Site Sahiplerinin Göz Bebeği SimilarWeb Nedir?

enginozturk

Geliyorum..
Yönetici
Moderator

Üyelik Yaşı
7 Ay
Ödül
161
İnternet sitesi sahiplerinin Google başta olmak üzere arama motorları üzerinde ön plana çıkarak rakiplerine oranla daha iyi bir başarı elde etmesine yardımcı olan, bunun yanı sıra trafik verilerinizi detaylı ve anlaşılır bir rapor şeklinde sunan SimilarWeb Nedir?
SimilarWeb Nedir?
2418

2009 yılında sanal dünyanın bir parçasına haline gelen SimilarWeb kendisiyle aynı ismi taşıyan “SimilarWeb Ltd Or Offer” şirketi tarafından hayata geçirilmiştir. Şirketin temel amacı ve hedefi önde gelen bilgi teknolojileri şirketlerinden birisi olmaktır. Londra merkezli olarak kurulan firma dünya genelinde hayata geçirilmiş ve yayına alınmış internet sitelerinin genel durumunu analiz ederek SEO alanında eksikliklerini gidermelerini sağlayan araçlar sunarak arama trafiğinizi geliştirmenize katkı sağlıyor.
SimilarWeb bünyesinde yer alan özellikler ve raporlamalar sayesinde kullanıcılara arama trafikleri hakkında merak ettikleri tüm detayları sunuyor. Ziyaretçilerinizin hangi anahtar kelimeler üzerinden sitenizi ziyaret ettiği, sitenize ziyaretçi yönlendiren kaynakların nereler olduğu gibi.
SimilarWeb, gelişmiş teknolojileri ve erişim ağı sayesinde halihazırda internet sitesi bulunan ya da yeni bir internet sitesi kurmayı planlayan kullanıcılar açısından oldukça önemlidir. Ziyaretçi sayılarını kısa sürede artırabilmeleri ve sitelerinin SEO analizini gerçekleştirerek rakiplerinin bir adım önüne geçebilmelerine yardımcı oluyor.
2419
SimilarWeb Nasıl Kullanılır?

SimilarWeb, hemen hemen herkesin kullanabileceği sadelikte ve tüm detaylara yer verilerek hazırlanmış bir veri analiz sitesidir. Sistemi kullanabilmek için öncelikle resmi SimilarWeb internet sitesine giriş yapmanız gerekiyor. Sistemi ister üye olarak isterseniz de üye olmadan rahatlıkla kullanabilirsiniz. Fakat detaylı istatistiklere ulaşmak ve anahtar kelime analizi gerçekleştirmek istiyorsanız üye olmanız zorunlu zira üye olmadan kullanımda sınırlı bir rapor sunmakta.

Üst tarafta yer alan menüler arasında “Login” butonuna basarak giriş sayfasına geçiş yapabilirsiniz. Sisteme üye olabilmek için @siteadresiniz.com şeklinde bir mail adresi, Google Hesabınız ya da Linkedin hesabınız bulunması gerekiyor. Hesabınız bulunmuyorsa bu seçeneklerden herhangi biri yardımıyla üyeliğinizi oluşturabilirsiniz eğer üyeliğiniz bulunuyor ise direkt giriş yapabilirsiniz.

Üyeliğinizi tamamlamanız ve demo yani deneme hesabınızı oluşturmanız ardından 1 hafta boyunca sistemi test ederek analiz etmenize imkân sunuluyor. Hesaba giriş yapmanız ardından üst tarafta yer alan “Search” alanına tıklayarak analiz etmek istediğiniz site adresini girmeniz gerekiyor. Daha sonrasında kısa bir rapor oluşturma süreci gerçekleşecek ve sayfanın yüklenmesiyle birlikte yazmış olduğunuz internet sitesi hakkında ulaşılabilen tüm veriler sizlere sunulacak. İlgili internet sitesinde kullanılan reklam ağlarına kadar merak edebileceğiniz her detay ilgili rapor sayfası içerisinde paylaşılmakta.

SEO konusunda rakiplerinizin önüne geçmek ve daha fazla trafik çekmek için site sahiplerinin en çok ihtiyaç duyduğu anahtar kelime analizi ve sitesini halihazırda en fazla trafik sağlayan anahtar kelimelerin neler olduğuna dair tam ve detaylı bir listeye yine aynı rapor içerisinde sol tarafta yer alan “Search Traffic” başlığı altında sunulan bölümlerden ulaşabilmekte.

Sistemin en güzel yanlarından birisi ise oldukça detaylı bir sosyal medya analizi sunması. İnternet sitelerine hangi sosyal mecralardan trafik akışı sağlandığı ve bu akışın yüzdelik birimlere ayrılmış halde detaylı bir raporunun yanı sıra ilgili sosyal medyalar üzerinden hangi kullanıcı ya da hashtag (#) üzerinden trafiğin geldiğine kadar tüm detaylar paylaşılıyor.

Tamamen ücretsiz bir şekilde üye olabileceğiniz sistem maalesef ücretsiz üyeliklerde belirli limitler dahilinde detayları paylaşıyor, tam analizlere erişebilmek için ücretli aboneliğe geçiş yapmanız istenmekte.

Son düzenleme:

enginozturk

Geliyorum..
Yönetici
Moderator

Üyelik Yaşı
7 Ay
Ödül
161
Her zamanki gibi kalite kokuyor konu
Değerli yorumun için teşekkür ederim :)

Güncelleme: Şuraya bir not düşeyim, sistemde raporları okuma ve analiz etmede kendini geliştirenler TR.Link kazançlarını da artırabilir. Çünkü, dilediğiniz sitenin verilerine ulaşabiliyor ve örneğin Tr.Link Twitter'da hangi hashtag üzerinden çok trafik çekiyor görebiliyorsunuz (tabii net değil ama dışarıdan gözlemlenebildiği kadarıyla) bu sayede hangi hashtag kullanırsanız daha çok trafik çekersiniz bulabilirsiniz :)

SimilarWeb olmazsa olmazım :) Yalnız son günlerde sorunları var sanırım, istatistikler gözükmüyor.

Ekli dosyayı görüntüle 2423
Evet, eklentinin verileri çektiği ağda bir problem var muhtemelen düzelecektir kısa sürede diye umuyorum bende. Halihazırda tarayıcıda "Alexa, SimilarWeb, Semalt, Moz ve Keyords Everywhere" eklentileri kurulu ara ara hepsinden analiz yapıyorum merak ettiğim siteler için :D

Ek olarak; merak eden arkadaşlar için tr.link için sunulan basit bir raporu ek olarak ekliyorum. (Bazı yerlere sansür attım, farklı site adresleri olduğu için. Merak edenler sisteme üye olarak kendisi bakabilir boşa hazırlamadık yazıyı değil mi :) )

Ekli dosyalar

• 121 KB Görüntüleme: 194
  • 173.4 KB Görüntüleme: 193
  • 167.2 KB Görüntüleme: 159
  • 239.6 KB Görüntüleme: 193
Son düzenleme:

Son Eklenenler Yazılar

Bibors Borsa, Döviz ve Kripto para hakkında her şey.