Şebeke Bağlantısı Yokken Bile Arama Yapabileceksiniz


Üyelik Yaşı
7 Ay
Mesajlar
908
Tepki Puanı
936
Ödül
41
Konum
Buradayım.
“Çekmiyor, sesin Darth Vader gibi geliyor, anlamıyorum” işkencelerine son! Tamam, ünlemli olacak kadar abartılı bir durum yok ancak kısmen olaylar böyle gelişecek. Sevimli mi sevimli akıllı telefon üreticisi Oppo, MeshTalk adında yeni bir uygulama geliştiriyor, ilk testlerine de başlandı hatta. İşte bu uygulama, telefonunuz şebekeye ve internete bağlı değilken bile arama yapabilmenize, mesaj gönderebilmenize imkan tanıyor. Olmaz öyle şey demek için şu cümleyi bekleyin: üstelik bunu Apple cihazlar ile yapıyor.

3569
Haber ilginizi çekti mi? Şimdi bunun nasıl yapıldığına geçelim. Bluetooth 5.0’ın neredeyse hiç pil tüketmediğini biliyorsunuzdur. MeshTalk’ın temelinde de aslında çoğumuzun hayatından tamamen çıkan ama belki bir kulaklık veya mouse ile tutunmaya çalışan Bluetooth var. Şebeke ve internet bağlantınız yokken yapmanız gereken şey, Bluetooth’unuzu açmak ve MeshTalk uygulamasına girmek. Cihazınız 3 km aralığında eğer bir Apple cihazdan sinyal alabilirse şanslısınız, istediğiniz kişiyi arayabilirsiniz.

Peki, neden Apple cihazlar?
Bu sorunun cevabı Apple’ın farklı cihazlar üretirken uyguladığı mantıkta gizli. Bir iPhone, bir Macbook ile neredeyse her anlamda eşitlenebilir durumdadır; yanı sıra Apple TV, Apple Watch da öyle. Cihazlar arasında daima bir senkronizasyonun olmasını diğer markalar ya başaramadılar ya da piyasada kabul ettiremediler. Aynı zamanda iPhone’lar, diğer iPhone’lar ile de eşleşebiliyorlar. MeshTalk da “hmm, bana buradan ekmek çıkar” diyip öncelikle test alanını Apple cihazlar olarak belirlemiş. Ancak sistem diğer marka cihazlara da uyarlanabilir.

MeshTalk yukarıdaki tanımlamaya göre şimdiye değin hiç yapılmamış bir şeyi yapmaya aday görünüyor. Normalde operatör şirketlerinin yapması gereken bir şeyi henüz birkaç yıl önce adını duyurmaya başlamış bir akıllı telefon üreticisinin “düşünmesi” ve “sunması” teknolojide herkesin şansı olabileceğini gösteriyor.
 
Son düzenleme:

Üyelik Yaşı
7 Ay
Mesajlar
709
Tepki Puanı
228
Ödül
56
Çok güzel yazmışsın.Eline sağlık
 

Son Eklenenler Yazılar

Üst
Bibors Borsa, Döviz ve Kripto para hakkında her şey.