Puffin OS Gerçek Olabilir mi?

Üyelik Yaşı
7 Ay
Ödül
41
Kickstarter’da pek çok proje yayınlanıyor, hepsi de çok iddialı ve “dünyayı değiştireklerini” söylüyorlar ancak şuana değin değişen çok bir şey yok. Gelin görün ki 16 Temmuz’da “acaba” dedirtecek bir projenin tanıtımı yapıldı: Puffin OS. Alt seviye donanım imkanlarında bile mevcut tüm işletim sistemlerinden kat kat daha hızlı çalışacağını iddia eden Puffin OS, geleceğin mobil işletim sistemi olabilir mi?

Puffin OS nedir?

Kimsenin Aklına Gelmeyen: Puffin OS
Mobil cihazlarımızda ekseriyetle Android veya iOS işletim sistemlerini kullanıyoruz, kaldıysa bir de Windows Phone var tabii. Bütün bu işletim sistemlerinin ortak özelliği sizin cihazınızda mevcut RAM, depolama alanı ve işlemci kadar hızlı ve kullanılabilir olmaları. Yani Android’in son sürümünü 512 MB RAM bulunan bir cihazda kullanmaya kalktığınızda avuçlarınız yanacak demektir. Puffin OS ise bu duruma çok ilginç bir çözüm getiriyor. Duyduğunuzda inanamayacağınız bir çözüm; sadece web sayfalarını açabilecek güçte bir cihaz ile en ağır oyunları oynayabilme, çoklu uygulama kullanımı ve herhangi bir Android cihazdan “17 kat” daha hızlı kullanım deneyimi.

512 MB RAM’a sahip bir akıllı telefonun böylesi bir deneyim sunması mümkün mü? Test sonuçları mümkün olduğunu gösteriyor.

Puffin OS, sıradan (deterjanlar) mobil işletim sistemlerinin aksine tamamen internete bağımlı. Facebook, Twitter gibi servislerin uygulamalarına sahip değil. Bunun yerine girmek istediğiniz servisin mobil uygulamaya yakın bir web sayfasını sunuyor sizlere. Ancak işin bu kısmı tahmin edeceğinizden çok daha karmaşık. O yüzden tane tane açıklamama izin verin:
  • Puffin OS cihazınızda mağazaya girip (örn.) Facebook uygulamasını indirdiniz.
  • İndir butonuna tıkladığınız “saniye içinde” uygulama cihazınıza yükleniyor.
  • Ardından Facebook uygulamasına giriş yaptınız.
  • Gördüğünüz ekran gerçekte bir web sayfası ancak bu web sayfası Facebook’un “web sayfası değil”, Puffin OS serverlarında çalıştırılan “Facebook uygulamasının” yayını.
Biraz kafa karıştırıcı öyle değil mi? Puffin OS kullanıcıları tüm uygulama ve oyunlara bir anlamada uzaktan erişiyorlar. Yükledikleri uygulamalar aslında Puffin’e ait sunucularda depolanıyor ve çalıştırılıyor. Bu sayede de Facebook’un her geçen gün artan RAM tüketimi karşısında cihazınız kasmıyor, donmuyor. Herhangi bir oyun oynarken sizin hareketleriniz sunucuya, sunucudan da görüntü ekranınıza iletiliyor. Bu size bir yerden tanıdık geldi değil mi?

Puffin OS cihaz test sonuçları

40 Dolarlık Son Model Akıllı Telefonlar
Anlattığımız sistemi Google, Stadia adında bir servis olarak halen geliştiriyor. Konu hakkında blogumuzda yazı da yazmıştık. Sistemler benzer olmak ile birlikte Puffin OS’un hedef kitlesi çok daha başka. Çünkü ortada internet hızı diye bir gerçek var ve Puffin OS geliştiricileri sunucu dağılımını çok iyi yapmadıkları sürece oyun oynamaktan ziyade temel mobil uygulamaları kullanma deneyimine odaklanıyorlar. Çok heyecanlanmayın yani, Google Stadia’yı beklemeye devam. O ayrı, bu ayrı…

Puffin OS, Kickstarter’daki projelerine 40 Dolar ve üzerinde yatırım yapan kişilere “ilk Puffin OS’lu” akıllı telefonu da göndereceklerini duyurdu. Seri üretim ile de cihazlarını ortalama 50 ile 100 Dolar aralığında rakamlardan satışa koyacaklar. Silivri soğuk ama söylemeden geçemeyeceğim, Türkiye’deki vergiler bile bu fiyatları yükseltemez.

Özetle; Puffin OS göz ucuyla da olsa takip edilmeyi hak ediyor. Destek bulabilirlerse ve iyi bir pazarlama stratejisi yürütürlerse belki beş yıl sonraki teknoloji gündemimiz sadece Android ve iOS’tan oluşmak zorunda kalmaz.

Puffin OS Kickstarter proje sayfası: https://www.kickstarter.com/projects/cloudmosa/puffin-os-phone-for-the-next-billion-users

Puffin OS resmi sitesi: https://www.puffin.com/os

Üyelik Yaşı
7 Ay
Bakiye
8,63 TL
Ödül
361
Eskiden web oyunlarını telefondan puffin browser ile oynardım vay be hiç akla gelmeyecek şeyler nekadar büyüyor.

Üyelik Yaşı
6 Ay
Ödül
161
Buralar karışacak vaziyet alın Puffin 🆚 Diğer Teknolojiler

Üyelik Yaşı
5 Ay
Bakiye
0,00 TL
Ödül
41
Bende Puffin Browser Pro var parayla aldım. Artık yapsınlar bi kıyak 😂

Son Eklenenler Yazılar

Bibors Borsa, Döviz ve Kripto para hakkında her şey.