Magento Nedir, Ne İşe Yarar? - Gelişmiş E-Ticaret Yazılımı

enginozturk

Geldim...
Yönetici
Moderatör

Üyelik Yaşı
1 Yıl 1 Ay
Mesajlar
848
Tepki Puanı
1,009
Ödül
361
Konum
Eskişehir
Magento nedir? Magento ne işe yarar? Magento nedir, ne işe yarar? Magento özellikleri nelerdir? Güvenilir bir e-ticaret mağazası oluşturmak isteyen bireysel ve tüzel kişilikler için geliştirilen, profesyonel ve esnek bir yapıya sahip Magento hakkında merak edilen birçok konuya tüm detaylarıyla değineceğiz. Magento’nun temel özelliklerine değinecek ve online mağazanızda ihtiyaç duyduğunuz özellikleri sunup & sunamayacağına bir göz atacağız.

Güvenilir bir online mağaza açmak isteyen kişiler için her zaman bir ilk tercih olabilecek Magento sunduğu eşsiz özellikler ile rakiplerinin önüne geçmeyi başaran bir yazılım. Profesyonel bir şekilde geliştirilen Magento, üstün performansı ve özelleştirilebilir yapısı nedeniyle birçok kullanıcı ve işletmenin dikkatini çekiyor. Bu yazımızda Magento hakkında merak edilen temel sorulara bir yanıt vereceğiz ve kısaca Magento ne işe yarar sizlerle paylaşacağız.

magento nedir

Magento Nedir?


Magento Nedir?
– Magento, olağanüstü bir işlevselliğe sahip güçlü bir e-ticaret sistemi oluşturmanız için ihtiyaç duyacağınız bir içerik yönetim sistemidir. Ücretsiz olarak geliştirilen yazılım aynı zamanda açık kaynak kodlu olması nedeniyle özgürce geliştirilmeye açık bir yapıdadır. Alternatif ödeme yöntemleri ile müşterilerinize seçenekler sunmanıza imkân tanıyan Magento aradığınız birçok özelliği halihazırda bünyesinde barındıran bir ürün yönetim panelidir.

Ücretsiz olması nedeniyle çoğu kişi Magento yazılımının yalnızca küçük işletmeler için uygun olduğunu düşünmektedir. Fakat dünya genelinde ciddi Pazar payına sahip markaların projeleri dikkatle incelendiğinde arka planında Magento imzasına rastlamak mümkündür. Bu markalar arasında Nike, HP ve Canon gibi alanında lider markalarda yer almaktadır. Magento, küçük veya kurumsal olarak hizmet veren büyük bir işletme olduğunuza bakmaksızın internet üzerinden satış gerçekleştirmek isteyen ve kendi mağazasını açmayı düşünen her işletme için kullanıcı dostu bir mağaza imkânı sunuyor.

Gelişmiş yazılım alt yapısı sayesinde müşteri yönetimini kusursuz bir şekilde gerçekleştirmenin yanı sıra ihtiyaç duyacağınız temel SEO yapılandırmalarını kolaylıkla yönetim panelinizden gerçekleştirebilirsiniz. Esnek modüler bir yapıya sahip olması nedeniyle çevrimiçi mağazanızı dilediğiniz gibi ölçeklendirmenize imkân tanıyan Magento, kendi içerisinde barındırmış olduğu uzantı (eklenti) mağazası sayesinde yeterli deneyime & bilgiye sahip olmadığınız konularda (örneğin; ödeme ve güvenlik gibi) kolaylık sağlayan eklentilere erişebilirsiniz.

Magento Ne İşe Yarar?


Magento ne işe yarar?
– Kısaca açık kaynak kodlu olarak tasarlanan Magento bir içerik yönetim sistemidir. Çevrimiçi mağaza oluşturmak isteyen kullanıcılar için özel olarak tasarlanmış olan bu yazılım, güvenilir, hızlı ve geliştirilebilir bir alt yapı arayanların ilk tercihlerinden birisidir. Daha detaylı olarak merak edenler için Magento nedir biraz önce açıklamıştım, eğer o alanı atladıysanız geriye dönerek inceleyebilirsiniz.

