Telefonları Yavaşlattığı Bilinen Apple'ın Davası Ertelendi (500 Milyon Dolar)

enginozturk

Geldim...
Yönetici
Moderatör

Üyelik Yaşı
1 Yıl 1 Ay
Ödül
361
Apple'a karşı açılmış olan ve uzun süredir devam eden toplu davalardan birisi yakında uzlaşma ile sonuçlanacak gibi duruyor. Geçtiğimiz yıl batarya ömrüyle bağlantılı olarak birçok cihazında performans düşüşü gerçekleştirdiği anlaşılan Apple firması aradan 1 yıl geçmiş olmasına rağmen hala bu konuyla ilgili açılmış davalar sürüyor.

Law360 isimli internet sitesi tarafından yayınlanan bir rapor incelendiğinde; Amerika'nın California eyaletinde bir yargıç tarafından eski model cihazlarında performansı bilerek yavaşlattığı tespit edilen Apple hakkında açılmış olan davalardan biriyle ilgili uzlaşma tarihi olarak Cuma gününün belirlendiği görülmekteydi. Fakat ülkemizde de karşı karşıya kaldığımız Covid-19 pandemisi nedeniyle bu davanın ertelemesine karar verildiği görülmekte.

Apple Telefon Yavaşlatma Davası

apple telefon yavaşlatma davası
Birçok kişinin daha öncesinden bildiği üzere Apple, eski model cihazlarına yönelik "yavaşlatma" uyguladığı öğrenilmiş ve bununla ilgili dünya çapında oldukça ciddi bir tepki görmüştü. Avrupa ülkeleri ve Avrupa vatandaşları başta olmak üzere dünya genelinde birçok ülke ve ülke vatandaşı tarafından firma hakkında kasıtlı olarak cihazı kötüleştirme ve kullanıcıyı yeni cihaz almaya zorlama nedeniyle dava açılmış durumda. Apple, açılan bu davalarda kendini şu şekilde savunuyor; cihazlarda güncelleme sonrasında meydana gelebilecek performans sorunlarını önlemek amacıyla bu yavaşlatmayı uyguladığını belirtiyor.

Biraz önce detaylarını paylaşmış olduğum dava sonucunda uzlaşma sağlanır ise Apple tarafından kullanıcılara 500 Milyon Dolar ödeme gerçekleştirilecek. Elbette bu ödemenin nasıl gerçekleşeceği dava sonucunda netlik kazanacak olsa da bu ödeme davanın geçerli olduğu "California" bölgesiyle sınırlı olması ise yüksek bir ihtimal.

Eski Model iPhone Kullanıcılarına Müjde

Apple firmasının avukatı Christopher Chorba, ertelenen uzlaşma sonucunda konuşulan 500 Milyon Dolar değerindeki ödemenin iPhone 6, 6 Plus, 6S, 6S Plus, 7, 7 Plus ve SE model cihaz sahiplerini kapsayacağı belirtiliyor. İlgili cihazlara sahip kullanıcılar güncelleme sonrasında yavaşlama sorunuyla karşı karşıya kalarak, mağdur olmuş ise bu ödemeden yararlanacağı belirtti. Dava ile ilgili gerçekleştirilecek son duruşmanın önümüzdeki haftalarda görülmesi bekleniyor.

emirpng

◕‿◕
Paylaşım Ekibi
Silver Üye

Üyelik Yaşı
6 Ay 1 Haf.
Ödül
161
O zamana kadar o parayı rahat çıkarırlar. :D

aslan

SEO - SEM
Gold Üye

Üyelik Yaşı
1 Yıl 1 Ay
Ödül
56
Planlı eskitme neredeyse tüm firmalar tarafından uygulanıyor ama Apple işin b*kunu çıkardı güzel bir ceza yer umarım.

