Hemen Çıkma Oranı Nasıl Düşürülür?


Üyelik Yaşı
7 Ay
Mesajlar
908
Tepki Puanı
936
Ödül
41
Konum
Buradayım.
Yüksek hitli birçok sitenin başı hemen çıkma oranını düşürmek ile belada. Site hızı, mobil optimizasyon, zengin kartlar gibi tüm gereklilikleri hallettikten sonra webmasterların karşısına çıkan bu hemen çıkma oranı belki de çözümü en öznel, en belirsiz SEO konusu. Fakat bu yazıda genel geçer tavsiyelerle birlikte birkaç hüsranlı tebessüm içeren deneyimi de sizlere aktaracağım. Böylece konuyu çok daha iyi anlayacağınızı düşünüyorum. Ayrıca hemen çıkma oranının nasıl hesaplandığı konusuna da farklı bir yaklaşımım var ve linç yemeye hazırım. Yeter bu kadar girizgah dediysek ilk h tagımız ile başlayalım.

Hemen çıkma oranı nasıl düşürülür

Hemen Çıkma Oranı Nedir?
İsmiyle müsemma hemen çıkma oranı içeriklerinizi ziyaret edenlerin “kaç tanesinin” hemencecik sayfayı terk ettiğini yüzünüze vuran bir analiz sonucudur. Ki anahtar kelime avcısı site sahipleri içerik yazarken veya yazdırırken bu oranı düşük tutabilmek için
 • hicivli, mizahi dil
 • incele gerektiren alakalı görsel (harita, istatistiki grafik vb.)
 • gömülü kısa videolar
 • ilgi çekici yeni h tagları (alt başlıklar)
...ile içeriği olabildiğince uzun sürede tüketilebilir hale getirirler. Daha amatör olanlar ise metinde anahtar kelimeyi geçirmek ve temel SEO kurallarını uygulamaktan öteye gitmezler.

Gelin görün ki bu iki site sahibi veya içerik hazırlayıcısı da genellikle yüksek hemen çıkma oranları ile karşılaşırlar. Bunun sebebi içeriklerin kalitesi ve okunabilirliği ile ilişkili olduğu kadar ziyaretçiye aradığı cevabı yazının neresinde verdiğiniz ve ziyaretçinin o cevabı ne kadar ısrarla talep ettiği dengeleridir. Mesela ben size bu yazıda ihtiyacınız olan cevabı (muhtemelen) 350 kelimeyi devirdikten sonra vereceğim. Ve şuan yazmış olduğumuz konu nispeten araştırma ve deneyim gerektirdiğinden o cevapları almaya olan ihtiyacınızın yüksekliğini de göz önünde bulundurmalıyım. Siz daha fazla sinir küpüne dönmeden hemen çıkma oranı nasıl düşürülür; küçükten büyüğe, basitten zora taktikleri vermeye başlayayım.

Hemen çıkma oranı düşürmek
Hemen Çıkma Oranı Nasıl Düşürülür?

1- İçeriklerinizin Konusu ve Uzunluğu
Eğer makarna tarifi anlatan bir içeriğiniz varsa ve siz tarife 200. kelimeden sonra başladıysanız muhtemelen makarnanın suyunu ketıla koyarken okuyucularınızın %80’i başka bir siteye geçmiş olur.

Eğer bakırı gümüşe, demiri altına çevirme tarifi anlatan bir içeriğiniz varsa tarifi hiç vermeseniz bile bir ihtimal diyip sonuna kadar okuyacaktırlar.

Bu örneklerden de anlaşılacağı üzere hemen çıkma oranını düşürmenin ilk yolu içeriğin ne kadar ilgi çekeceğini göz önünde bulundurarak ona bir kelime alt ve üst sınırı koymak.

Henüz kesin bulgularla ispatlayamamış olsam da kendi web sitelerimde gözlemlediğim kadarıyla içerikteki her 50 kelime için ziyaretçiden 12 saniye boyunca sitede kalması bekleniyor. Buna göre 500 kelimelik bir içerik hazırladığınızda ziyaretçilerinizi en azından 1 dakika boyunca sitede tutmanız gerekmektedir. Bunu yapmak kulağa kolay gelebilir ama ne denli tüketime ve daha iyisine aç insanlara dönüştüğümüzü de hesaba katmalısınız.

