Projeye Nasıl Sermaye Bulunur? (Türkiye'de)


Üyelik Yaşı
10 Ay
Mesajlar
907
Tepki Puanı
939
Ödül
41
Konum
Buradayım.
2010’dan sonra sıkça duymaya başladığımız “start up şirketleri” maalesef halen ülkemizde tam anlamıyla kendilerine bir yer edinemediler. Elbette girişimcilik ve proje şirketlerimiz var ancak 20’li yaşlarında birkaç gencin beynini oluşturduğu projeleri için nereye gidecekleri, ne yapmaları gerektiği sorusuna “aha şuraya” cevabını veremiyoruz. Bununla birlikte girişimcilik “sektörüne” bankalar, KOÇ gibi büyük holdingler ufaktan eğilmeye başladı. Yani tamamen umutsuz durumda değiliz.

Projeye sermaye bulmak


Hayatın Gerçekleri Giriş 101
Yazının sonraki paragrafı tamamen hayal ürünüdür.

İsmini vererek bize dava yağdırmalarını istemediğim Türkiye’nin en büyük şirketlerinden bir tanesi, ki bu şirket her 4 cepten birine girdiğini iddia ediyor, sadece son 3 yılda 10 farklı projeyi “çaldığı” iddiasıyla gündeme geldi. Bunlar arasında web site projeleri dahi var. İddia statüsündeki bu olaylara şöyle bir baktığınızda bizdeki büyük şirketlerin küçük proje gruplarına destek vermek yerine onların fikrini çalmayı yeğlediklerini görebilirsiniz. Bunun aksi durumlar yaşanmıyor mu, evet, yaşanıyor ancak Türkiye’deki şirketler eğer bir projenin patenti alınmamışsa genellikle girişimciyi aradan çıkarıp kendi yüksek maaşlı çalışanlarına projeyi hazırlatmayı tercih ediyor.

Bu nedenle “ya benim enişte bankada müdür” diye eniştenize güvenmeyin. Projenizin gerçekten önemli olduğunu ve tutacağını düşünüyorsanız ne yapın edin, patentini alın. Mazallah dosyayı elinizden alana kadar gülerler, sonra basarlar tekmeyi.

Eş-Dost-Akraba Üçgeninden Fayda Gelir mi?
Projeye fon bulma diyince ilk akla gelen BabaBank’tır tabii. Ancak dünyanın en ucuz projesini ortaya koymuş olsanız bile 1 yıllık giderler şuanki Türkiye şartlarında en az 50 bin TL olacaktır. Yeterince hayırlı evlat değilseniz BabaBank kredi talebinize “olumsuz yanıt” verebilir. Hakeza diğer akrabalar, arkadaşlar da benzer tepkiler verebilirler.

Gerçek şu ki; yeterince zeki bir girişimci asla ailesinden ve arkadaşlarından maddi destek talep etmez. Onlardan daha yakın kimimiz var diyebilirsiniz ama ne kadar yakın, o kadar sivri (100 yıl sonrasının atasözü). Projeler sadece sermaye ile değil, moral ve şevk ile de gerçeğe dönüştürülürler. Bu açıdan yakın akrabalar ve arkadaşlar en ağır eleştirileri yapabiliyorlar. Benim kayınçom her ay Karayiplere tatile gidiyor, atar bize de üç-beş diyemiyorsanız projeye sermaye bulma işini başka kulvarlarda deneyin.

Projeye nasıl sermaye bulunur


Projeye Sermaye Bulmak: Ön Hazırlık
“Give me liberty or give me coin” -Denzel Washington
Buraya kadar okuyup ümidini kaybedenler gittiklerine göre gerçekten sermaye nasıl bulunur, o kısma geçelim. Size bir “projeye sermaye bulma projesi” gerek. Her girişim tabiatıyla farklı sektörde, farklı bir şehirde, farklı bir kişi veya grup tarafından ortaya çıkar. Bu da sermaye bulmak için izlenecek yolun tek olmadığı anlamına geliyor. Bir fabrikatörün oğlu takım elbisesini giyip Mercedes-Benz’i ile herhangi bir bankanın önüne park edip istediği parayla oradan çıkabilir. Ama siz muhtemelen güvenliğe “Abi proje dosyalarını nereye veriyoruz? Abi para?” diyeceksiniz. Toplumsal statü, finansman bulmakta önünüze çok büyük engeller çıkaracaktır. Buna hazırlıklı olun.

Yapmanız gerekenler;
  • Projenizin hangi “ekonomi” sektöründe olduğunu en ince ayrıntısına kadar belirleme. Örneğin: tekstil sektöründe ama fermuar mı, V yaka kazak mı, pamuk mu, keten mi, polyester mı; hangi iş kollarına değiniyor, bunları iyi belirlemeniz gerek.
  • Projenizin 6 aylık, 1 yıllık, 2 yıllık, 5 yıllık ve 10 yıllık hedeflenen kilometre taşları neler? Sakın 6 ayda 10 milyon müşterimiz olacak diye uçarılaşmayın. Gerçekçi olmak, hatta mevcut durumdan çok daha olumsuz bir gidişatta bile neler olacağını hesaplamak projenizi sunacağınız kişinin “tutmaz bu yeğen” demesini önleyecektir.
  • Sinopsisinizi (bir metanın tümüne kısaa bakmak, özet) sayılarla olduğu kadar edebi cümlelerle de süsleyin. En önemlisi, bir slogan yaratın.
  • Kendinizin ve ekibinizin yeteneklerini tam olarak aktarın. Mevcut ekip ile eksik kaldığınız noktaları ve hangi yeteneklere ihtiyacınız olduğunu anlatın. Bu, projeyi finanse edecek kişiye giderler hakkında fikir verecektir.
Ön hazırlığı yaptı iseniz olayın “Türkiye’de” bölümüne bir kez daha değineceğiz.

