Google Site Kit WordPress Eklentisi Nedir? Nasıl Kurulur?

Daryl

Entrepreneur
Yönetici
Moderator

Üyelik Yaşı
9 Ay
Mesajlar
1,414
Tepki Puanı
1,914
Ödül
361
Konum
Antalya
İnternet siteleri üzerine yapılan araştırmalarda yaklaşık %40'ının Wordpress altyapısına sahip olduğunu görüyoruz. Dünyanın en güvenilir, en popüler CMS sistemlerinden birisi olan Wordpress Google güncellemelerini de yakından takip ediyor. İnternet sitelerinin performanslarını daha iyi hale getirmek isteyen Google, Wordpress ile bir iş birliği yaparak oldukça başarılı bir eklenti geliştirdi. Bu yazımız içerisinde Google Site Kit Wordpress eklentisi hakkında merak edilenleri dile getirmeye çalışacağız.

7913


Tamamen Webmasterlar için geliştirilmiş olan Google Site Kit, bir internet sitesindeki sorunların tespit edilmesine olanak sağlıyor. Şu an için Beta sürümünde olan eklenti, internet site analizi konusundaki arayışınızı tamamen sonlandıracak.

Google Site Kit Nedir?
Google Analytics, Google Search Console gibi Google webmaster araçlarını tek çatı altında Wordpress panelinde sunan bu eklenti dışa olan bağımlılığı tamamen minimuma indirmektedir. Herhangi bir eklenti kullanılmadan da alınabilecek bu hizmetlerin bir kit içerisinde toplanmasının asıl nedeni zamandan tasarruf etmektir. Birçok özellik ve veriye bu eklenti sayesinde saniyeler içerisinde ulaşabilirsiniz. Anlık sorunların tespitinde bu eklentinin hayat kurtarıcı olduğunu söyleyebiliriz.

Google Site Kit WordPress Eklentisi Yükleme

Özelliklerini yukarıda dile getirdiğimiz resmi Google eklentisinin nasıl yükleneceğini de merak ediyor olabilirsiniz. Sırası ile eklenti kurulumunu anlatacak olursak;
  • Wordpress yönetici panelinin sol bölümünde "Eklentiler" şeklinde bir bölüm göreceksiniz. Buraya girdikten sonra "Yeni Ekle" kısmına tıklayıp sağ üst bölümde yer alan arama kutusuna "Google Site Kit" aramasını yapıyoruz.
  • Arama yaptıktan sonra sizlere ilişkili eklentiler sunulacaktır. Bunlar arasından Google'a ait olan eklentiyi "Hemen Yükle" seçeneğinden yükleyip etkinleştirebilirsiniz.
Google Site Kit Yapılandırılması

7917


Eklentiyi yukarıdaki anlatım üzerinden indiren kişiler, gerekli ayarlamaları yapmadan maalesef eklentiyi kullanamıyor. Eklentiyi aktif etmeniz ile beraber bazı yapılandırma ayarları yapmanız gerekiyor. Karşınıza çıkacak uyarı ekranından oldukça kolay bir şekilde yapılandırma işlemini tamamlayabilirsiniz. Yapılandırmanın ilk adımı Google hizmetlerinin geliştirilebilmesi için bir yetki izni vermeniz gerekiyor. Burada vermiş olduğunuz izin sayesinde Search Console hesabınız ile Wordpress arasında bir köprü oluşacaktır. Bu eklentiden yararlanmak isteyen kişilerin öncelikle Search Console hesabı açmaları gerekiyor.

Eklenti özelliklerinden yararlanabilmek için kullanmak istediğiniz servisler üzerinden hesaplarınızı eklentiye bağlamanız gerekiyor. Ayarlar bölümü üzerinden hizmetler ile eklenti arasında nasıl bir ilişkilendirme yapacağınızı göreceksiniz.

Eklenti paneli üzerinden Adsense hesabınıza girmeden Adsense kazançlarınızı görebilirsiniz. Bununla beraber Analytics verilerinin tamamına Wordpress eklenti üzerinden ulaşabilirsiniz. Bu ekranı görebilmek için Analytics hesabınız ile eklenti arasında bir yapılandırma yapmanız gerekmektedir. Son olarak ise eklenti Google Search Console hizmetini de bu eklenti üzerinden webmaster ortakları ile paylaşmaktadır. Search Console üzerinden yaptığınız tüm işlemleri artık eklenti üzerinden yapabileceksiniz. 3 farklı internet sekmesini kontrol etmek yerine 1 eklenti ekranı üzerinden artık 3 farklı hizmetin detaylarına ulaşabileceksiniz.
 

tapir

Bütün ayazların ortasında
Platin Üye

Üyelik Yaşı
4 Ay
Mesajlar
1,254
Tepki Puanı
684
Ödül
161
Yaş
26
Konum
Sinop
Eline sağlık hocam, faydalı güzel bir makale olmuş :)
 

Xugart

Silver Üye

Üyelik Yaşı
2 Ay
Mesajlar
92
Tepki Puanı
73
Ödül
36
Konum
İstanbul
Elinize sağlık, bir süredir kullanıyorum zaten bence index hızına olumlu etkisi bulunuyor bu eklentinin.
 

Üyelik Yaşı
9 Ay
Mesajlar
404
Tepki Puanı
190
Ödül
56
Eline sağlık hocam baya işimi gördü.
 
Üst
Bibors Borsa, Döviz ve Kripto para hakkında her şey.