2- Spot (Meta) Açıklama ile Beklenti Yaratmak
Haber sitelerinde spot, blog ve diğer tür sitelerde meta adı verilen ve aslında içerikte sunulanların kısa bir özetini sunan açıklama yazısı ziyaretçinin bunu okuyayım mı yoksa başka bir şeye mi geçeyim kararını vermesinin ilk adımı. Bu nedenle spot açıklama sadece metnin bir özeti olma özelliği değil, okuyana metin hakkında merak duygusu veren de bir niteliğe sahip olmalı.

Ok Google, Silivri hava durumu...
Örnek 1;

Başlık: Ankara 20 Dakikada Sular Altında Kaldı

Spot: Bugün akşam saatlerinde başlayan ve sadece 20 dakika süren yağmurun ardından Ankara sele teslim oldu, birçok vatandaş evine ve işyerine gitmekte zorluk çekti.

Bu örnekteki spot açıklama aslında altında yazılacak olan metinden elde edilecek tüm bilgiyi barındırıyor. Yağmur yağmış, ee; seller akmış, ee; öyle işte… Tebrikler, hemen çıkma oranınız yükseldi.

Örnek 2;
Başlık: Ankara’daki Sel Felaketinin Ardından, Vali … Açıklama Yaptı

Spot: Akşam 5 sularında başlayan yağmur sadece 20 dakikanın ardından sel felaketi yarattı. Vali … felakette yaşanan can ve mal kayıpları ile ilgili açıklama yaptı.

Bu örnekte ise ziyaretçinin spot açıklamayı okuyup “acaba Vali ne dedi” diye düşünmemesi çok düşük ihtimal. Valinin bizzat kendisi bile acaba ben ne demişim diye sayfayı kaydırıp haberi okur, o kadar yani. Tebrikler, hemen çıkma oranınız düştü.

Özet ile spot açıklamada yazıyı okumayı gereksiz kılacak kadar bilgi vermiyor ve mümkün olduğunca beklenti, merak yaratacak ifadeler kullanıyoruz.

3- Görsel Seçimi
Metin hazırlayanlar grafikerleri, grafikerler metin yazarlarını şu freelancerlık ortaya çıktığından beridir anlamamıştır. Neden tam olarak o konuyu anlatan bir görsel bulunmaz ki? Görseller yazının okunabilirliğini yükseltmek ve anahtar kelime rekabetinde öne geçmek için olmazsa olmazımız. Ancak hazırladığınız içeriklere görseli eklerken öyle başa böyle traş derseniz hem dizinde gerilere düşersiniz, hem de görsellerinize tıklanılmayacağı için hemen çıkma oranınız yükselir. Görsellerin hemen çıkma oranına “olumsuz” etkisi nispeten düşük ancak iyi bir görsel, konuyla alakadar olanların durup inceleyeceği bir görselin “olumlu” etkisi büyük olacaktır.

hemen çıkma oranını düşürmek
4- Uzun İçerik, Kısa İçerik Tercihi

Yazının başında size deneyimlerimden birkaç not aktaracağımı söylemiştim, hah işte o kısma geldik. Birçok web sitem var, o kadar çoklar ki alan adlarını ancak not defterinden bakıp hatırlayabiliyorum ve elbette farklı farklı sektörler üzerine, farklı demografi gruplarına hitap eden siteler bunlar.

Bu sitelerimden bir tanesinde sadece birkaç cümleden, hatta cümlecikten oluşan içerikler paylaşıyorum ve kulağa inanması güç gelebilir ama hemen çıkma oranı %2.6 ile %4 aralığında aylık olarak değişiyor.

Diğer bir sitemde ise her 10 içerikten 8 tanesi 900 kelimenin üzerinde, SEO kurallarına uygun mu uygun, görselleri afilli mi afilli; gelin görün ki hemen çıkma oranı %55 ile 60 arasında değişiyor.

Sebep çok açık. Uzun yazılar paylaştığım siteme gelen ziyaretçiler ortalama okuma süresi dolmadan sayfayı terk ediyorlar. 900 kelimelik bir metin için de bu süre yaklaşık 2 dakikadır. Kısa cümlelerden oluşan içerikler paylaştığım sitemde ise zaten ziyaretçi geldiği gibi bilgisayarı kapatıp fişi çekmiyor ise ortalama okuma süresini mutlaka tutturuyor demektir.

