Instagram Sahte Hesaplara Yönelik Denetimini Arttırdı

Sizce Instagram'ın yeni sahte profil tespit etme yöntemleri işe yarar mı?

 • Hepimizi bulacaklar, hepimizi!

  Kullanılan: 9 52.9%
 • Her derdin dermanı, her sosyal medyanın bir fakesi vardır bu hayatta (tespih şangırtıları).

  Kullanılan: 3 17.6%
 • Gelip geçici açıklamalar bunlar, bir şey olacağından değil, medya oyalansın, göz boyansın.

  Kullanılan: 5 29.4%

 • Kullanılan toplam oy
  17

Üyelik Yaşı
1 Yıl 1 Ay
Mesajlar
907
Tepki Puanı
951
Ödül
41
Konum
Buradayım.
Instagram yeni sahte profil tespit yöntemleri
Instagram her gün gelen binlerce şikayet üzerine sahte profillere yönelik denetimini sıkılaştıracağını açıkladı. Başkalarının adına ve başkalarının fotoğraflarıyla oluşturulan sahte profiller artık çok daha katı bir filtreden geçecekler.

Barraduca Networks’un konuyla ilgili haberinde “Kişilerin utanabilecekleri veya başkaları tarafından paylaşılmasını kabul etmeyeceği fotoğraflar, hatta bu kişilerin isimleri ile açılan binlerce profil Instagram’ı bir çöplüğe çevirdi.” Avrupa’nın en önemli siber güvenlik şirketinden gelen bu açıklama (ve onlarca şikayet ile) Instagram sahte profil denetimi konusunda adımlar atacaklarını duyurdu.

Sahte Profilleri Tespit Etmede Kullanılacak Yöntemler
Sahte profillerin tespit edilmesi için devreye sokulacak olan yapay zeka özellikle son günlerde açılmış profillerin etkinliklerini inceleyecek. Başka bir hesaptan alınmış video ve fotoğraflar paylaşılır ise hesap otomatik olarak kapatılacak. Ayrıca telefon numarası doğrulamaları sahte numaraların kullanılamaması için daha sık istenecek.

Instagram’ın duyurusunda sadece sahte profiller ile ilgili değil, spam paylaşım yapan profiller ile ilgili de birkaç noktaya değinildi. Doğrulanmış hesapların içeriklerini tekrar paylaşan (repost eden) profiller de sahte profiller gibi işlem görecekler. Instagram’ın en büyük vurgusu kişisel hesap ile işletme hesaplarının ayrımı üzerineydi. İşletme hesabına geçiş ileriki günlerde daha zor hale getirilecek.

Instagram fake hesapları

Çıplaklık, Yanıltıcı Paylaşımlar ve Spam Yorum
İşin sadece sahte profillerin kapatılmasıyla kalacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Şikayet edilen paylaşımlarda eğer yanılcı bir mesaj varsa veya profil çok fazla yorum, beğeni yapıyorsa da hesap engellenecek. Çıplaklık ile ilgili politikalar da daha sert hale getiriliyor. Başkalarına ait (ünlü bile olsa) fotoğrafların, videoların yayınlanması kısmen yasaklanacak.

En can alıcı nokta ise, Instagram’ın tespit ettiği ihlallerden kaçınmak için başka uygulamalar üzerinden ağa erişim sağlanan siteler ve uygulamalar yayınlandıkları ülkeye yapılacak başvuru sonucunda kapattırılacak.

Instagram’ın yeni politikaları için verilen demeçler her ne kadar acımasız bir tablo çiziyor olsa da ne kadar uygulanabileceği tartışmalı. Süreci hep birlikte takip edip kararlılıklarını göreceğiz.
 
Son düzenleme:
En çok beğeni alan mesajlar
Üst