Google'a Site Eklemek

enginozturk

Geldim...
Yönetici
Moderatör

Üyelik Yaşı
1 Yıl 1 Ay
Mesajlar
848
Tepki Puanı
1,009
Ödül
361
Konum
Eskişehir
Google’a site eklemek, dünyanın en popüler arama motorlarından birinde içeriklerinizin sıralanması için yapılması gereken en temel harekettir. Yeni açılan internet sitenizi Google’a tanıtmanız, ilerleyen süreçte düzenli olarak Google’a ait web örümceklerinin yani botlarının sitenizi ziyaret etmesini sağlayacaktır. Yeni içeriklerinizin çok daha hızlı bir şekilde index almasını istiyorsunuz fakat bunu nasıl sağlayacağınızı bilmiyor musunuz?

Sizin için hazırladığım bu rehberde Google arama motoruna yeni açılan internet sitelerinizi nasıl kaydedebileceğinizi anlatacağım. Yalnızca yeni açılan değil, eski yazılarınızda yapmış olduğunuz güncellemelerden kısa sürede Google’un haberdar olması içinde bu işlemi uygulayabileceğinizi belirtmek istiyorum. Google arama motoruna sitenizin içerikleriyle ilgili bir harita dosyası (sitemap) göndermeniz çok daha hızlı bir şekilde index almanızı sağlayacaktır.

13511

Sitemi Google’a Nasıl Eklerim?


Dünyanın en büyük arama motoru olan Google’a sitemi nasıl eklerim diye düşünmenize gerek yok. Gelişmiş özellikleri sayesinde yalnızca birkaç dakika içerisinde internet sitenizin Google kaydını gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken hemen alt tarafta sizler için paylaştığım adımları takip etmek olacaktır. Ayrıca alan adınızı Google’a kaydetmenin ardından daha hızlı indeks almak için sitemap dosyanızı nasıl tanımlatabileceğinizi de anlatacağım.

Google’a site eklemek için kullanmanız gereken araç Search Console isimli yine Google’a ait bir servis. Google tarafından geliştirilerek hayata geçirilen bu servis site yöneticileri için bir vazgeçilmez diyebilirim. Sitenizin arama sonuçlarıyla ilgili geniş çaplı bir takip imkânı sunan Search Console, sayfalarınızın arama sonuçlarındaki performansını güncel olarak takip ederek hangi anahtar kelimelerde başarılı olduğunu sizlere sunmaktadır. Bu araç sayesinde anahtar kelimelerinizi analiz edebilir, arama performansınızı geliştirmek için neler yapmanız gerektiğini planlayabilirsiniz.
  • https://search.google.com/search-console/welcome -> Google’a ait bu hizmet internet sitenizin size ait olduğunu doğrulamanızı sağlayacaktır.
  • Bağlantıya tıkladığınızda sizi karşılayacak giriş ekranı “Google Hesabı” bilgilerinizi isteyecektir. Google hesabınız ile sisteme güvenli bir şekilde giriş yapabilirsiniz.
  • Giriş işleminin ardından geçmişte bir adresi sahiplenmediyseniz bir internet sitesinin sahipliğini doğrulamanız için detayları girebileceğiniz sayfa karşılayacaktır.
13512
Sol tarafta “Alan Adı” olarak tanımlanan başlık altından herhangi bir alan adını ve ona bağlı tüm alt sayfaların size ait olduğunu doğrulayabilirsiniz. Bunun yanı sıra sağ tarafta yer alan “URL Ön Eki” başlığı altından ise yalnızca girmiş olduğunuz adresin (yani www olmadan girdiyseniz sadece www olmayan versiyonu) size ait olduğunu doğrulayabilirsiniz. Benim tavsiyem sol taraftan işleminizi sürdürmek olacaktır, sağ taraf bazı durumlarda karışıklığa neden olmaktadır. Doğrulama işleminin tamamlanması ardından alan adınız Google arama sonuçlarında görüntülenmek üzere sisteme tanımlanmış olacaktır.

Kısa sürede Google arama motoruna bağlı çalışan botlar (örümcekler) sitenizi ziyaret etmeye başlayacak ve içeriklerinizi işleyerek sıralamalara dahil edecektir. Bu sürecin hızlanması ve bu örümceklerin tüm sayfalarınızı doğru bir şekilde tarayabilmesi için sitemap dosyası eklemeniz çoğu zaman yararlı olacaktır. Sol tarafta yer alan menü seçenekleri arasında “Site Haritaları” yazısına tıklayarak sitemap dosyanızı tanımlayabileceğiniz sayfaya erişim sağlayabilirsiniz.

13532

“Site Haritaları” sayfasının açılmasıyla birlikte üst tarafta “Yeni bir site haritası ekleyin” yazılı bir bölüm sizi karşılayacaktır. Bu bölümün hemen altında yer alan forma sitemap dosyanızın bulunduğu adresi girmelisiniz. Unutmayın bu adresi tam ve eksiksiz bir şekilde girmelisiniz. Daha sonrasında formun sağında yer alan mavi “Gönder” butonuna tıklayarak sitemap dosyanızı sisteme ekleyebilirsiniz.

Sitemap dosyanızı sisteme göndermenizle birlikte yine aynı sayfada formun alt tarafında yer alan “Gönderilen site haritaları” başlığını kontrol etmelisiniz. Sisteme göndermiş olduğunuz sitemap dosyasının bağlantısı bu alanda yer almalı ve sağ tarafında yeşil renkte “Başarılı” bildiriminin görülmesi gerekmektedir.
 
Son düzenleme:
Üst