Elbette bu iki uç bambaşka türdeki sitem direkt olarak örnek teşkil edemez. Ama şunu anlıyorum ki, uzun yazılar her ne kadar rekabette öne çıkmayı sağlıyorsa da ziyaretçilerin okuma sürelerini tamamlamamaları gelecekte daha sert bir düşüş yaşamama neden olacak. Bu yüzden de uzun yazıları düzenleyerek daha kısa hale getirmem gerekiyor, sonrasında paylaşayacağım yazıları da ziyaretçilerin sitede geçirdikleri ortalama süreyi hesap ederek hazırlamam gerekiyor.

Uzun ve kısa yazıların kendilerine özgü avantajları ve dezavantajları var. Hangisini tercih edeceğinize ancak ve ancak başlangıçta birini seçip geri dönüşlerini analiz ederek belirleyebilirsiniz. Yani yok öyle şunu yaparsan garanti hemen çıkma oranın düşer demeler. Her site ve her içerik farklı bir analiz gerektirir. Geçmiş paylaşımlarınızı şöyle bir gözden geçirseniz fena olmaz.

Bounce rate nasıl düşürülür

Hızlı Hızlı Hemen Çıkma Oranı Düşürme Tavsiyeleri
Biliyorum sıkılmaya başladınız, bana da afakanlar geliyor yavaştan. O yüzden hızlandırılmış hemen çıkma oranı düşürme ipuçlarına geçip şuan nasıl yapacağımı bilmediğim bir final ile sizlere veda edeyim.
 • Yazı içeriklerini “kısa” videolar ile destekleyin. Ama “kısa” videolar.
 • Doğru başlık ilgili ziyaretçiyi çeker. Clickbait başlıklar ise hemen çıkma oranınızı yükseltecektir.
 • Eğer konu uzun uzun anlatılması gereken bir konu ise ve site altyapınız diğer içeriklere yönlendirme yapmaya uygunsa konuyu alt başlıklarından “farklı içeriklere” bölün ve yazının içinde bu içeriklere yönlendirmeler yapın. Böylece sadece ilgisi olan ziyaretçi diğer sayfalara gidecek, hemen çıkma oranınız yükselmeyecektir.
 • En önemlisi hemen çıkma oranını düşürecek diye lanse edilen hiçbir yöntemin garantisi yoktur. Kendi sitenizin analizlerini aylık olarak inceleyerek sürekli yeni yol haritaları izleyerek en doğru stratejiyi bulmanız gerekmektedir. Demografi üzerine olan bilginiz arttıkça artık sizin için bu yol haritalarını oluşturmak çok daha kolay hale gelecektir.
 • Rekabet ile okunurluk arasında zaman zaman tercih yapmanız gerekebilir. Tercihinizi daima okunurluktan, yani ziyaretçiden yana kullanın. Rekabette öne çıkmanın birçok yolu vardır ama okunurluğu düşük bir içeriğin düzeltilmesinin tek yolu onu silmektir. Uzun vadede hemen çıkma oranı düşük siteler mutlaka aramalarda yukarılara tırmanır.
 • Doğru bir analiz için günlük tekil ziyaretçi sayınızın en az 150 olması gerekmektedir. Çok düşük hitlerdeki sitelerinizin hemen çıkma oranı yüksek olsa bile hemen endişe etmeyin.
Bu kadarı beni kesmedi, daha fazlasını istiyorum diyenler buradaki yazıda Adsense ile hemen çıkma oranı arasındaki bağıntıyı anlattığım yazıya göz atabilirler.
 

Üyelik Yaşı
6 Ay
Bakiye
5,65 TL
Mesajlar
432
Tepki Puanı
138
Ödül
61
Konum
Elazığ
Yüksek hitli birçok sitenin başı hemen çıkma oranını düşürmek ile belada. Site hızı, mobil optimizasyon, zengin kartlar gibi tüm gereklilikleri hallettikten sonra webmasterların karşısına çıkan bu hemen çıkma oranı belki de çözümü en öznel, en belirsiz SEO konusu. Fakat bu yazıda genel geçer tavsiyelerle birlikte birkaç hüsranlı tebessüm içeren deneyimi de sizlere aktaracağım. Böylece konuyu çok daha iyi anlayacağınızı düşünüyorum. Ayrıca hemen çıkma oranının nasıl hesaplandığı konusuna da farklı bir yaklaşımım var ve linç yemeye hazırım. Yeter bu kadar girizgah dediysek ilk h tagımız ile başlayalım.

