Responsive Olmayan Siteler Google Mobil Sonuçlarından Siliniyor


Üyelik Yaşı
7 Ay
Mesajlar
908
Tepki Puanı
936
Ödül
41
Konum
Buradayım.
Google geçtiğimiz yıl duyurduğu Mobil Öncelikli Dizin’in ikinci ve artık işleri değiştiren adımını başlattı. 2019’un üçüncü çeyreği itibariyle mobil cihazlar için duyarlı tasarım sunmayan siteler tek tek arama sonuçlarından silinecek. Peki, Mobil Öncelikli Dizin ile hedeflenenler neler, web site sahipleri bu konuda ne yapmalılar?

Web Siteleri 6’ya Ayrılırlar
Yenilenen dizin sistemi ile artık web siteleri 6 gruba ayrılıyorlar, bu gruplar şu şekilde:
  1. Yalnızca masaüstü: Mobil cihazlar için herhangi bir duyarlı tasarım sunmayan web siteleri.
  2. Responsive tasarım: Mobil cihazlar da dahil olmak üzere ekran boyutuna göre uyarlanan tasarım.
  3. Dinamik tasarım: Mobil cihazlar için ayrı, masaüstü cihazlar için “ayrı” tasarımları “tek” URL’de sunan web siteleri.
  4. Ayrı URL’ler: Masaüstü tasarımdan ayrı olarak m. mobil. gibi takılar ile mobil cihazlara özel tasarımı “ayrı” URL’den sunan web siteleri.
  5. Standart AMP: Native olarak AMP desteği sunan web siteleri.
  6. AMP/nonAMP ayrı URL: AMP desteğini ziyaretçinin bağlantı hızına veya tercihine göre sunan ve içerikler için hem AMP sayfası, hem de AMP olmayan sayfası bulunan web siteleri.
Bu listede ilk giden pek tabii, yalnızca masaüstü tasarıma sahip web siteleri oldu. Google uzun zamandır duyarlı tasarımlara geçilmesi konusunda webmasterları uyarıyordu. Mobil cihazların küçük ekranlarında bu siteleri kullanmak neredeyse imkansız. Artık uyarı ve telkin süresi sona erdi, modern gerekliliklere uymayanları eleme zamanı. Yani artık responsive tasarım bir “özellik” değil, gereklilik.

Google mobil SEO kuralları

SEO Rekabetinde Yeni Bir Alan Doğdu
Çilemse çekerim, SEO’ysa gülerim diyerek bugüne değin arama sonuçlarında öne çıkmak için okunmamış metin, izlenmemiş video, ÖM gönderilmemiş yetkili abi bırakmadık. Daha bizler Google’ın mevcut SEO kurallarını tam olarak kavrayıp uygulamaya başlamışken Google bize sürpriz yumurtadan yeni ve “farklı” bir rekabet alanı çıkardı.

Mobil Öncelikli Dizin ile masaüstü aramalarında ikinci, üçüncü sayfalarda olan siteleriniz mobil aramalarda ilk sırada çıkabilir veya bu durumun tam tersi yaşanabilir. Yazıyı yayınladım, görsele alt etiket girdim; daha da karışmam devri bitti. Artık içerikleriniz kadar o içeriği sunduğunuz tasarım da önemli. Eğer mobil uyumlu bir siteniz yoksa veya uyumlu olmasına rağmen hız olarak rakiplerinizin gerisindeyse, geridesiniz demektir.

Mobil Öncelikli Dizin

Mobil Öncelikli Dizin Nasıl Etkinleştirilir?
Web sitenizi Google Search Console’a eklediyseniz ilk dizine alma işlemlerinin ardından sitenizin Mobil Öncelikli Dizin’e eklenip eklenilmediği hakkında bir mail alırsınız. Tabii mail bildirimleri kapattıysanız bunu Search Console’a girdiğinizde görebileceksiniz.

Mobil Öncelikli Dizin’e girip girmediğinizi Search Console>Geliştirmeler>Mobil Kullanılabilirlik sekmesinden görebilirsiniz. Buradaki hataları gidererek mobil sıralamadaki yerinizi yukarılara taşımanız mümkün.
 

Üyelik Yaşı
7 Ay
Bakiye
15,78 TL
Mesajlar
251
Tepki Puanı
146
Ödül
61
Neyseki Hepsini Karşılıyoruz EvelAllah
 

Üyelik Yaşı
6 Ay
Bakiye
2,92 TL
Mesajlar
457
Tepki Puanı
205
Ödül
61
bu site sahibi olmak da zor. google algoritmalarına sürekli ayak uydurmak gerekiyor.
 
Üst
Bibors Borsa, Döviz ve Kripto para hakkında her şey.