SEO'da Anahtar Kelime Dönemi Sona Erecek


Üyelik Yaşı
7 Ay
Mesajlar
908
Tepki Puanı
936
Ödül
41
Konum
Buradayım.
Google, anahtar kelime yoğunluğuna göre sıralama dönemini spam ve çöp içerikler nedeniyle sona erdirmeye hazırlanıyor. Metin yazarlarına sevindirici, web site sahiplerine endişe verici bir haber bu. Yanlış anlaşılmaları ortadan kaldırmak için baştan söyleyeyim: anahtar kelimeler tamamen kalkmıyor, ki böyle bir şey mümkün değil tahmin edeceğiniz üzere. Metinlerdeki anahtar kelime yoğunluğunu yüksek tutarak sıralamada öne çıkma dönemi sona eriyor. Peki, Google bunu nasıl yapacak?

3760
Bunu mu demek istediniz?

Daha önce blogda yayınladığımız Google Zengin Kartlar Nedir başlıklı yazıda Google’ın artık ziyaretçiyi arama sayfasından çıkmadan aradığını bulması ve “doğru” bilgi veren siteleri öne çıkarmak için güncellemeler getirdiğinden bahsetmiştik. Ancak hiçbir değişiklik bir günde yapılamıyor. Bu nedenle halen Google’da çöp içerikler ilk sayfalarda çıkabiliyor. 2020 yılının Ocak ayında uygulanmaya başlanılacağı tahmin edilen güncelleme ile her şey değişebilir.

Güncellemeden ilk etkilenecek olanlar;
  • İşletme sitelerinin semt ve bölgeler için hazırladıkları bilgi vermeyen siteler.
  • Yüksek rekabeti olan anahtar kelimelerde “kullanım yoğunluğu” ile öne çıkan siteler.
  • Yetersiz sayıda normal metin veya semantik metin ile düşük rekabette öne çıkan siteler.
Anlayacağınız “bursa beko klima yetkili servis” anahtar kelimesini 300 kelimede 10 defa geçirerek öne çıkan siteler için durum kritik. İşletme siteleri artık haritalara adreslerini eklemediklerinde semt, bölge aramalarında gösterilmeyecekler.

Google’ın bu sitelere alternatifi haritalar ve zengin kartlar olacak. Zaten bir süredir Google, kullanıcı deneyimini arttırabilmek için konum paylaşılan aramalarda haritaları ve spesifik bilgi aramalarında zengin kartları gösteriyordu. Gelecek güncelleme ile spam skoru hesaplamaları çok daha sert bir hale getirilecek.

Anahtar Kelime Yoğunluğu ve Spam Skoru
3759
Spam skorunun hesaplanmasında onlarca farklı kriter analiz ediliyor ancak niche site ve Adsense TBM üzerinde çalışanların zaten bileceği üzere “yüksek rekabetli ve TBM’li kelime” de bu skorun bir kriteri.

Örneğin; satın al, fiyatı, kimdir gibi anahtar kelime varyasyonlarının çok fazla kullanılması halinde spam skorunuz yükseliyor. Ancak Google bu kriteri nispeten geri planda tutuyordu ve semantik metinler ile birlikte çöp içerikli siteler de sıralamada yükseliyordu. Kurunun yanında yaşın yanması halinde webmasterların da, internet kullanıcılarının da başka arama motorlarına yöneleceğini bilen Google ikisini birbirlerinden ayırmanın Zengin Kartlar gibi müthiş emek gerektiren bir yolunu buldu.

2020, Zengin Kartların Yılı Olacak
Yenilenen Google Arama Konsolu ve tüm ülkeler için optimizasyonu hemen hemen biten Zengin Kartlar, anahtar kelime yoğunluğunun önüne geçilmesi için atılan ilk adımlar. Content SEO (içerikte uygulanan SEO çalışması) için Yoast SEO’dan nasıl bir açıklama geleceği de merak konusu. Ama “şahsi” tahminlerime göre yeni içerik SEO kurallarından bazıları şunlar olacak:
  • Listelemelerde kullanılan anahtar kelimeler.
  • Gömülü veya çekilmiş video başlığı.
  • Coğrafi konum aramaları için görsellerin EXIF bilgileri.
  • Yazım ve noktalamadaki kritik kurallar: yanlış, her şey, yalnız gibi kelimelerin çok karıştırılan kelimelerin doğru yazılması; nokta, virgül ve soru işareti kullanımı.
  • BB kodu olarak bilinen yazının saf halinde Markdown kullanımı. (Wordpress kullananlar Jetpack eklentisinde bu özelliği aktifleştirebilir.)
  • Aramayı yapan kişinin işletim sistemine uygun sonuçların gösterimi.
 
Üst
Bibors Borsa, Döviz ve Kripto para hakkında her şey.