Raspberry Pi 4 Şimdi Dört Dörtlük Oldu

Üyelik Yaşı
7 Ay
Ödül
41
Robot ve otomasyon sistemleri ile hobi olarak ilgilenenlerin çok sevdiği Raspberry Pi’nin yeni modeli, donanım özellikleri ile ortalama bir masaüstü bilgisayarına alternatif yaratabilir. Raspberry Pi 4, önceki modellerin en büyük handikapı maks. 1 GB RAM sorununu çözmekle birlikte güncel Bluetooth ve port teknolojilerini de getiriyor. Daha önceki modellere burun kıvırdıysanız bile Pi 4 bir göz atmayı hak ediyor.

Cortex A72 İşlemci ile 4k Çözünürlük
Raspberry Pi 4’te bulunan ARM Cortex A72 işlemcisi, önceki modelde kullanılan A53’e göre %30 daha yüksek performans sunuyor. Aynı zamanda işlemcide bulunan VideoCoreVI teknolojisi ile Raspberry Pi 4’ü 4k çözünürlüklü ekranlara bağlayabilirsiniz. Aynı anda en fazla iki ekrana bağlanabilen Pi 4; tek ekran bağlantısında 4k 60 FPS, iki ekran bağlantısında 4k 30 FPS sunuyor.

Cortex A72 işlemcisi elbette bir oyun bilgisayarında yada ortalamanın üzerinde bir notebookta göreceğiniz işlemcilerden değil. Ancak iş Pi 4 gibi ceketin cebinde taşınacak bir bilgisayara geldiyse ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır. Tarayıcı gezintisi, basit ofis programları, sunum araçlarını çalıştırmak sorun değil.

Raspberry Pi 4
4GB’a Kadar RAM Seçeneği
Pi 4’ün dört dörtlük olmasının sebebi ne işlemcisi, ne 4k desteği, ne de az sonra bahsedeceğimiz diğer özellikleri. Pi 3 ve önceki modellerdeki düşük RAM kapasitesi bu modelde en azından ideal seviyelere taşındı. Raspberry Pi 4 üç farklı RAM seçeneği ile alınabilir: 1 GB, 2 GB ve en yüksek 4 GB.

LPDDR4 olan RAM’lerin tahmin edebileceğiniz üzere düşük frekanslılar ve bu sayede enerji tüketimleri de, çalışma sıcaklıkları da son derece az.

Gelişmiş Ağ ve Port Bağlantıları
2 adet mini HDMi, 2 adet USB 3.0, 2 adet USB 2.0, Bluetooth 5.0 ve True Ethernet teknolojili ağ portu ile Raspberry Pi 4 boyundan çok daha fazlasını yapabilme kapasitesinde. Boyutu demişken 6.8 cm x 9.4 cm en-boy ölçülerine, 2.6 cm yüksekliğe sahip Pi 4 az daha küçülse boyna kolye diye asılabilir.

Raspberry Pi 4 yurt dışında 35 Dolar’dan başlayan fiyatlarla, ülkemizde ise 250 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuldu. Fiyatı ve donanım özellikleri düşünülürse yedek bilgisayar olmaya en iyi aday gibi görünüyor. Ayrıca Pi 4’te otomasyon uğraşları çok daha kolay ve etkili bir şekilde yapılabilecek.

Son düzenleme:

Üyelik Yaşı
5 Ay
Ödül
61
Yaklaşık 1.5 yıldır pi 3 kullanıyorum. Yeri geldi hosting olarak yeri geldi veritabanı olarak bazende zorlayıp oyun sunucuları kurdum 😂 pi 4'e geçmeyi planlıyorum fakat değermi bilmiyorum. Isınma sorunu varmış ve performans dan memnun değil yurt dışındaki kullanıcılar. Tr'de henüz pek fazla test videosu yok.

Bibors Borsa, Döviz ve Kripto para hakkında her şey.