Google'a Büyük Suçlama: Şarkı Sözlerini Kopyaladılar!

enginozturk

Geldim...
Yönetici
Moderatör

Üyelik Yaşı
1 Yıl 1 Ay
Mesajlar
848
Tepki Puanı
1,010
Ödül
361
Konum
Eskişehir
Şüphesiz ki insanların internet üzerinde en fazla gerçekleştirdikleri aramaların başında dinlemeyi sevdikleri şarkılara daha rahat eşlik edebilmek adına şarkı sözleri araştırması gelmektedir. Dünya çapında en geniş şarkı sözleri arşivlerinden birisine sahip olan Genius.com geçtiğimiz günlerde Google'un üzerine büyük bir suçlamayla geldi. Şirket, Google'ı paylaşmış oldukları şarkı sözlerini kopyalamakla suçladığını açıkladı.

Google'ın Yeni Özellikleri İnternet Sitelerini Olumsuz Etkiliyor
2719
Geçmişte bıraktığımız birkaç yıl içerisinde Google başta olmak üzere birçok arama motoru kullanıcıların isteklerini cevaplayabilmek ve aradıkları içeriğe daha rahat ulaşabilmelerini sağlayabilmek adına önemli adımlar atarak, geliştirmeleri kullanıcılara sunuyor. Bu özelliklerin başında kuşkusuz birçoğunuzun dikkatini çeken herhangi bir şarkı isminin yanına "Sözü" kelimesini eklediğinizde ilgili şarkının sözlerinin direkt arama sonuçlarında en başta yer alıyor olması. Bu özellik sayesinde Google üzerinde gerçekleştireceğiniz arama sonucunda 3. bir internet sitesini ziyaret etmenize ihtiyaç olmadan şarkının tüm sözleri listeleniyor. Elbette kullanıcılar açısından bakıldığında oldukça faydalı ve pratik bir özellik olarak görülüyor olmasına karşın Genius.com ve alternatif şarkı sözü siteleri için adeta ziyaretçi kaynaklarının bir anda ortadan kalkması anlamına geliyor.

Şarkı sözü paylaşım platformlarının başında gelen Genius.com, Google'ı sunmuş olduğu bu özellik ve yayınladığı sözlerle birlikte kendi paylaşmış oldukları şarkı sözlerini kopyalamakla suçladı. Yayın hayatına 2009 itibariyle başlayan Genius, başlangıçta insanların anlamakta zorlandığı rap şarkılarının sözlerini yayınlayarak başlamış ve ilerleyen süreçte arşivini genişleterek her müzik türü ve dilde paylaşımlar yapmaya başlamıştı. Şirket, Google'ı kendilerinin paylaşmış olduğu şarkı sözlerinin kopyalanarak Google arama sonuçlarında yer aldığı gerekçesiyle suçlamalarını yıllardır dile getirdikleri belirtti.

Genius Media, bir süre önce geliştirmiş oldukları yeni sistemle birlikte kendi paylaşmış oldukları şarkı sözlerinin kimler tarafından kopyalandığı ve paylaşıldığını takip ediyordu. Bir nevi alternatif sitelerden ayrışmak amacıyla filigran niteliği taşıyan kıvrımlı tırnak işaretini sayfasında yer alan sözlerin kopyalanması halinde başına ve sonuna otomatik olarak ekliyordu. Uygulamış oldukları bu dahiyane fikirle birlikte kopyalanan içeriklerini rahatlıkla tabiri caizse "suçüstü" yakalamayı başarıyorlardı.

The Verge'e bir konuşma gerçekleştiren Google sözcüsü yapmış olduğu açıklamada; Google'ın arama sonuçlarında yer alan bilgilerin farklı kaynaklar üzerinden lisanslanarak yayına alındığını ve şirketin yaşanan bu sorunu veri ortaklarıyla birlikte ortak bir inceleme sürecine aldıklarını belirtti. Ayrıca, uygulanan sistemin uygun bulunmaması halinde yayına alınmış olan bu uygulamanın (özelliğin) yayından kaldırılacağı ve geliştirilmesine bir son verileceğini belirtti.
 

Üyelik Yaşı
1 Yıl 2 Haf.
Bakiye
38,66 TL
Mesajlar
526
Tepki Puanı
241
Ödül
61
Konum
config
Google bana şarkı sözü gönderin dese dahi gönüllü olarak şarkı sözlerini yazacak çok kişi var. Çevirideki hataları düzelten, ya da yerel rehberler gönüllü olarak yapıyor bu işi. Eminim bunun çözümünü bulur.
 
Üst