Squid proxy & Dropbear SSH Otomatik kurulum

gecemor

Python Developer
Yönetici
Moderator

Üyelik Yaşı
7 Ay
Ödül
56

Squid proxy & Dropbear SSH Installer for Ubuntu

Herkese Merhaba, bugüne kadar bilgisayar kullanan herkes kimliğini gizlemek, bazı sitelere zaman zaman farklı ip'den veya farklı lokasyonlardan erişim sağlamak için mutlaka bir kere de olsa tünelleme kullanmıştır. Genelde bu tünellemeyi çoğu kişi VPN'ler üzerinden ya da Web Proxy sunucuları üzerinden yapmıştır. Webmaster işleriyle uğraşanların ise kesinlikle Proxy'den haberi vardır :)

Bazılarımız kendine veya işine özel otomasyon araçlarında kullanmak için vekil sunucuya, yani proxy'ye ihtiyaç duyar, bazılarımız da tünellemeler için VPN yerine SSH kullanır. İşte burada eğer elimizde kendimize ait bir sunucumuz varsa (vps, vds) talimatlarla kendimize ait bir proxy veya dropbear ssh kurmayı öğreneceğiz.

Neden otomatik kuruluma ihtiyaç duyulur?
Aslında squid proxy ve dropbear kurulumları çok da zor değildir. Belli komutlarla kurulumları yapıldıktan sonra konfigürasyon dosyalarına girip belli izinleri ve kullanılacak portu yazarak kurulumlar gerçekleştirilebilir. Fakat kimi zaman bu işi çok sık yaptığınızda yorucu/sıkıcı olmaya başlar veya yeni başlayanlar konfigürasyon dosyalarında hata yapıp bir türlü kurulum gerçekleştiremezler. Bazen de uzun zamandır kurulum yapmadığızda unutur gideriz. İşte ben de bu sebeplerden dolayı tek tıkla kurulum için ufak bir script yazma gereği duydum.

Ben genelde alışkanlıktan dolayı Ubuntu 16 kullanırım ama script 16 üstü sürümlerde de çalışacaktır.

Özellikler:
  • squid proxy kurma
  • squid proxy port değiştirme
  • şifre koyma
  • şifre değiştirme
  • şifre kaldırma
  • squid proxy kaldırma
  • dropbear ssh kurma
  • dropbear ssh kaldırma
  • dropbear ssh port değiştirme
Kullanımı:

Bash:
git clone https://github.com/emreboluk/SquidDropbear.git
cd SquidDropbear

Python 3x için
Bash:
python3 squidropbear.py

Python 2.7.x için
Bash:
python squidropbear.py

İyi forumlar...

tapir

Dijital Pazarlama Uzmanı
Gold Üye

Üyelik Yaşı
3 Ay
Bakiye
1.831,29 TL
Ödül
61
Eline sağlık, Python eğitim seti çıkarmayı düşünmüyor musun hocam :)

gecemor

Python Developer
Yönetici
Moderator

Üyelik Yaşı
7 Ay
Ödül
56
Eline sağlık, Python eğitim seti çıkarmayı düşünmüyor musun hocam :)
Aslında bazen aklıma gelmiyor değil ama başta udemy olmak üzere bir çok yerde eğitim setleri mevcut. Bir de bırak set hazırlamayı konu hazırlamak bile vakit alabiliyor bazen :) O yüzden pek gözü kesmiyor insanın.

Üyelik Yaşı
7 Ay
Ödül
61
ipv4 proxy çıkarmak için demi bu ?

Bibors Borsa, Döviz ve Kripto para hakkında her şey.