Hemen Çıkma Oranı Nedir?
İsmiyle müsemma hemen çıkma oranı içeriklerinizi ziyaret edenlerin “kaç tanesinin” hemencecik sayfayı terk ettiğini yüzünüze vuran bir analiz sonucudur. Ki anahtar kelime avcısı site sahipleri içerik yazarken veya yazdırırken bu oranı düşük tutabilmek için
 • hicivli, mizahi dil
 • incele gerektiren alakalı görsel (harita, istatistiki grafik vb.)
 • gömülü kısa videolar
 • ilgi çekici yeni h tagları (alt başlıklar)
...ile içeriği olabildiğince uzun sürede tüketilebilir hale getirirler. Daha amatör olanlar ise metinde anahtar kelimeyi geçirmek ve temel SEO kurallarını uygulamaktan öteye gitmezler.

Gelin görün ki bu iki site sahibi veya içerik hazırlayıcısı da genellikle yüksek hemen çıkma oranları ile karşılaşırlar. Bunun sebebi içeriklerin kalitesi ve okunabilirliği ile ilişkili olduğu kadar ziyaretçiye aradığı cevabı yazının neresinde verdiğiniz ve ziyaretçinin o cevabı ne kadar ısrarla talep ettiği dengeleridir. Mesela ben size bu yazıda ihtiyacınız olan cevabı (muhtemelen) 350 kelimeyi devirdikten sonra vereceğim. Ve şuan yazmış olduğumuz konu nispeten araştırma ve deneyim gerektirdiğinden o cevapları almaya olan ihtiyacınızın yüksekliğini de göz önünde bulundurmalıyım. Siz daha fazla sinir küpüne dönmeden hemen çıkma oranı nasıl düşürülür; küçükten büyüğe, basitten zora taktikleri vermeye başlayayım.

Ekli dosyayı görüntüle 3131Hemen Çıkma Oranı Nasıl Düşürülür?
1- İçeriklerinizin Konusu ve Uzunluğu
Eğer makarna tarifi anlatan bir içeriğiniz varsa ve siz tarife 200. kelimeden sonra başladıysanız muhtemelen makarnanın suyunu ketıla koyarken okuyucularınızın %80’i başka bir siteye geçmiş olur.

Eğer bakırı gümüşe, demiri altına çevirme tarifi anlatan bir içeriğiniz varsa tarifi hiç vermeseniz bile bir ihtimal diyip sonuna kadar okuyacaktırlar.

Bu örneklerden de anlaşılacağı üzere hemen çıkma oranını düşürmenin ilk yolu içeriğin ne kadar ilgi çekeceğini göz önünde bulundurarak ona bir kelime alt ve üst sınırı koymak.

Henüz kesin bulgularla ispatlayamamış olsam da kendi web sitelerimde gözlemlediğim kadarıyla içerikteki her 50 kelime için ziyaretçiden 12 saniye boyunca sitede kalması bekleniyor. Buna göre 500 kelimelik bir içerik hazırladığınızda ziyaretçilerinizi en azından 1 dakika boyunca sitede tutmanız gerekmektedir. Bunu yapmak kulağa kolay gelebilir ama ne denli tüketime ve daha iyisine aç insanlara dönüştüğümüzü de hesaba katmalısınız.

2- Spot (Meta) Açıklama ile Beklenti Yaratmak
Haber sitelerinde spot, blog ve diğer tür sitelerde meta adı verilen ve aslında içerikte sunulanların kısa bir özetini sunan açıklama yazısı ziyaretçinin bunu okuyayım mı yoksa başka bir şeye mi geçeyim kararını vermesinin ilk adımı. Bu nedenle spot açıklama sadece metnin bir özeti olma özelliği değil, okuyana metin hakkında merak duygusu veren de bir niteliğe sahip olmalı.

