İnternet Sitenize Organik Hit Kazandıracak 5 İpucu

enginozturk

Geldim...
Yönetici
Moderatör

Üyelik Yaşı
1 Yıl 1 Ay
Mesajlar
848
Tepki Puanı
1,009
Ödül
361
Konum
Eskişehir
İnternet sitenize organik hit kazandıracak ipuçları mı arıyorsunuz? Bir internet sitesinin hit yani ziyaretçi sayısının giderek artış göstermesi sitenin başarısında önemli bir role sahiptir. İnternet sitenizde yayınlanan içeriklerin giderek daha büyük kitlelere ulaşması, paylaştığınız yazılara gelen yorum ve geri bildirim oranlarında artış sitenizden elde edeceğiniz gelirin de giderek artacağı anlamını taşır.

Organik hit kazanma ipuçları internet sitenizin gün içerisinde çekmiş olduğu doğal trafiği artırmanıza yardımcı olacaktır. Trafiğinizin artış göstermesi reklam veren firmaların dikkatini çekecek ve reklamlardan elde etmiş olduğunuz kazanç giderek artacaktır. Sosyal medya, reklamlar ve forumlar üzerinden sitenizi ziyaret eden doğal ziyaretçiler sitenize fayda sağlıyor olsa da sitenizin temel ziyaretçi kitlesi ya da kemik kadrosu Google ve diğer arama motorları üzerinden sitenize ulaşacak kişiler olacaktır.

13095

Organik Hit Kazanma İpuçları


Organik hit kazanma ipuçları
sayesinde kullanıcıların arama motorları üzerinde yapmış oldukları sorgulamalarda internet sitenizi görme şanslarını artıracaksınız. Google ve diğer arama motorları üzerinden sitenizi ziyaret eden ve vakit geçiren kullanıcılar organik hit olarak kabul edilir. Bu kullanıcılar sitenize giriş yapmalarını takiben belirli bir süre sayfa içerisinde kalır veya site içerisinde dolaşımlarını sürdürürse bu başarılı olduğunuz anlamına gelir.

Peki, internet sitenize organik hit kazandıracak ipuçları neler biliyor musunuz? Bir internet sitesinin arama motorlarında görünürlüğünü artırmak ve organik hit çekme ihtimalini artırmak için nelere dikkat edilmeli, neler yapılmalı?

on-page seo
1- Özgün & Kaliteli İçerik Girişi
Bir internet sitesinin başarıya ulaşmasında ihtiyaç duyacağı ilk şey özgün ve kaliteli içeriklere sahip olmaktır. Farklı internet sitelerinden kopya & yapıştır şeklinde yapacağınız paylaşımlar internet sitenize fayda sağlamayacak sıralamalarda geri düşmesine neden olacaktır. Sitenizin yapısına uygun olarak sıfırdan hazırlamış olduğunuz içerikler okuyucunuzun dikkatini çekecek ve kendi kitlenizin oluşmasını sağlayacaktır.

Organik hit çekmek istiyorsanız SEO çalışmalarının temelini oluşturan özgün ve kaliteli içerik üretimine dikkat etmelisiniz. Özgün içerik sunarken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise “kalite” kavramıdır. Yani okuyucunuz bir yazıyı açtığında başlıkta kısaca detay vermiş olduğunuz konu hakkında aradığı bilgiye ulaşabilmeli. Kullanıcıyı yanıltıcı başlıklar atarak ilgi çekmeye çalışmak yalnızca kısa süreli yükselişler sağlar. Okur sayfanızda uzun süre kalmaz veya hemen kapatırsa bu tüm SEO çalışmalarınızın boşa gitmesine neden olacaktır. Özetle; ziyaretçileriniz aradığı bilgiyi bulmalı.

keywords, anahtar kelime
2- Anahtar Kelime Kullanımı
Anahtar kelime kullanımı içerikleriniz ile Google’da başarı sağlamak için ne kadar önemli biliyor musunuz? Sitenize organik hit kazandıracak 5 ipucu arasında en önemli maddelerden birisi muhtemelen budur. Özgün bir şekilde hazırlayacağınız içeriklerinizin konusunu belirledikten sonra başlık seçimi ve yazı içerisinde kullanacağınız belli başlı kelimeleri belirlemek için Google’dan yardım almalısınız.