magento ne işe yarar

Magento Özellikleri


Kusursuza yakın bir müşteri deneyimi oluşturabilmek için ihtiyaç duyacağınız gelişmiş online mağazanızı açmanız için tasarlanan Magento, küçük & büyük işletmelerin çevrimiçi mağazalarını oluşturmak için tercih ettikleri yaygın içerik yönetim sistemlerinden birisidir. Magento isminin ön plana çıkmasını sağlayan güçlü özelliklerinden bazıları ise şunlardır;
 • İhtiyaç duyduğunuz ekstralara kolaylıkla uyum sağlayabilen, gelişmiş ve özelleştirilebilir bir e-ticaret yazılımıdır,
 • Magento ile oluşturulmuş büyük çaplı çevrimiçi mağazaları kontrol etmek oldukça basittir,
 • Doğru yapılandırma ile sunucu yükü minimuma indirilebilir,
 • Pazarlama çalışmalarınızı destekleyen SEO çalışmalarınız için gerekli düzenlemeleri yapmanıza imkân tanır,
 • Çoklu dil özelliği bulunmaktadır,
 • Google Sitemap desteği sunar,
 • Google Checkout, Paypal, Authorize.net veya kredi kartı gibi alternatif birçok ödeme yöntemini destekler,
 • EWay ya da ePay gibi alternatif ödeme modüllerini entegre etmenize izin verir,
 • Gelirinizi artırmanız için çapraz satış (cross-sell) başta olmak üzere birçok araç sunar,
 • Mobil uyumlu çevrimiçi mağaza oluşturmanızı sağlar,
 • Otomatik olarak alabileceğiniz güncellemeler ve dev bir topluluğun desteğine sahiptir,
 • Mağazanızı özelleştirmenize imkân tanıyan temalar sunar,
 • Belirli bir müşteri gurubu için farklı fiyatlandırma sunmanızı sağlar,
 • Bir ürün için birden fazla görsel & resim eklemenize izin verir,
 • Büyük & Küçük tüm işletmeler için uygundur,
 • Magento harici olarak sunulan eklentiler ve dahili özellikleriyle birlikte gelişmiş bir güvenlik önlemine sahiptir.

Neden Magento’yu Seçmelisiniz?


Magento, çevrimiçi mağaza yönetimi konusunda ihtiyaç duyacağınız temel özelliklerin tamamını dahili olarak sizlere sunmaktadır. Oluşturacağınız kataloglar ve bunların içerisine ekleyeceğiniz ürünlere kadar tüm sekmeler arasında kaybolmadan rahatlıkla bir gezinti sağlayabilirsiniz. Magento kontrol paneline giriş yapmanızla birlikte sizi karşılayan “satış raporu” değerleri gelişiminizi takip etmek için harika bir ön sunum yapacaktır. Toplam sipariş sayınız, müşterileriniz, gerçekleştirilen aramalar ve popüler olan ürünleriniz bu raporda sunulacaktır.

Yapacağınız tek bir kurulum birden fazla mağazanızı eşzamanlı olarak yönetmenize imkân tanır. Tüm mağazalarınızı tek bir adresten yönetmenize olanak tanıyan gelişmiş bir yapıya ve yönetici paneline sahiptir. Herhangi bir kod & yazılım bilgisine ihtiyaç duymadan kategoriler oluşturmanızı ve bunları yönetmenizi sağlar. Tüm bunları yaparken sıfır SEO bilgisine sahip olsanız dahi size benzersiz bir SEO performansı sunacaktır.

SEO dostu bir yazılım olan Magento ürünlerinize ve sitenize anahtar kelime & kelimeler eklemenize izin verir. Ürünleriniz için oluşturacağınız URL adreslerini düzenleyebilir, özel meta başlığı ve açıklamalar tanımlayabilirsiniz. Canonical bağlantı ve meta etiketi ayarlaması yapmanıza da izin veren yazılım bu sayede yinelenen içeriğin önüne geçmenizi sağlamaktadır. Güvenlik konusunda da sizi yarı yolda bırakmayacak Magento, devamlı güncellemeler alarak brute-force başta olmak üzere DDos vb. birçok saldırının önlenmesi adına çözümler sunar. Açık kaynak kodlu olarak sunulması nedeniyle yazılımda devamlı olarak geliştirmeler, iyileştirmeler ve güncellemeler sunan dev bir topluluğa sahiptir.

Kısaca Magento, online işletmeniz ve işletmenizin mağazasını yönetmeniz için ihtiyacınız olan tüm özellikleri bünyesinde barındırmaktadır.
 
Üst