Microsoft SQL Server Nedir? Ne İçin Kullanılır? 2019

toukhy

Banlı Üye

Üyelik Yaşı
3 Ay
Mesajlar
796
Tepki Puanı
535
Ödül
161
Konum
Disallow: /pesetmek
Microsoft SQL Server Nedir? Ne İçin Kullanılır? 2019

Bilgisayar ortamına aktarılan, işlenmemiş (ham) bilgiler yani veri olarak adlandırılır. Bilgisayara girilen, bilgisayar tarafından saklanabilen ve işlenebilen herşeyin ismine veri denilmektedir. Veri saklamanın amacı, daha ileri bir tarihte gizlenen verilere yeniden ulaşabilmek ve kullanabilmektir.

Veritabanı kullanılmayan tüm programlar anlık(Veriyi işler ve çıkar) olarak çalışmaktadır. Bu tür programlarda veriyi daha sonraki bir tarihte erişmek ve daha ondan sonra bir işlem yapabilmemiz imkânsızdır. Çünkü tüm programlar RAM denilen bellekte çalışır. RAM hafıza elektrik ile yazılıp silinebilen bir donanım olduğundan dolayı bilgisayarın gücü kesildiği an içindeki tüm bilgiler silinecektir.

Microsoft SQL Server Nedir ?
SQL, ise verileri yönetmek ve tasarlamak için kullanılan güzel bir veritabanı yönetim sistemidir. SQL, kendisi bir programlama dili olmasına dair birçok kişi tarafından programlama dili olarak bilinmektedir. SQL ise herhangi bir veri tabanı ortamında kullanılan bir alt dildir. SQL ile sadece veri tabanı üzerinde işlem yapabilirsiniz.


Bu yüzden programların dataları, Harddisk denilen donanımda saklamalıdır. Harddisk, RAM belleğin haricinde mekanik ve mıknatıslanma ile dataları saklamaktadır. Dolayısıyla elektriğe ihtiyaç duymamaktadır. Bundan dolayı herhangi elektrik enerjine gerek duymadığından güç kesilmesi durumunda bile datalar korunmaktadır.

Örnek olarak bir “İngilizce-Türkçe lügat Programı” yaptığımızı düşünelim. Bu programda tüm Türkçe kelimelerin ve bu kelimelerin karşılığı olan İngilizce kelimelerin olduğu bir ortamın bulunması gerekiyor arkadaşlar. Programı kullanan birey bu program içerisinde bir kelimeyi yazar, yazılan kelime veritabanı içinde aratılır ve bulmuş olduğu anda karşılığı olan İngilizce kelimeyi geri döndürür ve kullanıcıya yine yansıtılmaktadır. Bu şekilde bir uygulamada veritabanı mutlaka kullanılmalıdır.

Veritabanı kullanılarak yazılabilecek uygulamaları aşağıda belirttim:

1- Kişisel adres defterleri
2- Telefon rehberi
3- TV rehberi
4- Online sözlükler
5- Kütüphane sistemleri
6- Ödeme ve borç sistemleri
7- Ürün satış ve sipariş sistemleri
8- E-tecim siteleri
9- Banka sistemleri
10- Okul sistemleri
11- Hastane sistemleri
ve aklınıza gelebilecek her türlü kayıt işlemleri vb. şeyler yazabilirsiniz.​
 
Üst