Google, Son Umudu 265.COM'dan da Vazgeçti


Üyelik Yaşı
7 Ay
Mesajlar
908
Tepki Puanı
936
Ödül
41
Konum
Buradayım.
Çin Büyük Güvenlik Duvarı, bizlerin webde aşina olduğu ve “dünya devi” olarak gördüğü neredeyse tüm siteleri engellemesiyle meşhur. Google da bir ABD şirketi olarak bu engellemeden nasibini alıyor bildiğiniz üzere. Ancak Google alttan alttan (gerçekten) Çin piyasasına girebilmek için bazı girişimlerde bulunuyordu. 265.com adındaki Google’ın paravan sitesi için geçtiğimiz gün gelen açıklama, Çin’den umudun tamamen kesildiğini gösteriyor.

Google, Son Umudu 265.COM'dan da Vazgeçti

Çince Çeviri: Googlelamak = Baidulamak
Google’ın arama servisi başta olmak üzere mail, depolama, sunucu ve daha birçok hizmeti Çin’den erişilemez durumda. Çin hükümeti Google ve diğer batılı web siteleri engellerken bu sitelerin Çin kültürünü ve hükümet otoritesini baltaladığını, emperyal ve kapital propaganda yaptıklarını öne sürüyor. Ancak bu politikaya Çinli web siteleri dahil değil, işin o kısmında keyfi ve ideolojik uygulamalar yapılamıyor.

Google da biraz da bunu avantaja çevirerek Çin menşei 265.com’u 2010 yılından bu yana fonluyordu. Karşılığında ise sitenin sağ üst köşesinde Chrome tarayıcısını indirmeye yönelten küçük bir reklam gösteriliyordu. Ancak 265.com’daki aramalar yine Çin’in yarı resmi arama motoru Baidu’ya yönlendirilmekteydi.

265.com’un tasarımı bir zamanların popüler sitesi msn.com’u andırır biçimde dizayn edilmiş. Bu yönüyle de kısa süre içerisinde Çinli internet kullanıcılarının büyük çoğunluğunun ana sayfası olacağına inanılıyordu. Gelin görün ki Baidu bu konudaki liderliği de kimseye bırakmadı; 265.com, Google’ın beklentilerini karşılayamadı.

Google’ın Son Kalesiydi
Çin hükümeti Google’ın servislerini adeta savaş halindeki bir ülkeninmişcesine engelliyor. Bu engelleri aşabilmek için DNS ve VPN’den çok daha karmaşık metodlara ihtiyaç var. Haliyle sıradan kullanıcılar da hiç tanıyamadıkları, hatta adını bile duyamadıkları bir site için bu kadar zahmete girmiyorlar. 265.com ise hem Çince oluşu, hem Çinli bir holding tarafından yönetilmesi nedeniyle bir nebze daha yakındı. Chrome tarayıcısının beklenildiği kadar indirilmemesi ve 265.com’un yaygınlaşamaması ile Google’ın Çin’de başka hiçbir uzantısı kalmadı. En azından bilindiği kadarıyla...
 
Son düzenleme:
Üst
Bibors Borsa, Döviz ve Kripto para hakkında her şey.