Ekli dosyayı görüntüle 3133Örnek 1;
Başlık: Ankara 20 Dakikada Sular Altında Kaldı

Spot: Bugün akşam saatlerinde başlayan ve sadece 20 dakika süren yağmurun ardından Ankara sele teslim oldu, birçok vatandaş evine ve işyerine gitmekte zorluk çekti.

Bu örnekteki spot açıklama aslında altında yazılacak olan metinden elde edilecek tüm bilgiyi barındırıyor. Yağmur yağmış, ee; seller akmış, ee; öyle işte… Tebrikler, hemen çıkma oranınız yükseldi.

Örnek 2;
Başlık: Ankara’daki Sel Felaketinin Ardından, Vali … Açıklama Yaptı

Spot: Akşam 5 sularında başlayan yağmur sadece 20 dakikanın ardından sel felaketi yarattı. Vali … felakette yaşanan can ve mal kayıpları ile ilgili açıklama yaptı.

Bu örnekte ise ziyaretçinin spot açıklamayı okuyup “acaba Vali ne dedi” diye düşünmemesi çok düşük ihtimal. Valinin bizzat kendisi bile acaba ben ne demişim diye sayfayı kaydırıp haberi okur, o kadar yani. Tebrikler, hemen çıkma oranınız düştü.

Özet ile spot açıklamada yazıyı okumayı gereksiz kılacak kadar bilgi vermiyor ve mümkün olduğunca beklenti, merak yaratacak ifadeler kullanıyoruz.

3- Görsel Seçimi
Metin hazırlayanlar grafikerleri, grafikerler metin yazarlarını şu freelancerlık ortaya çıktığından beridir anlamamıştır. Neden tam olarak o konuyu anlatan bir görsel bulunmaz ki? Görseller yazının okunabilirliğini yükseltmek ve anahtar kelime rekabetinde öne geçmek için olmazsa olmazımız. Ancak hazırladığınız içeriklere görseli eklerken öyle başa böyle traş derseniz hem dizinde gerilere düşersiniz, hem de görsellerinize tıklanılmayacağı için hemen çıkma oranınız yükselir. Görsellerin hemen çıkma oranına “olumsuz” etkisi nispeten düşük ancak iyi bir görsel, konuyla alakadar olanların durup inceleyeceği bir görselin “olumlu” etkisi büyük olacaktır.

Ekli dosyayı görüntüle 31344- Uzun İçerik, Kısa İçerik Tercihi
Yazının başında size deneyimlerimden birkaç not aktaracağımı söylemiştim, hah işte o kısma geldik. Birçok web sitem var, o kadar çoklar ki alan adlarını ancak not defterinden bakıp hatırlayabiliyorum ve elbette farklı farklı sektörler üzerine, farklı demografi gruplarına hitap eden siteler bunlar.

Bu sitelerimden bir tanesinde sadece birkaç cümleden, hatta cümlecikten oluşan içerikler paylaşıyorum ve kulağa inanması güç gelebilir ama hemen çıkma oranı %2.6 ile %4 aralığında aylık olarak değişiyor.

Diğer bir sitemde ise her 10 içerikten 8 tanesi 900 kelimenin üzerinde, SEO kurallarına uygun mu uygun, görselleri afilli mi afilli; gelin görün ki hemen çıkma oranı %55 ile 60 arasında değişiyor.

Sebep çok açık. Uzun yazılar paylaştığım siteme gelen ziyaretçiler ortalama okuma süresi dolmadan sayfayı terk ediyorlar. 900 kelimelik bir metin için de bu süre yaklaşık 2 dakikadır. Kısa cümlelerden oluşan içerikler paylaştığım sitemde ise zaten ziyaretçi geldiği gibi bilgisayarı kapatıp fişi çekmiyor ise ortalama okuma süresini mutlaka tutturuyor demektir.

Elbette bu iki uç bambaşka türdeki sitem direkt olarak örnek teşkil edemez. Ama şunu anlıyorum ki, uzun yazılar her ne kadar rekabette öne çıkmayı sağlıyorsa da ziyaretçilerin okuma sürelerini tamamlamamaları gelecekte daha sert bir düşüş yaşamama neden olacak. Bu yüzden de uzun yazıları düzenleyerek daha kısa hale getirmem gerekiyor, sonrasında paylaşayacağım yazıları da ziyaretçilerin sitede geçirdikleri ortalama süreyi hesap ederek hazırlamam gerekiyor.

