonrasında kayıt edilen veriler farklı bir depolama birimine aktarılarak buradan tüm sistemlere güncelleme bilgisi aktarılır,
  • Güncelleme bilgisi aktarılan sistemler bu depolama içerisinden ihtiyaçlarına uygun verileri alarak kendi sistemlerini günceller.
Basit anlamda açıklamak gerekirse bu şekilde diyebilirim.

Hızlı İndeks Almak İçin Ne Yapabilirim?
Google, index sistemi ve sürecini herkesin kullanımına uygun bir hale getirmek ve basite indirgemek adına çeşitli araçlar geliştirerek kullanıma sunmuştur. Bu araçların başında gelen ve en önemlisi Search Console sistemidir. Google tarafından sunulan Search Console sistemi internet sitenizde yer alan sayfaların çok daha hızlı bir şekilde index almasını ve sıralamalara yansımasını sağlar. Ayrıca bu sistem üzerinden mevcut sıralama değerlerinize dair veriler, sitenizde yaşanan temel sorunlar ve bunları nasıl çözeceğinize dair birçok ipucu yer alır.

Bu nedenle siteleriniz üzerinde yayına aldığınız yeni yazıların daha çabuk index alması ve sıralamaya girmesi için Search Console'u etkili ve aktif bir şekilde kullanmak oldukça önemlidir.
 

enginozturk

Geliyorum..
Yönetici
Moderator

Üyelik Yaşı
11 Ay
Mesajlar
711
Tepki Puanı
769
Ödül
161
Konum
Eskişehir
Üst
Bibors Borsa, Döviz ve Kripto para hakkında her şey.