Sanal Pos Nedir, Nasıl Alınır?

enginozturk

Geldim...
Yönetici
Moderatör

Üyelik Yaşı
1 Yıl 1 Ay
Mesajlar
848
Tepki Puanı
1,009
Ödül
361
Konum
Eskişehir
Günümüzde E-Ticaret girişimlerinin olmazsa olmazı sanal pos hizmetleri hakkında bilgilendirici bir içerik hazırlamak istedim. Bu yazıda Sanal Pos nedir? Sanal Pos nasıl alınır? Ayrıca herkesin merak ettiği Sanal pos firmaları arasından hangisi & hangilerini tercih edebilirsiniz. Eğer daha öncesinde bir E-Ticaret tecrübeniz bulunmuyorsa bu sektör size oldukça yabancı gelecektir ve sanal pos sistemleri kafanızı karıştıracaktır.

Fiziksel mağazalarda karşımıza çıkan ve görmeye alıştığımız pos cihazlarının internete taşınmış versiyonları olarak adlandırabileceğimiz sanal pos sistemleri ne anlama geliyor? Çevrimiçi satışlarınızda ödeme kolaylığı sağlayan bu sistem güvenilir mi? Sanal pos için hangi firmalara başvurmalısınız? Tüm bu sorular ve çok daha fazlasının cevabını sizlerle paylaşacağım yazımın detaylarına bir göz atalım.

Sanal Pos Nedir

Sanal Pos Nedir?


Sanal Pos Nedir?
– Fiziksel mağazalarda görmeye alıştığımız ve ödemeyi kart ile yapmamızı sağlayan POS cihazlarının çeşitli geliştirmeler ile sanal ortama taşınması sonucu hayatımıza girmiş bir kavramdır. Sanal poslar çevrimiçi olarak kartlar ile anında ödeme tahsilatı gerçekleştirilebilmesini sağlar. Bunlara POS-VPOS veya bilinen adıyla Sanal POS ismi verilmektedir. Çevrimiçi mağazalarınızda kullanabileceğiniz bu teknoloji kullanıcının ödemeyi gerçekleştirmek için kart bilgilerini girmesi ve onaylamasının ardından ödemenin satıcı hesabına aktarılmasını sağlıyor.

İnternet üzerinden herhangi bir ürün ya da hizmetin satışını gerçekleştiren firma ve kişiler tarafından kullanılabilen Sanal Pos hizmetleri güvenilir, kolay ve basit bir alışveriş fırsatını tüketicilere sunuyor. Havale & EFT ile ödeme alma zahmetinin ortadan kalkmasını sağlayan bu çevrimiçi POS hizmetleri, E-Ticaret kavramının giderek büyümesinde oldukça büyük bir rolü üstleniyor.

Sanal Pos Nasıl Alınır?


Sanal Pos nasıl alınır?
– E-Ticaret’e yeni bir adım atmayı planlıyorsanız ilk olarak halletmeniz gereken konulardan birisi Sanal Pos hizmetinizi almak olmalıdır. Çevrimiçi olarak ürün ya da hizmet satışı gerçekleştirecek kişi & kurumlar için ülkemizde faaliyet gösteren hemen hemen her banka sanal pos hizmeti sunmaktadır. Sanal Pos hizmetleri yalnızca bankalar değil aynı zamanda belli başlı BDDK onayını almış ödeme kuruluşları da sunmaktadır.

E-Ticaret mağazanız üzerinden kredi & banka kartları ile ödeme alabilmek için bir bankayla çalışmak istiyorsanız bankanızı belirlemeli ve sanal pos hizmetinden yararlanmak istediğinize dair başvuru gerçekleştirmelisiniz. Fakat günümüzde birçok işletme (en azından küçük & orta büyüklükte) bankalardan ziyade BDDK onaylı Sanal Pos hizmeti veren kurumlara başvuru gerçekleştirmektedir. Bu kurumlar daha uygun komisyon oranları ve hızlı süreci ile size zorluk çıkarmadan çevrimiçi ödeme almanızı sağlayacaktır.

