İşletmeler İçin Evden Çalışma Modeli Gerekli Mi?

enginozturk

Geldim...
Yönetici
Moderatör

Üyelik Yaşı
1 Yıl 1 Ay
Mesajlar
848
Tepki Puanı
1,009
Ödül
361
Konum
Eskişehir
Ofis yaşamından hoşlanmayan ve evden çalışma imkanlarını tercih eden kişilerin giderek arttığı bir dönemin içerisindeyiz. Birçok profesyonel firma geçtiğimiz 10 yıl içerisinde yalnızca evden ya da uzaktan çalışma sistemiyle çalışmak isteyen personelleri için geliştirmeler ve imkanlar tanıdı. Peki, yükselişi devam eden evden çalışma trendleri neler? 2020 evden çalışma trendleri hakkında yapmış olduğum araştırmalar neticesinde elde ettiğim verileri birazdan hep birlikte inceleyeceğiz. İşletmelerin bu trende neden kısa sürede adapte olması gerektiği ve adapte olmadığı takdirde neleri göze alacağına kısaca değineceğiz.

Temelde evden çalışma mantığı ofis ortamı dışarısında herhangi bir yerden internet bağlantısı sayesinde çalışanın tüm çalışmalarını yapması & yapabilmesi anlamını taşımaktadır. Yani bu kişi illaki evinde bir köşede işiyle uğraşıyor olmak zorunda değil dilerse bir kafeye giderek burada da çalışmalarını sürdürebilir. Dünya genelinde bu çalışma mantığı “Evden Çalışma” olarak kalıplaşmış olsa da buna “Uzaktan Çalışma” demek sanırım daha doğru olacaktır.

Evden Çalışma 2020 Yılında Ne Durumda


Evden çalışma kavramı geçtiğimiz 10 yıl içerisinde hayatımızda giderek daha fazla yere sahip olan bir çalışma şeklidir. Birçok şirket halen bu çalışma sistemine alışamamış ve gerekli çalışma alt yapısına sahip değildir. 2020 yılında yaşamış olduğum korona salgını başta olmak üzere teknolojinin de yeterli gelişmişlik seviyesine gelmesi nedeniyle birçok şirketin uzaktan çalışma sistemine yatırımlar yapması bekleniyor.

Şirket bünyesinde yer alan çalışanlardan giderek daha fazlasının tam zamanlı olarak ya da hafta içerisinde belirli günlerde uzaktan çalışmasına imkân tanınarak ihtiyaç duyulan iş gücünün esnek çalışma şartları dahilinde karşılanması bekleniyor. Bu beklentinin arkasında yatan temel neden ise çalışanların iş ararken şirketlerin sağlamış olduğu imkanlar arasında uzaktan çalışmayı arıyor olması yatıyor diyebilirim. Bu durum şirketleri evden çalışma sistemine adapte olmaya zorluyor.

Şirketlerin bünyesinde hizmet sağlayan dijital pazarlama, web geliştirme, satış, müşteri ve teknik destek, metin yazarlığı ya da çeviri gibi alanlarda hizmet sağlayan personeller ofis ortamı içerisinde bulunmaya ihtiyaç duymuyor ve uzaktan hiçbir aksilik yaşamadan tüm çalışmalarını rahatlıkla yürütebiliyor. Elbette uzaktan çalışma imkânı bulunan iş alanları yalnızca bunlarla sınırlı değil.

Buffer.com tarafından geçtiğimiz 2019 yılı içerisinde gerçekleştirilen bir araştırma sonucunda şu veriler elde edilmiş; araştırmaya katılım gösteren kişilerin %99’u kariyerleri içerisinde en az bir kere iş yeri dışında çalışmak istediklerini dile getirmiş.
13194
Elde edilen bu istatistik bizlere şunu gösteriyor; başarılı personellerini elinde tutmak isteyen işletmeler zaman içerisinde istese de istemese de çalışanlarına bu imkânı tanımak zorunda kalacak.

Benzer bir çalışma ise Zapier.com tarafından yapılmış. Burada yapılan araştırma sonucunda elde edilen veriler de pek farklı görünmüyor. Mevcut işinde uzaktan çalışma imkânı tanınmayan kişiler üzerinde yapılan bu araştırma sonucuna göre çalışanların %74’ü evden yani uzaktan çalışma imkânı sağlayan alternatif bir iş teklifi gelmesi halinde mevcut işini bırakacağını belirtiyor.
13195
Bu gerçekten inanılmaz bir istatistik. Bu veriler bize şunu gösteriyor; mevcut işverenler giderek yaygınlaşan bu yeni çalışma sistemine adapte olmayı başaramaz ise kısa sürede elindeki tüm çalışanlarını kaçıracak.

Uzaktan çalışma üzerine son yıllarda birçok araştırma gerçekleştirilmiş olsa da sonuçlar hep birbirine benzer. İstatistikler açıkça gösteriyor ki insanlar artık ofis ortamında çalışmaktansa evde, kafede ya da kendini rahat hissettiği herhangi bir yerde çalışmak istiyor. İçerisinde bulunduğumuz 2020 yılı içerisinde karşı karşıya kaldığımız korona virüsü salgınıyla birlikte birçok işletme istemeden & hazırlıksız da olsa çalışanlarının sağlığı için zorunlu olarak uzaktan çalışma sistemine geçiş yapmış durumda. Aniden gelişen bir durum olmasına rağmen birçok işletme ve çalışan bu duruma adapte olarak kısa sürede çalışmalarını aksatmadan yürütmeyi sürdürdü.
 
Son düzenleme:

enginozturk

Geldim...
Yönetici
Moderatör

Üyelik Yaşı
1 Yıl 1 Ay
Mesajlar
848
Tepki Puanı
1,009
Ödül
361
Konum
Eskişehir
Uzaktan çalışma geleceğin iş modelini oluşturacak.
Kesinlikle öyle, özellikle bu korona salgını ortadan kaybolduktan sonra birçok çalışan iş yerlerine dönmek istemeyecek ve uzaktan çalışmak isteyecek. Bu araştırmalar bu yılın ilerleyen dönemlerinde tekrarlandığında oranlar çok daha şaşırtıcı bir hale gelebilir.
 
Üst