Semer
Altın Semerliler Arasında Kamufle Olmak

İnsanları dış görünüşlerine göre yargılayan biri değil misiniz? Aman ne güzel, sıkıntı şu ki siz yapmasınız da, başkaları insanları dış görünüşlerine göre yargılıyor.

Projenizi sunacağınız kurum ve kimseler “size para verecek” olduklarından tahmin ettiğinizden daha pahalı yaşıyorlar. Hatta muhtemelen sizin projeniz için gereken parayı geçen yaz 1 haftalık Bodrum tatiline harcamışlardır. Bu nedenle kendinize mümkün olan en iyi imajı yaratmanız gerekiyor. Yaşınıza, fiziki yapınıza göre buna siz karar vereceksiniz. Altın semerliler arasında kamufle olmanın en önemli kuralı, takım elbise giymek. Biliyorum, ben de bayılmam takım elbiseye, hele kravat takmak! Ancak iş yapacaksanız, iş yapanlar gibi görünmelisiniz.

Eğer projenizi bir şirket yetkilisine veya sahibine sunacaksanız birkaç gün için araç kiralamayı düşünebilirsiniz. Masaya telefon, araba anahtarı ve cüzdan bırakmaya zorlanır iseniz karizmanız çizilmesin.

Bu kısım anladığınız üzere karizma ve imaj yaratmak ile alakalı. Yani göz boyamak, kendinizi “ben bu işi yaparım” diye etiketlemek. Parayı aldıktan sonra LCW’den alınmış delikli tişörtünüzü giyebilirsiniz, benim şuan üzerimde ondan var.

Her Şey Tamam; Kime, Nereye Gideceksiniz?
Türkiye’de sermaye bulmak, diğer ülkelere göre biraz farklı işliyor. Sektörünüze uygun olarak;
  • Bankalara
  • Sanayi kuruluşlarına
  • Projenizin sektörüne göre iş adamlarına
  • Özel okul ve etüt merkezlerine
  • Özel hastanelere
“randevu alarak” gidebilirsiniz. Bu ziyaretlerde rüştünü ispat edebilmek çok önemli. Temiz bir kredi siciliniz var ise İş Bankası, Ziraat Bankası, Halk Bankası ve daha birçok banka projeniz için normalde alamayacağınız miktarlarda kredi verebilir. Ki birilerinin işinize ortak olmasını istemiyorsanız bankalar ilk önceliğiniz olmalıdır. Banka diye tefeciye gitmeyin de.

Ancak projenize en etkili sermayeyi kişilerden temin edersiniz. Bir yazılım fikriniz mi var, öyleyse halihazırda güvenlik sistemleri ile ilgili iş yapan bir şirketin sahibiyle görüşün. Projeniz bir telefon, bilgisayar veya mutfak eşyası aparatı mı; öyleyse halihazırda sanayici olan biri ile görüşmelisiniz.

Parayı nereden bulacağınızdan ziyade nasıl isteyeceğiniz önemli. Web’den oluşturacağınız destek kampanyaları “Türkiye’de” şuan için rağbet görmeyecektir. Ülkemizde öyle büyük bir teknoloji şirketi de bulunmadığı için projenizi birebir ilişkiler geliştirerek finanse ettirebilirsiniz.

Türkiye'de start up girişimi


Web’den Fon Talep Etmek
Eğer projenizin finansmanını Kickstarter veya Indiegogo gibi adreslerden edinmek istiyorsanız 2-3 bin TL’lik bir grafik, animasyon bütçesine ihtiyacınız olacaktır. Aslında böylece imaj yaratma, birebir ikna etme gibi süreçleri es geçebilirsiniz. Bununla birlikte projenize sermaye bulabilme ihtimaliniz de düşecektir; çünkü bu fonlama sitelerinde on binlerce başka proje ile yarışmanız gerekecek. Yarışta öne çıkabilmek için ürününüzü tam olarak yansıtan grafik çalışmaları, animasyonlar, hatta elde bir prototip var ise çekimler hazırlamalısınız. Ayrıca projeyi baştan sona Puşkin’den bir hikayeymiş gibi anlatacak bir yazara.

Önemli not: Türkiye’de, Kickstarter’a benzer bazı siteler açıldı, kapandı. Maalesef yerli siteler arasında güvenilirliğini kanıtlayabilmiş bir site bulunmuyor; bu nedenle Kickstarter veya Indiegogo gibi adreslerden fon toplamaya çalışmak daha sağlıklı.

Tüm bunlara ek olarak webmaster forumlarının “Ortak Arıyorum” alt forumları da sizinle birlikte projenizi yürütecek kimseleri bulmanızı sağlayabilir. Eğer bir projeniz varsa Virgul.net’in Ortak Arıyorum forumuna bir konu açabilirsiniz.
 
Son düzenleme:
Üst
Bibors Borsa, Döviz ve Kripto para hakkında her şey.