Siri "Fermuar Sesi" Duyunca Dinlemeye Başlıyor


Üyelik Yaşı
7 Ay
Mesajlar
908
Tepki Puanı
936
Ödül
41
Konum
Buradayım.
Haberin başlığını yazarken kaç kez farklı kelimeler kullanmaya çalıştığımı ancak ben bilirim. Ancak durumu anlatabilecek en hafif tabir sanırım bu. Apple’ın kişisel asistan uygulaması Siri’nin fermuar açma sesi ile aktifleştiği bir çalışanı tarafından açıklandı. Elbette bu durumu “Apple bizi seks yaparken dinliyor” şeklinde lanse eden clickbait spam haber siteleri her şeyi olduğu gibi bunu da abarttı.

apple siri


Siri Sizi Seks Yaparken Dinlemiyor
iPhone gibi çok gelişmiş mikrofon sistemine sahip bir cihazın fermuar sesini nasıl “Hey Siri” olarak algıladığını şimdilik bir kenara bırakırsak bu şekilde asistan aktifleşse dahi ortamda konuşulanlar sadece cihazda ve izin verdiyseniz iCloud hesabınızda depolanıyor. Yani ortada bir telekulak hadisesi yok.

Fermuar sesinin asistanı aktifleştirmesi ise şöyle oluyor:

Eğer iPhone’unuzdan bir metre kadar uzaktaysanız veya bir Apple Watch modeli kullanıyorsanız mikrofonun net ses alamamasından dolayı böylesi bir karışıklık yaşanıyor. OBS gibi programlarda da bulunan ses kazancı fonksiyonu muhtemelen bir sonraki güncellemele ile daha makul seviyelere çekilecektir. Böylece de fermuardır, poşettir; Siri’yi aktifleştirmeyecek diye umuyoruz.

Medya Neden Apple’ın Açığını Arıyor?
Açıklama “fermuar sesi ile aktifleşiyor” iken medyamız bunu nasıl “seks yaparken dinliyor” şeklinde sunmayı başardı? Fermuarımızı sadece seks yapmadan önce mi açıyoruz? İnsan değil miyiz; belki işten geldik, eşofmanları çekip belgesel izleyeceğiz. İşte buna tıklama tuzağı deniliyor sevgili okuyucular. Konu Apple, Google gibi büyük şirketler olunca nasıl olsa herkes maniple ediyor diye ajanslar haberi olabildiğince abartmaya, başlığı okuyunca beyne kan sıçratacak seviyeye getirmeye çalışıyorlar.

Ha, siz yinede fermuarınızı biraz yavaş açmaya çalışın ama tık tuzağı başlıklara da inanmayın.
 

Üyelik Yaşı
7 Ay
Mesajlar
709
Tepki Puanı
228
Ödül
56
Yine efsane bir içerik , kullanıcı odaklı :) eline sağlık.
 

enginozturk

Geliyorum..
Yönetici
Moderator

Üyelik Yaşı
7 Ay
Mesajlar
711
Tepki Puanı
768
Ödül
161
Konum
Eskişehir
Dinle ulan Apple, Google osuruk sesimizi ayırt etmek için kayıt alıyor bunu da açık açık sözleşmede yazıyor sen iş üstünde bizi dinlemişsin meraktan çok mu :D
 

Üyelik Yaşı
5 Ay
Mesajlar
292
Tepki Puanı
103
Ödül
61
Konum
.
Apple'a o kadar güven duyuyorum ki dinlemeye başlıyor yerine dinlenmeye başlıyor diye okudum
 

Son Eklenenler Yazılar

Üst
Bibors Borsa, Döviz ve Kripto para hakkında her şey.