Sanal Pos başvurusu gerçekleştirirken nüfus cüzdanınızın bir kopyası, imza sirküleri, ortaklık sözleşmesi ve vergi levhası gibi evraklarınızın tamamlanmış olduğundan emin olmalısınız. Bankalardan Sanal Pos hizmeti alırken tüm bu belgeler eksiksiz olarak bankaya sunulmalı ve bankanın başvuru değerlendirme sürecinin tamamlanması ardından onaylanması beklenmelidir. Banka tarafından hizmetinizin onaylanması ardından sunulan API sayesinde bankanın Sanal Pos hizmeti ile sitenizdeki ödeme sayfasının bağlantısını kurmanız gerekiyor.

Sanal Pos kurulum sürecinde yaşamış olduğunuz birçok sorun hakkında hizmet aldığınız firma ile bağlantı kurarak destek alma şansınız oluyor. Sürecin hızlanabilmesi için size Sanal Pos hizmeti sağlayan kurumdan destek istemeye asla çekinmeyin. İnternet siteniz üzerinde müşterilerinizin kart kampanyalarından yararlanabilmeleri için birçok bankanın POS hizmetinden ayrı ayrı yararlanmanız her zaman faydalı olmaktadır. Fakat bu süreci hızlandırmak ve her bankaya tek tek başvurmak yerine Sanal Pos hizmeti veren bazı ödeme kuruluşlarına tek bir başvuru yapmak tüm bankaların Sanal Poslarına tek bir onay ile erişmenizi sağlayabilir.

Sanal POS Firmaları

Sanal Pos Firmaları


Sanal Pos firmaları
çoğu zaman işlem hacminize bağlı olarak kişiye özel komisyon oranları sunmaktadır. Bu nedenle sanal pos firmaları arasında seçim yaparken birkaç tanesiyle bağlantı kurarak size özel teklifler sunmaları için görüşme sağlayabilir, en uygun komisyon oranlarını sunan sanal pos firması ile çalışmanızı sağlayabilirsiniz. Bu alanda bankaları halihazırda herkesin bildiğini düşünerek yalnızca Sanal Pos üzerine hizmet vermek amacıyla kurulmuş, BDDK onaylı ödeme kuruluşlarını tanıtacağım. Bu ödeme kuruluşları sayesinde birçok bankanın Sanal Pos hizmetine aynı anda erişme imkânınız olacaktır.

İyzico
İyzico, 2013 yılında kurulmuş bir çevrimiçi ödeme kuruluşudur. E-Ticaret firmaları, pazaryerleri ve bireysel kullanıcılar için geliştirmiş olduğu sistemi sayesinde güvenli, hızlı ve pratik bir Sanal Pos hizmeti sunuyor. Sunmuş olduğu avantajlı komisyon oranları sayesinde sektörde hızlı bir şekilde büyüyen firma, giderek daha yaygın olarak kullanılıyor.

HepsiPay
Bu isim size tanıdık gelmiş olabilir. Hepsiburada firmasının bir alt kuruluşu olan HepsiPay, tüm banka kredi kartlarının Sanal Pos hizmetini sizlere sunuyor. Kullanıcılarınıza güvenli bir şekilde kart bilgilerini saklama imkânı tanımak, tek bir tıklama ile ödeme kolaylığı sunmak isteyenler için ideal bir seçenek.

PayU
Küresel anlamda bir çalışma ortağına ihtiyaç duyuyorsanız PayU bu konuda size yardımcı olabilir. Gelişmiş çevrimiçi ödeme alt yapısı sayesinde taksitli alışveriş, tüm banka kredi kartlarını destekleme ve yurt dışından döviz ile ödeme alma imkânı sunuyor. Türkiye’de birçok E-Ticaret firması ödeme alt yapısı için PayU ile çalışıyor.

Sanal Pos hizmetlerinde ön plana çıkan bu 3 ismin yanı sıra giderek popülerliğini artıran başka isimlerde yer alıyor. Güvenli, gelişmiş ve tercih edilebilir diğer Sanal Pos hizmeti veren ödeme kuruluşları ise şunlar;
  • PayTR
  • PayNet
  • iPara
  • TürkPOS
Not: Burada sizlerle paylaşmış olduğum Sanal Pos firmaları yalnızca örnek olması amacıyla paylaşılmıştır. Ödeme alt yapınızı oluştururken tercih edeceğiniz firma hakkında detaylı bir araştırma yapmayı unutmayın. Sağlamış olduğu avantajlar, size özel sundukları fırsatlar ve diğer tüm sözleşmelere detaylı bir şekilde göz atmanızı tavsiye ederim.
 
Üst