PHP ile Yazı İçinde Kelime Aramak

toukhy

Banlı Üye

Üyelik Yaşı
3 Ay
Ödül
161
Merhabalar sevgili virgul.net okuyucuları, bu yazımda sizlere php ile bir metinde istediğiniz kelimeyi aramayı nasıl yapacağınızı anlatacağım ve sizler için hazırladığım hazır kodu paylaşacağım.

Bu işlemi yapmamız için bize gereken strstr fonksiyonudur. Bu fonksiyonun kullanımı 2 parametre içermektedir. Bu fonksiyonun kullanımı şöyledir;
Kod:
strstr($yazi, $metin);
Buradaki ilk parametremiz bizim arama yapacağımız metindir. 2. parametremiz ise arama yaptığımız metinde aranacak olan kelime veya metindir.

Bu fonksiyonun örnek bir kullanımı da şöyledir;
Kod:
strstr("PHP Kodları sayesinde hem php öğreniyorum hem de hazır kodları indirebiliyorum.", "php");
Burada olan işlem PHP Kodları sayesinde hem php öğreniyorum hem de hazır kodları indirebiliyorum. yazısında php metnini aramaktır.

Bir de sizler için hazırlamış olduğum hazır kodu vermek istiyorum.

Kod:
<?php

$yazi = $_POST["yazi"]; // Gönderilen yazi postunu değişkene aktarıyoruz.
    $aranan = $_POST["aranan"]; // Gönderilen aranan postunu değişkene aktarıyoruz.
    if($_POST){ // POST verisi gönderilmişse yapılacak işlemler;
        if(!empty($yazi) && !empty($aranan)){ // Gönderilen verilerin boş olup olmadığını kontrol ettiriyoruz.
            $ara = strstr($yazi, $aranan); // yazi değişkeni içinde aranan değişkenini ara
            if($ara){ // yazi değişkeni içinde aranan değişkeni bulunmuşsa yapılacak işlemler;
                echo 'Aramak istediğiniz kelime bulundu!';
            }else{ // yazi değişkeni içinde aranan değişkeni bulunamamışsa yapılacak işlemler;
                echo 'Aramak istediğiniz kelime bulunamadı!';
            } // Sorguyu bitir
            echo "\n<br />Yazı: ".$yazi."\n<br />Aranan: ".$aranan." <br />";
        }else{ // yazi ve aranan verileri boşsa yapılacak işlemler;
            echo '"yazi" veya "aranan" alanları boş olmamalıdır. <br />';
        } // Sorguyu bitir
    } // Sorguyu bitir

?>
<form action="" method="post">
    <textarea name="yazi" style="width: 500px; height: 100px;" placeholder="Arama yapılacak metin"></textarea> <br />
    <input type="text" name="aranan" style="width: 455px;" placeholder="Arama yapılacak metinde aranacak metin" />
    <input type="submit" value="Ara!"/>
</form>
Bu hazır kod sayesinde bir form oluşturduk ve formumuzda 2 parametre girilmesini istedik. Formumuza gönderilmesini istediğimiz parametreler şöyledir;
  1. Arama yapılacak metin
  2. Arama yapılacak metinde aranacak metin
  3. Bu kodları istediğiniz gibi kullanabilirsiniz arkadaşlar.