Piramit SEO Stratejisi ve Uygulanışı

enginozturk

Geldim...
Yönetici
Moderatör

Üyelik Yaşı
1 Yıl 1 Ay
Mesajlar
848
Tepki Puanı
1,010
Ödül
361
Konum
Eskişehir
SEO kavramını adeta bir okyanusu andırır. İşin içine girdiğinizde nereden çıkacağınız ve en yakın karanın nerede olduğunu kestirmeniz mümkün olmaz. Yıllar içerisinde SEO alanında derin araştırmalar ve çalışmalar yürüten profesyoneller tarafından onlarca strateji ve uygulanabilir senaryo ortaya atılmıştır. Bunlardan oldukça etkili olduğunu düşündüğüm birisi ise Piramit SEO Stratejisi. Elbette her yöntemde olduğu gibi bununda bir garantisi bulunmuyor fakat şahsi denemelerim ve çevremde uygulayan arkadaşlarımdan aldığım geri dönüşler neticesinde oldukça iyi sonuçlar bulunuyor. İsterseniz lafı fazla dolandırmadan yavaştan konuya geçiş yapalım :)

Piramit SEO Stratejisi – Tekniği Nedir?
Son yıllarda arama motorlarından ziyade ziyaretçi odaklı gerçekleştirilen çalışmalardan alınan verimler giderek artış göstermeye başladı. Bu konuda Google başta olmak üzere birçok arama motoru ziyaretçinin aradığını bulması, onları aldatmaya yönelik içeriklerin sunulmaması gerektiği gibi detaylara sık sık dikkat çekiyor. Bu ihtiyaçlar neticesinde ortaya çıkan ve geliştirilen Piramit SEO Tekniği adını alan yöntem ise ziyaretçilerin internet sitenizde çok daha fazla vakit geçirmesini, site içerisinde farklı sayfaları da ziyaret etmesini sağlıyor.

2519
Kullanıcıların arama motoru üzerinden gerçekleştirdikleri aramalar sonucunda ilgili terimlerle bağlantılı internet sitelerinde kimi zaman birkaç saniye beklemenin ardından çıkıyor kimi zaman ise dakikalarca o sitede ziyaretini sürdürüyor ve incelemeler gerçekleştiriyor. İstediği bilgiye tüm detaylarıyla ilgili sayfada ulaşamaması halinde sayfayı kapatarak farklı arama sonuçlarına yönelebiliyor. Tam olarak burada devreye giren Piramit SEO Stratejisi sitenizi ziyaret eden kişilerin daha fazla zaman geçirmesi ve sayfalar arası geçiş yapmasını sağlıyor.
Peki, Piramit SEO Stratejisi Nasıl Uygulanıyor?
Herkesin rahatlıkla anlayabileceği sade ve anlaşılır bir dil ile Piramit SEO Stratejisi nasıl uygulanır açıklamaya çalışacağım. Bu süreçte stratejiyi 2 alt başlık halinde inceleyeceğiz. Piramit SEO kavramı isminden de anlaşılabileceği üzere piramitleri andıran bir sisteme sahiptir ve bu piramidin ilk olarak temellerini atabileceğiniz gibi önce üst taşlarını hazırlayarak da başlayabilirsiniz. Hangisinin bana göre daha etkili olduğuna ise birazdan değineceğim.
Kısaca tekniğin uygulanışını şu şekilde açıklayabilirim; ziyaretçiye bilgi aktarmayı amaçlayan bir yazıyı ele alabiliriz. Genel anlamda Google gibi arama motorları üzerinden sitenizi ziyaret eden kullanıcılar rehber niteliği taşıyan bir makale aramaktadırlar. Bu nedenle yazılarınızın içeriğini oluştururken anahtar kelime seçimlerine dikkat etmelisiniz. Temel bir anahtar kelimeyi ele alarak geniş kapsamlı fakat tüm detaylarına yer verilmeden hazırlanmış bir yazı içerisinden her alt anahtar kelimeye bağlantı verilerek ilgili kelimelerle ilgili detaylı farklı içerikler hazırlanmalıdır.
2662
2518

  • Yöntem 1 – Düzden Gelim
Düzden gelim yöntemi uygulanarak gerçekleştireceğiniz Piramit SEO Stratejisi alternatif yöntem olan “Tersten Gelim” yöntemine oranla bir miktar daha arka planda kalıyor. Zira, düzden gelim yöntemi ile hazırlayacağınız içeriğiniz için öncelikle ana anahtar kelimenin yer aldığı genel yazı hazırlanarak yayına alınması gerekiyor. Alt anahtar kelimelerle ilgili içerikleri daha sonra hazırlayıp sisteme gireceğinizi varsaydığımızda sitenizde yer alan ana konuyu ziyaret eden bir kullanıcı alt başlıklara yönlendirilmek için bağlantıların tamamına erişemeyebilir ve bunun sonucunda sayfanızda daha az vakit geçirerek alternatif siteleri ziyaret edebilir.
  • Yöntem 2 – Tersten Gelim
Şahsen önerdiğim uygulama yöntemidir. Tersten gelim yönteminde belirli bir ana başlık belirlenir ve bununla ilgili gerekli tüm alt başlıklar araştırılarak bir liste hazırlanır. Daha sonrasında mümkün olan en alt katmandan içerikler hazırlanmaya başlanır ve teker teker yayına alınır. Bu süreçte giderek ana başlığa yaklaşılacaktır. Kendisinden önce bir alt başlık yayınlanan üst başlıkların içeriğinde ilgili alt başlığın anahtar kelimesi üzerinden bağlantı oluşturulur ve piramit sistemi oluşturulur. Bu sayede bir ana başlığı ziyaret eden kullanıcı daha detaylı bilgi almak istediği alt başlıklara anında ulaşabilir, sitenizde daha fazla zaman geçirmesinin yanı sıra aktif gezinti sağladığı için SEO açısından önemli bir ilerleme yakalanır.
 
Son düzenleme:
Üst