Google Trends Nedir? Nasıl Kullanılır?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Phantaso

Profesyonel Metin Yazarı

Üyelik Yaşı
6 Ay 2 Haf.
Mesajlar
59
Tepki Puanı
82
Ödül
36
Yaş
26
Konum
Afyonkarahisar
Google arama motoru içerisinde en çok arama yapılan kelimeler Trends bölümü üzerinden görüntülenmektedir. Bununla beraber merak ettiğiniz anahtar kelimelerin Google arama motorunda ne kadar arandığını, dönemsel olarak ne kadar etkinliğe sahip olduğunu da yine bu bölüm üzerinden öğrenebilirsiniz. Google Trends Nedir? Nasıl Kullanılır? konusunda bilgi verecek olursak;
Ülke Seçimi
8763

Bazı kişiler Türkiye ile sınırlı kalmayıp yurtdışı bazlı hizmetlerde vermektedir. Anahtar kelimelerinizin Türkiye'de ne kadar arandığını bilebilirsin. Ancak; yurtdışı aramalarını ne kadar olduğunu merak ediyorsan bu bölüm üzerinden istediğin bir ülkeyi seçip o ülkede anahtar kelimenin ne kadar arandığını görebilirsin.
Zaman Seçimi
Bazı meslek grupları sadece yaz ayında çalışırken bazı sektörlerde sadece kışın müşteri edinmektedirler. Örneğin otel, turizm ve tatile yönelik işletmeler genel olarak yazın faaliyet göstermektedir. Kış ayının gelmesi ile beraber bu sektörler çoğu bölgelerde ölmektedir. Belirlediğiniz anahtar kelimelerin son 15 yıl içerisinde hangi ay aralıklarında ne kadar arandıklarını bu bölüm üzerinden görebilirsiniz.
Kategori Seçimi
Google Trends üzerinden kategori seçimi de yapabilirsiniz. En doğru sonucu alabilmek için sektörünüz ile ilgili en doğru kategoriyi seçmeniz gerekmektedir. Doğru müşteri kitlesine ulaşmak, hedef kitlenizin internette ne tür aramalar yaptığını bu bölüm üzerinden öğrenebilirsiniz. Özellikle blog içeriği hazırlarken kategori seçimine dikkat ederseniz daha iyi sonuç alabilirsiniz.
Arama Kriterleri
8765

Arama kriterleri bölümü, anahtar kelimenizin farklı bölümlerde ne kadar arandığını göstermektedir. Google arama, Google haber arama, Youtube arama ve diğer platformlardaki aranma durumunu bu bölüm üzerinden görebilirsiniz. Filtre düzeyini bu alan üzerinden istediğiniz şekilde ayarlayabilirsiniz.
Karşılaştırma Yapma
Blog bölümünüz için yazı hazırlarken kullanabileceğiniz en iyi kaynaklardan birisi de karşılaştırma yapma bölümüdür. Yazınızda kullanacağınız anahtar kelime varyasyonlarını kullanıcı aramalarına yönelik olarak Trends üzerinden tespit edebilirsiniz.
Şehir Bazlı Sorgulama
Ülke bazlı sorgulamanın yanı sıra eğer isterseniz özel şehir bazlı sonuçlar da yapabilirsiniz. Özellikle bazı sektörler sadece belirli bir il ya da ilçeye hizmet vermektedir. Google Trends üzerinden bölgenizde hizmet verdiğiniz sektör ile ilgili ne tarz aramalar yapıldığını öğrenebilirsiniz.
Anahtar Kelime Önerisi
Anahtar kelime önerisi, yazmış olduğunuz anahtar kelimelere benzer sonuçları sizlere listelemektedir. Bu şekilde hedef kitlenize ulaşabilecek farklı varyasyonlara da ulaşabilirsiniz.
Google Trends İle Yapılabilecekler
8764

Google Trens ilgili buraya kadar verdiğimiz bilgilerde sistem hakkında ön bilgi sahibi olmanızı sağladık. Google tarafından tamamen ücretsiz olarak sunulan bu hizmetten nasıl yararlanabileceğinizi ise şu şekilde sıralayabiliriz;
  • Google Trends aracılığıyla markanızın tanınırlık ve bilinirlik derecesini ölçebilirsiniz. Bununla beraber rakiplerinizi de ölçebilir, sektörünüzde en çok aranan kelimeleri öğrenebilirsiniz.
  • Google Trends sadece Türkiye sonuçlarını listelemez. Bununla beraber belirlediğiniz anahtar kelimelerin diğer ülkelerdeki sorgulanma durumuna da bakabilirsiniz.
  • Google Trends'i aynı zamanda pazar araştırması yapmak için de kullanabilirsiniz. Elinizde alternatif birden çok kelime varsa Trends üzerinden kendinize uygun en doğru seçeneği belirleyebilirsiniz.
  • Google Trends üzerinden bir kelimenin günlük, haftalık, aylık ve yıllık aranma durumunu görebilir, rapor çıktısı alabilirsiniz.
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst