İlham Kaynağı Olabilecek 15 Yaratıcı Reklam Çalışması

Üyelik Yaşı
7 Ay
Ödül
41
"İnsanlar sırf reklam izlemek için televizyon almazlar ama reklamı yapılmayan bir televizyonu da almazlar." -David Ogilvy
Bilgisayarın başında 14 saat oturan ama iş okumaya gelince burun kıvıranlar, zaten ben de bugün uzun uzun yazmaya çok üşenmiştim; sağdan soldan bakarak web sitelerinizin, projelerinizin reklam kampanyalarını oluşturmada sizlere ilham verebilecek 15 yaratıcı reklam çalışmasını derledim.

Evet, derledim. Onedio'dan baktım, Pinterest'ten arakladım işte, çok karıştırmayın oraları.

Fakat bu güzide çalışmalara geçmeden önce reklam ajanslarında Atatürk'ün fotoğrafının hemen altında kendisine yer bulmayı hak eden David Ogilvy'den kısaca bahsetmem gerek. Ogilvy adını hatırlayamadıysanız Dove'u (sabun olan) deneyin.

Sıradan arap sabunuyla yıkanan yanak VS Dove ile yıkanan yanak. Hatırladınız mı? İşte Dove'un aklımıza kazınmasının sebebi o reklamların arkasındaki dehadır Ogilvy. Kendisinin reklam felsefesi iyi ürün üzerine kurulu idi. Ogilvy'e göre gerçek olmayan, gerçekçi olmayan bir metanın reklamını ne kadar yaparsanız yapın harcadığınız emek ve para kadar geri dönüş alamazsınız. Ki bunun aksini iddia etmek çok zor. Ülkemizde bile çok büyük firmalar inanılmaz bütçelerle reklamını yaptıkları ürünü üç ay sonra piyasadan çekmek zorunda kalabiliyorlar. O yüzden iyi reklam iyi ürüne yapılır diyebiliriz.

20.jpg

"Birini kurtarmak için çok fazlası gerekiyor"
Gönüllü çalışan doktor ve hemşirelere destek kampanyası için hazırlanmış bir reklam afişi.

19.jpg

"En iyi ilaç, çantadır."
Kırılmış kalpleri onaran pırlanta yüzüğü biliyorduk da çanta enteresan oldu.

18.jpg

"Geri dönüşüme atsana şişeyi, canım kardeşim, bak canım diyorum!"

14.jpg

Sevdiklerimizin gerçekten yanlarında mıyız?

13.jpg

Coca-Cola'dan "batarken akşam güneşi" cover

10.jpg

Hem kadına şiddet, hem de aşırı alkol tüketimine yönelik mesajlarını tek atışta veren bir çalışma.
İçip içip evdeki hanımına dayılananların kafasında kırmalık bir bardak.

9.jpg

Yakarsa dünyayı mazlumlar yakar... mı?

8.jpg

@Alperen sponsorluğunda hazırlanmış bir reklam afişi olsa gerek.

6.jpg

"Her 60 saniyede bir canlı türü yok oluyor."
Üstelik onları yok eden uzaylılar falan değil, bizleriz. Televizyonu açmak için fişi prize taktığımızda, bayramda halamızı görmek için arabaya atladığımızda yada içtiğimiz suyun pet şişesini camdan dışarı "kötelediğimizde" bir canlının ölümüne sebep oluyoruz. Söylene söylene klişeleşmiş olabilir ama işin aslı öyle değil.

5.jpg

"Burada olmuyor ama şuanda oluyor."
Çocuk askerlere yönelik dikkat çekmek için hazırlanmış bir tasarım.

4.jpg

"Sevgilin araba kullanırken onunla telefonda konuşma" ki ölmesin, mutlu bir yuva kurabilesiniz.

3.jpg

Köpek balığı yüzgeci olan fotoğrafta "Korkutucu", olmayan fotoğrafta "Daha da korkutucu".
Cinsel güç (şaka değil) arttırıcı özelliği var diye Asya ülkelerinde her yıl 1 milyondan fazla köpek balığı avlanıyor.
Yani uçkurumuzun derdine her yıl 1 milyon köpek balığını öldürüyoruz.
Peki, köpek balıkları her yıl kaç insan öldürüyor dersiniz? 5 (beş).

2.jpg

"İnsanlık ve doğa tektir."

1.jpg

"Kadınlar hadlerini bilmeli."
"Kadınlar yerlerini bilmeli."
"Kadınlar kontrol edilmeli."
"Kadınlar disipline edilmeli."

Son düzenleme:

vextraq

Banlı Üye

Üyelik Yaşı
7 Ay
Ödül
61
Bence en iyi reklam;
Nasıl ateist olursun?
.... Kampüste gel öğren :D

Üyelik Yaşı
6 Ay
Ödül
161
Kampüs web: Hristiyan Nasıl Olunur?

Üyelik Yaşı
7 Ay
Ödül
56
Okumaya başlayamadan bitirdim.Eline sağlık

Bibors Borsa, Döviz ve Kripto para hakkında her şey.