Statik IP Nedir, Ne İşe Yarar?

enginozturk

Geldim...
Yönetici
Moderatör

Üyelik Yaşı
1 Yıl 1 Ay
Mesajlar
848
Tepki Puanı
1,009
Ödül
361
Konum
Eskişehir
Statik IP nedir? Statik IP ne işe yarar? Statik IP avantajları nelerdir? Tüm bu sorulara geniş çaplı bir rehber eşliğinde yanıt vermek istedim. Sizler için hazırlamış olduğum bu içerikte Statik IP hakkında merak edilen birçok konuya değinecek, basit ve anlaşılır bir dille ele alacağım.

IP yani Internet Protocol (İnternet Protokolü) tanımını benzetebileceğimiz en güzel örnek telefon numaraları olacaktır. Sevdiğimiz bir kişiyle konuşabilmek için onun özel telefon numarasını tuşlayarak gerçekleştirdiğimiz aramaların bir benzeri internet içinde geçerli. Günümüz bilgisayar teknolojileri kendi aralarında bağlantı kurabilmek için IP adı verilen bir sisteme sahiptir. İnternet kullanımınız sırasında IP adresiniz sayesinde internet ağınız hangi sayfaya yönlendirilmeniz gerektiğini bilecek ve buna göre hareket edecektir.

Statik IP Nedir

Statik IP Nedir?


Statik IP Nedir?
Birçoğunuz aslında bu kelimenin ne anlama geldiğini az çok biliyor olsa da bildiği şeyin karşılığının statik IP olduğundan haberdar olmayabilir. Statik IP, değişken olmayan ve sürekli sabit olan IP adresleridir. Statik IP adreslerini özel IP adresleri olarak da tanımlamak mümkündür.

IP adresleri, internet bağlantısı gerçekleştiren bilgisayarları tanımlamak için kullanılan “123.456.77.889” gibi noktalar ile ayrılarak oluşturulmuş sayı dizilerinden ibarettir. İnternet servisini almış olduğunuz firma tarafından bağlantınıza özel bir Statik IP tanımlanması dış dünya yani internete bağlanan tüm diğer cihazların sizi daha kolay ve güvenli bir şekilde bulması & bağlanması anlamını taşır.

Özel olarak statik IP talebiniz olmadığı takdirde IP adresiniz çoğu zaman dinamik olacaktır ve cihazınızı her kapatıp açtığınızda sıfırdan tanımlama yapılacaktır.

Statik IP Ne İşe Yarar?


Statik IP ne işe yarar?
Muhtemelen bu kavramın ne olduğunu öğrendikten sonra ekstra bir talep karşılığında ve genellikle aylık belirli bir ücret talebi ile sunulan bu hizmetin size nasıl bir fayda sağladığını merak ediyor olmalısınız. Statik IP avantajları nelerdir buna birazdan değineceğim ama isterseniz öncelikle Statik IP genellikle hangi amaçla & amaçlarla kullanılır bir göz atalım.
  • İşletmeler için bir vazgeçilmez olan Statik IP adresleri sayesinde internet sitelerini barındırabilir, işyeri ağına bağlı cihazlarınıza kolaylıkla uzaktan erişim sağlayabilirsiniz.
  • FTP protokolü kullanılarak güvenilir bir veri & dosya transferi sağlayan sunucuların bir statik IP adresine ihtiyacı vardır.
  • İşletme e-postaları üzerinde sahip olduğunuz kontrolü artırmak için statik IP sahibi olarak bir e-posta sunucusu kurabilirsiniz.
  • Kapalı devre televizyon sistemleri & kameraların kurulumu gerçekleştirilirken görüntülere yalnızca görevli yani yetkili kişilerin erişebilmesi için ihtiyaç duyulan CCTV sistemleri statik IP’ye ihtiyaç duyar. Bu sistem genellikle banka, kamu kurumları, mağaza ve hastane gibi yerlerde kullanılır.
  • Çevrimiçi olarak oynanan oyunlar (online oyunlar) statik IP’ye sahip sunucular üzerine kurulur.
statik IP ne işe yarar

Statik IP Avantajları


Statik IP avantajları nelerdir?
Statik IP kullanmak bizlere ne gibi bir fayda sağlar?
  • Statik IP adresleri sayesinde CGNat olarak adlandırılan dinamik IP adreslerini eş zamanlı olarak birden fazla kullanıcının kullanması halinde yaşanan hız ve performans kaybı önlenerek yükleme & indirme işlemleri daha sağlıklı ve hız kaybı yaşamadan gerçekleştirilebilir.
  • Dinamik IP adreslerinde her yenileme işlemi sonrasında yaşanan kısa süreli bir gecikme bulunur. Kesintisiz bir bağlantıya ihtiyaç duyuyorsanız yenilenme ihtiyacı duymayan statik IP hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.
  • Facetime gibi uygulamaları örnek verebileceğimiz telefon hattınıza alternatif olarak internet bağlantısı aracılığıyla ücretsiz bir şekilde sesli görüşme yapmanıza imkân tanıyan VoIP (IP üzerinden Ses) teknolojisini statik IP sahibi olduğunuzda çok daha güvenli bir şekilde kullanabilirsiniz.

Statik IP Dezavantajları


Statik IP dezavantajları
maalesef ki bulunmaktadır. Avantajlarıyla ön plana çıkan Statik IP, avantajlarına kıyasla çok daha ufak görülebilecek bazı dezavantajlara sahiptir. Bunlar nedir derseniz kısaca şöyle bahsedebilirim;
  • Statik IP kullanımı sırasında her cihaza özel bir IP adresi tanımlaması gerekmektedir. Cihaz sayısının artması durumunda farklı cihazlara aynı IP adresinin atanmadığından emin olunmalıdır.
  • Doğru yapılandırılma gerçekleştirilmez ise IP adreslerinde çakışmalar meydana gelebilir.
 
Son düzenleme:
Üst