Uzun ve kısa yazıların kendilerine özgü avantajları ve dezavantajları var. Hangisini tercih edeceğinize ancak ve ancak başlangıçta birini seçip geri dönüşlerini analiz ederek belirleyebilirsiniz. Yani yok öyle şunu yaparsan garanti hemen çıkma oranın düşer demeler. Her site ve her içerik farklı bir analiz gerektirir. Geçmiş paylaşımlarınızı şöyle bir gözden geçirseniz fena olmaz.

Hızlı Hızlı Hemen Çıkma Oranı Düşürme Tavsiyeleri
Biliyorum sıkılmaya başladınız, bana da afakanlar geliyor yavaştan. O yüzden hızlandırılmış hemen çıkma oranı düşürme ipuçlarına geçip şuan nasıl yapacağımı bilmediğim bir final ile sizlere veda edeyim.
 • Yazı içeriklerini “kısa” videolar ile destekleyin. Ama “kısa” videolar.
 • Doğru başlık ilgili ziyaretçiyi çeker. Clickbait başlıklar ise hemen çıkma oranınızı yükseltecektir.
 • Eğer konu uzun uzun anlatılması gereken bir konu ise ve site altyapınız diğer içeriklere yönlendirme yapmaya uygunsa konuyu alt başlıklarından “farklı içeriklere” bölün ve yazının içinde bu içeriklere yönlendirmeler yapın. Böylece sadece ilgisi olan ziyaretçi diğer sayfalara gidecek, hemen çıkma oranınız yükselmeyecektir.
 • En önemlisi hemen çıkma oranını düşürecek diye lanse edilen hiçbir yöntemin garantisi yoktur. Kendi sitenizin analizlerini aylık olarak inceleyerek sürekli yeni yol haritaları izleyerek en doğru stratejiyi bulmanız gerekmektedir. Demografi üzerine olan bilginiz arttıkça artık sizin için bu yol haritalarını oluşturmak çok daha kolay hale gelecektir.
 • Rekabet ile okunurluk arasında zaman zaman tercih yapmanız gerekebilir. Tercihinizi daima okunurluktan, yani ziyaretçiden yana kullanın. Rekabette öne çıkmanın birçok yolu vardır ama okunurluğu düşük bir içeriğin düzeltilmesinin tek yolu onu silmektir. Uzun vadede hemen çıkma oranı düşük siteler mutlaka aramalarda yukarılara tırmanır.
 • Doğru bir analiz için günlük tekil ziyaretçi sayınızın en az 150 olması gerekmektedir. Çok düşük hitlerdeki sitelerinizin hemen çıkma oranı yüksek olsa bile hemen endişe etmeyin.
Bu kadarı beni kesmedi, daha fazlasını istiyorum diyenler buradaki yazıda Adsense ile hemen çıkma oranı arasındaki bağıntıyı anlattığım yazıya göz atabilirler.
Elinize sağlık, hemen uygulamaya başlayacağım :)
 

Üyelik Yaşı
7 Ay
Bakiye
1,79 TL
Mesajlar
312
Tepki Puanı
54
Ödül
41
Konum
istanbul
ya da ihtiyaç olan bir link hazırlayın

200 saniye geri sayım sonunda link aktif hale getirilsin
 

husowbey

Banlı Üye

Üyelik Yaşı
6 Ay
Bakiye
63,91 TL
Mesajlar
470
Tepki Puanı
211
Ödül
61
Konum
config
Bence ilginizi çekebilir, bunuda okumalısınız amaçlı eklentiler ile yazı içerisine yönlendirme koymak kalıcı ziyaretçi kazanmak ve hemen çıkma oranı ile güzel etkiler yaratıyor.

Ek olarak 100 kelimesi 1tl olan makaleler ile blog yazıları yayınlamayın. Kendi ana siteniz için gerçekten bu iş hakkında bilgisi olan kişilerden hizmet alın. 100 kelime başına 10TL'de ödeseniz yazılarınızı ziyaretçiler gerçekten sever. Ucuz makaleleri paravan bloglar ve forum tanıtımları için alabilirsiniz.
 
Son düzenleme:
Üst
Bibors Borsa, Döviz ve Kripto para hakkında her şey.