Google My Business Nedir?

enginozturk

Geldim...
Yönetici
Moderatör

Üyelik Yaşı
1 Yıl 1 Ay
Ödül
361
Google, her geçen yıl büyüyen ekosistemiyle gerek bireysel gerekse kurumsal kullanıcılar için yeni hizmetlerini hayata geçiriyor. Son yıllarda giderek popülerliğini artıran Google hizmetlerinden birisi de My Business. Peki, Google My Business nedir biliyor musunuz? Google tarafından işletmelere özel olarak geliştirilen bu sistem hakkında merak edilenleri bu yazımda sizlerle paylaşıyorum.

Tüm Google sistemleriyle senkronize bir şekilde çalışma sağlayan My Business, büyük & küçük işletmeler için birçok avantaj sağlıyor. Şirketinizin çevrimiçi görünürlüğünü artırmak, Google kullanıcıları ile şirketiniz arasındaki etkileşimi artırmak istiyorsanız bu servisi kesinlikle kullanmanız gerekiyor. İyi hoş da nasıl kullanabilirim hiçbir fikrim yok dediğinizi de duyar gibiyim. Birazdan tüm bunlara basit ve anlaşılır bir şekilde değineceğim. Dilerseniz yazının detaylarına geçelim.

Google My Business Nedir

– Google tarafından geliştirilen My Business yani Benim İşletmem servisi, kullanıcılar ile işletmeler arasındaki iletişimi kuvvetlendirmek, kişilerin aradığı işletmeyi kolaylıkla bulabilmesini sağlamak için işletmelere sunulan ücretsiz bir hizmettir. “Benim İşletmem” servisine kayıt yaptıran ve gerekli düzenlemeleri yapan işletmelerin Google arama sonuçlarında çalışma saatleri, iş adresleri, telefon numarası, işletme hakkında ziyaretçiler tarafından yapılan yorumlar gibi birçok detay sunulacaktır.

Google Benim İşletmem, yine bir diğer Google servisi olan Haritalar ile de tamamen entegre bir şekilde çalışmaktadır. İşletmenize ait tanımlayacağınız bilgiler doğrultusunda harita uygulaması üzerine işletmeniz kısa sürede yerleştirilecek ve Google Maps yani Haritalar üzerinde de işletmenizin reklamı dönmeye başlayacaktır.

Google Benim İşletmem Nedir, Avantajları Nelerdir?

Google Benim İşletmem tarafından sunulan ücretsiz hizmetin en büyük avantajı kullanıcıların Google arama motoru üzerinde yapmış oldukları aramalarda işletmenize ait temel bilgilere kolaylık erişebiliyor olması. Birkaç dakikada tamamlayabileceğiniz kayıt işleminin ardından işletmenize ait bir profil oluşturan Google, profilinize ait detayları doldurmanızı isteyecektir. Bu alanda işletmenizin adresi, çalışma saatleri, yol tarifi ve telefon numarası gibi detaylarınızı paylaşabilirsiniz. Bu bilgiler arama sonuçlarının kenarında ayrı bir tablo içerisinde gösterilecek ve kullanıcılara ekstra güven & kolaylık sunacaktır. Ayrıca sizden hizmet almış müşterileriniz kolaylıkla işletmenizi bu tablo üzerinden değerlendirebilecek, diğer kullanıcılar da bu değerlendirmeleri görüntüleyebilecektir.

Google My Business servisinin işletmenize sağlayacağı faydaları kısaca maddelendirmek gerekirse;
  • İşletmeniz hakkında detaylı bir bilgi almak isteyen kullanıcılar Google araması gerçekleştirmesi halinde sunmuş olduğunuz hizmetler, ürünler ve çok daha fazlası hakkında kolayca bilgi sahibi olabilir, sizinle anında iletişime geçebilir.
  • İşletme kaydını doğru ve düzenli dolduran firmalar kullanıcı gözünde daha profesyonel ve güvenilir bir algı oluşmasını sağlar.
  • İşletmenize ait adres bilgisi, yol tarifi, telefon, e-posta ve internet sitenizin adresi gibi temel bilgiler Google Arama Sonuçları ve Google Haritalar servislerinde görüntüleneceği için potansiyel müşterileriniz size kolayca ulaşabilir.
  • Müşteri ve ziyaretçilerinizin Google Benim İşletmem profiliniz üzerinden yapmış oldukları geri bildirimler ve değerlendirmeleri görüntüleyerek hizmet kaliteniz hakkında fikir sahibi olabilir ve nasıl geliştirmeler yapabileceğinizi planlayabilirsiniz.
  • İşletmenizin fotoğraflarını “My Business” hesabınız üzerinden ekleyebilir aynı zamanda ürünleriniz ile ilgili fotoğraflar da paylaşarak ziyaretçilerinizin firmanızı detaylı bir şekilde incelemesini sağlayabilirsiniz. Unutmadan, Google Haritalar servisi üzerinde fotoğrafı ile listelenen işletmelerin %42 oranında daha fazla dikkat çektiği ve kullanıcıların bu işletmeleri tercih edildiği istatistiksel verilerde net bir şekilde görülmektedir.
Google My Business

Google My Business Kayıt

Google My Business kayıt
işlemi işletmenizin Google’a ait arama ve haritalar servislerinde ön plana çıkması, bulunabilir hale gelmesi için yapılması gereken bir şeydir. Peki, Google Benim İşletmem kayıt işlemi zor mudur? Hayır, Google’a işletmenizin kaydını yaptırmak oldukça basit ve yalnızca birkaç dakikanızı alacak bir işlemdir. Hemen aşağıda paylaşmış olduğum adımları takip ederek işletme kaydınızı birkaç dakikada tamamlayabilirsiniz. Kayıt işlemi öncesinde bir Google hesabına sahip olduğunuzdan emin olmalısınız, eğer Google hesabınız bulunmuyorsa öncelikle bir Google hesabı açmalısınız. (Gmail olması şart değil, alternatif e-posta adresleriyle Google hesabı açabilirsiniz.)
  • Google Hesabınız ile “Google Business” yönetim paneline giriş yapmalısınız. Eğer daha önceden Business kaydınız yoksa “Google Benim İşletmem” sayfasını ziyaret etmeli ve “Oturum Aç” butonuna basmalısınız.
  • Google Benim İşletmem sayfası üzerinden oturumunuzu açmanızla birlikte size işletmenizin adı sorulacaktır. Daha öncesinde işletmeniz Google’a eklenmiş ise burada yaptığınız aramada çıkacaktır. Eğer aramada işletmenizin adını göremiyorsanız hemen altında yer alan “İşletmenizi Google’a Ekleyin” yazısına tıklamanız yeterli.
  • İşletmenizin daha önceden bir kaydı bulunuyorsa ve arama sonucundan bunu işaretlediyseniz yönetim yetkisine sahip olmanız için “Şimdi Yönet” butonunun yer aldığı bir sayfa sizi karşılayacaktır. Buna basarak artık işletmenizin Google üzerindeki profilinin yetkisini üzerinize alabilirsiniz.
  • Eğer daha önceden bir kaydınız bulunmuyorsa işletmenizin konumunu doğrulamanız için Google size bazı seçenekler sunacaktır. İşletme adresine gönderilecek bir zarfta yer alan kodu sisteme girmenizi ya da işletme numarası üzerinden doğrulama yapmanızı isteyecektir.