enginozturk

Geldim...
Yönetici
Moderatör

Üyelik Yaşı
1 Yıl 1 Ay
Ödül
361
Planlı eskitme neredeyse tüm firmalar tarafından uygulanıyor ama Apple işin b*kunu çıkardı güzel bir ceza yer umarım.
Aslına bakarsak planlı eskitmeyi minimum seviyede yapan firmalardan birisi Apple. Yalnızca sektör lideri olması nedeniyle kimse bunu yapmasını beklemiyordu bu yüzden çok fazla tepki çekti. Alternatif markaların cihazları çok daha kısa sürede kullanılamaz hale geliyor, bunun en güzel kanıtı bu :)

aponkral

Silver Üye

Üyelik Yaşı
1 Ay 1 Haf.
Ödül
19
Bir arkadaşım hâla iPhone 6s kullanıyor. Pubg'de en son grafiklerle oynuyor ve takılmadığını söylüyor. Ben GM 9 Pro'da bile bazen oyunun takıldığını hissediyorum. Apple, Android telefon üreticileri kadar sert davranmıyor gibi. Samsung'dan yola çıkarak aslında Apple'ın daha iyi bir politika ile yol izlediği kesin.

Neyse ki ilk kez iPhone 11 aldım. Bir kaç hafta oldu. 1 ay olmadı. İlk iPhone deneyimim. İlk başta alışma güçlüğü çektim. Ama şu an rahat bir şekilde kullanıyorum.

Üyelik Yaşı
1 Ay 2 Haf.
Bakiye
11,84 TL
Ödül
61
İphone'de işletim sistemini ve garantisini seviyorum. Onun haricinde nereden para koparabiliriz diye düşünüyorlar.

Xiaomi kullanıyorum çok güzel fakat geçenki ''Xiaomi kişisel verileri kopyalıyor'' diye bir olay çıktı ondan sonra biraz Xiaomi sevdam azaldı ama hala çok seviyorum

aponkral

Silver Üye

Üyelik Yaşı
1 Ay 1 Haf.
Ödül
19
İphone'de işletim sistemini ve garantisini seviyorum. Onun haricinde nereden para koparabiliriz diye düşünüyorlar.

Xiaomi kullanıyorum çok güzel fakat geçenki ''Xiaomi kişisel verileri kopyalıyor'' diye bir olay çıktı ondan sonra biraz Xiaomi sevdam azaldı ama hala çok seviyorum
Çin şirketler Çin hükümeti ile özel bilgileri paylaşmak zorundadırlar. Bu Çin yasalarında zorunludur. Bu nedenle Oppo, Huawei, Xiaomi vb cihaz markaları almıyorum.

Sefir41

Silver Üye

Üyelik Yaşı
3 Ay 3 Haf.
Bakiye
1,28 TL
Ödül
61
Bir arkadaşım hâla iPhone 6s kullanıyor. Pubg'de en son grafiklerle oynuyor ve takılmadığını söylüyor. Ben GM 9 Pro'da bile bazen oyunun takıldığını hissediyorum. Apple, Android telefon üreticileri kadar sert davranmıyor gibi. Samsung'dan yola çıkarak aslında Apple'ın daha iyi bir politika ile yol izlediği kesin.

Neyse ki ilk kez iPhone 11 aldım. Bir kaç hafta oldu. 1 ay olmadı. İlk iPhone deneyimim. İlk başta alışma güçlüğü çektim. Ama şu an rahat bir şekilde kullanıyorum.
Ben oppo ax7 önce iPhone 6s plus kullanıyordum çok iyi telefondu ama şarjı vs hızlı bitiyor su ısınma sorunları vardı pubg kasma vs yoktu

Kuzenimde iPhone 6plus vardı pubg de
Vs çok kasıyor

Diğer abimdede iPhone 6s vardı onda pubg az kasma oluyordu arada onun haricinde güzel oynuyordu

Oppo ax7 kullanıyorum pubg kasma vs sorunum 0 sadece oppo ax7 de kamera performansı iphonelara göre düşük biraz
Daha oyun performansı telefonu