Google News'de Başarılı Olmanın İpuçları

Daryl

Entrepreneur
Yönetici
Moderator

Üyelik Yaşı
11 Ay
Mesajlar
1,556
Tepki Puanı
2,135
Ödül
361
Konum
Antalya
Google News kayıtlı bir haber siteniz varsa yayınladığınız yazılardan günlük yüksek oranda ziyaretçiler kazanabilirsiniz. Dijital yayıncılığın daha ön planda olmasını isteyen Google, Merkezi Webmaster Bloğu içerisinde yayınladığı bir yazıda Google News'de Başarılı Olmanın İpuçları hakkında bilgiler paylaştı. Mevcut durumdan şikayetçiyseniz uygulamanız gereken adımları şu şekilde listeleyebiliriz.
  • Temiz Başlıklar: Google News içerisindeki sıralama içeriğin başlığı HTML etiketi ve birçok değişkene göre belirleniyor. Clicbait adı verilen sahte başlıklar ile haberler yapan yayıncıların içerikleri okuyuculara sunulmamaya çalışılacak.
  • Doğru ve Tam Saat/Tarih Kullanımı: Google News algoritmaları, internet sitenize sürekli ziyaretlerde bulunarak yayınladığınız içeriklerin tarih ve saatini bünyesine çekiyor. Saat ve Tarih ibaresi başlık ve içeriğin tam ortasında yer alması gerekiyor. Bu gösterim hem AMP hem de AMP olmayan sayfalar için de geçerlidir.
  • Otomatik İçerik: Google için önemli olan bir diğer kriter ise otomatik içerik oluşumudur. Hem News hem de normal yazıların paylaşımı sırasında bir içeriğe değer katmadan yeniden yayımlanması olumsuz bir durumun habercisidir. Bir içeriğe herhangi bir şekilde yeni bilgiler eklenmeden yeniden yayınlanması durumunda başınız ağrıyabilir. Google News'de Başarılı Olmanın İpuçları içerisinde bu maddeye özel olarak dikkat etmenizi istiyoruz.
7006


Kopya İçerik
Google News odaklı haber sitelerinin büyük bir bölümü, hızlı bir şekilde yükselmek adına kopya içerik kullanıyor. Bu konuda önemli adımlar atan Google, kopya içerikler ile savaşacağını, kopya içerik yayınlayan bir haber sitesi orijinal yayıncının asla üstüne çıkamayacağı dile getirildi.

Şeffaflık
Google News için gerekli olan en önemli etmenlerden birisi de şeffaflıktır. Google, 2019 yılı itibari ile şeffaflığı oldukça ön plana taşımış durumda.

Google'ın üzerinde durduğu konuların sadece bu kadar ile sınırlı olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. 2019 yılını dijital yayıncılık dönemi olduğunu belirten Google, News'de başarılı olmanın aslında oldukça kolay olduğunu belirtiyor. Dikkat edilmesi gereken diğer hususlar ise;
  • Link Ağlarına Katılmayın: Google aramalarını manipüle etmek üzere düzenlenen her türlü faaliyetten uzak durmak gerekiyor. Google News haber sitelerinin böyle bir olayda yer alması durumunda Google News'den çıkartıldığı gibi tüm arama sonuçları Google'dan silinebiliyor. Özellikle üstüne durulan konu; ücretli olarak satılan tanıtım yazısı, link alışverişlerinden kesinlikle uzak durmaktır.
  • Yapılandırılmış Veriler Kullanın: İçerikleri zengin bir şekilde okuyuculara ulaştırmak Google için oldukça önemlidir. Genel olarak AMP kullanılsa da bu konuda ekstre araçlar biliyorsanız bunlardan destek almanız öneriliyor.
  • HTTPS Kullanımı: İnternet dünyasında HTTPS kullanılmasına önderlik eden şirketler arasında Google'ın ilk sırada yer aldığını görüyoruz. Özellikle News odaklı yayımlar yapan internet adreslerinin HTTPS protokolüne geçmelerini öneren Google, bu sayede sayfaların daha güvenilir bir şekilde okuyuculara sunulacağını belirtiyor.
Bu gibi hususlara dikkat eden yayıncılar, Google News haber sitelerinden daha yüksek verim ve etkileşim alabilirler.
 

Zons

𝑆𝑜𝑐𝑖𝑎𝑙 𝑀𝑒𝑑𝑖𝑎 𝐸𝑥𝑝𝑒𝑟𝑡 ❄
Yönetici
Editör

Üyelik Yaşı
11 Ay
Mesajlar
2,346
Tepki Puanı
1,358
Ödül
356
Konum
Gaziantep
Üst
Bibors Borsa, Döviz ve Kripto para hakkında her şey.