İçeriğinizin konusu ile ilgili kullanıcıların Google’da hangi aramaları yapmayı tercih ettiğini öğrenmeli ve başlık seçimlerinizi, genel anlamda yazı içerisinde belirli aralıklarla bu kelimeyi kullanmayı bir alışkanlık haline getirmelisiniz. Organik hit çekmenin temel kurallarından birisi anahtar kelimedir. Google hangi anahtar kelimeyi tercih ettiğinizi yazı içerisinde kullanmış olduğunuz yoğunluğa göre tahmin edebilecek bir yapay zekaya sahiptir.

image seo
3- Resimler & Alt Etiketleri
SEO konusunda hemen hemen her şeyi yapan birçok kişinin bile atladığı bu detay aslında oldukça önemli. İçeriklerinizle birlikte okurlarınıza sunmuş olduğunuz görsellere açıklama giriyor musunuz? Sitenizde kullanmış olduğunuz resimlerin alt etiketlerini doğru bir şekilde yine anahtar kelimeleriniz ağırlıklı olacak şekilde belirlemek yalnızca metin aramaları değil görsel aramalarda da sitenizin öne çıkmasını ve bu kaynaklardan da ziyaretçi çekmenizi sağlayacaktır.

Organik hit çekebileceğiniz görsel aramalar sayesinde ziyaretçi sayınızda gözle görülür bir artış sağlayabilirsiniz. Birçok rakibinizin aksine bu ayarlamaları doğru bir şekilde gerçekleştirirseniz görsel aramalar üzerinde rekabet etmek şu anda çok daha kolay diyebilirim. Google botları görsellere girmiş olduğunuz alt etiketleri ve açıklama metinlerini tarayarak görselin hangi konuda olduğunu sizin yönlendirmeniz ile belirlemektedir.

organik hit banner
4- Ziyaretçileri Sitede Tutmayı Başarmak
Hangi SEO çalışmasını yaparsanız yapın gerçekten başarıya ulaşmak istiyorsanız ziyaretçilerinizi sitenizde tutmayı başarmalısınız. Sitenizde herhangi bir sayfayı ziyaret eden bir ziyaretçi yalnızca bu sayfa ile kalmamalı birkaç sayfayı daha ziyaret etmeli. Eğer bunu başarabilir ve bir yazıyı okurken diğer yazılarınız ile onun dikkatini çekmeyi başarırsanız bu elde edebileceğiniz en kaliteli organik hit olarak karşınıza çıkacaktır.

Bunun için ihtiyacınız olan temel şeyler şunlar; sayfalar arası gezinmeyi kolay bir hale getirmeli, ziyaretçilerinizin ilgisini çekecek başlıklar ve içerikler üretmeli, onlara aradıkları içeriğe kolayca ulaşabilme imkânı tanımalısınız. Bunları gerçekleştirmeniz okuyucularınızın ilgisini çekmenizi sağlayacaktır.

sosyal medya
5- Sosyal Medya
Arama motorları üzerinden elde edeceğiniz organik hit her zaman daha faydalı olsa da bu sosyal medyayı unutmanız anlamına gelmiyor. Eğer arama motorlarının daha fazla ilgisini çekmek istiyorsanız sosyal medya platformlarını da oldukça aktif bir şekilde kullanmalıyız. Sosyal medya hesapları üzerinden yönlendirmelere sahip olan internet siteleri arama motorları tarafından çok daha hızlı bir şekilde taranıyor ve yeni içerikleri genellikle birkaç dakika içerisinde aramada yerini alıyor.

Sitenize organik hit kazandıracak 5 ipucu paylaşımlarım bunlar. Bunların dışında dikkat edilmesi gereken birçok detay olsa da gerçekten organik ziyaretçi çekmek isteyen bir internet sitesi için bu 5 ipucu vazgeçilmez.
 
Üst