Temel SEO Teknikleri - SEO'ya Giriş

enginozturk

Geldim...
Yönetici
Moderatör

Üyelik Yaşı
1 Yıl 1 Ay
Mesajlar
848
Tepki Puanı
1,009
Ödül
361
Konum
Eskişehir
Başta Google olmak üzere birçok arama motorunda hızlı bir yükseliş isteyen kişilerin hâkim olması gereken temel konulardan birisi SEO olmalıdır. SEO teknikleri hakkında yeterli bilgi ve tecrübeye erişmeniz halinde dışarıdan bir 3. kişi müdahalesine gerek olmaksızın kendi sitenizi kendi başınıza başarıya ulaştırabilirsiniz. Doğru planlama ve istikrarlı bir çalışma ile başarının kaçınılmaz olduğunu sizde görebilirsiniz.

Bu içerikte sizlere ON PAGE SEO Teknikleri yani doğrudan site içinde uygulamanız gereken Site İçi SEO çalışmaları ve dikkat etmeniz gereken bazı stratejilerden bahsedeceğim. Ayrıca, OFF PAGE SEO yani Site Dışı SEO hakkında bazı uyarılarda bulunurken, doğru bir çalışmayı nasıl yürütebileceğinize dair birkaç ipucu da paylaşacağım. Umuyorum bu yazı ile sizlere faydalı bir içerik sunabilmişimdir.

İçerik ve Kullanıcı Bazlı On Page SEO Teknikleri

On Page SEO


On Page SEO
ya da birçoğumuzun bildiği ismiyle Site İçi SEO çalışmaları temelde SEO kavramının kalbini oluşturmaktadır. Yani, bir canlı nasıl kalbi olmadan yaşamını sürdüremezse bir internet sitesi de site içi seo çalışmalarını doğru yürütmez ise zamanla internetin tozlu sayfalarına kaldırılmaya mahkûm olacaktır. Peki, nelere dikkat etmeli, neler yapmalıyız? İşte bu konuda sizlerle paylaşabileceğim bazı ipuçları;
 • İçeriklerinizi her zaman özgün olarak, mümkünse kendiniz hazırlayın. Bir içeriği oluştururken gerekli araştırmayı yapın, doğru ve yeterli bilgi sunun.
 • Evet, içeriklerinizin uzun olması gerçekten güzel ve faydalı ama içeriği uzatmak için tekrara düşmek pek öyle sayılmaz. Her içerik sayfalarca olmak zorunda değil, konunun ihtiyaç duyduğu kadarıyla yetinin.
 • Okurlarınıza & Ziyaretçilerinize aradıklarında bulabilecekleri içerikleri sunun. Ziyaretçi sayınızı artırmak için eksik ya da yanlış bilgiler paylaşmayın. Kısa vadede faydalı olsa da uzun vadede sitenize çok büyük zarar verecektir.
 • Konunun detayları hakkında yazı başında kısa bir özet geçin ve okuru bilgilendirin. Bu sayede kişiyi okumaya teşvik edecek ve içeriğinizin tamamına göz atmasını sağlayacaksınız.
 • Kullanıcıların sitenizden hemen çıkma oranını düşürmek için sayfalarınızı, sitenizin hız performansını ve tasarımını gözden geçirin, optimize edin.
 • İçerikle alakalı bir video hazırlayabiliyorsanız (kısa olması önemli değil, 1-2 dakikalık bir video bile işinizi görecektir) bunları Youtube, Dailymotion gibi video paylaşım platformlarına ekleyerek video açıklamasından sitenize yönlendirme yapın.
 • Sosyal medya, e-posta aboneliği ve son zamanlarda popüler olan tarayıcı bildirimlerinden yararlanarak kullanıcıları ilerleyen zamanlarda tekrar sitenizi ziyaret etmek için teşvik edin.
 • All in One SEO Pack, Yoast SEO ya da Rank Math gibi SEO eklentilerini kullanmaktan çekinmeyin.
 • Moz, Semrush, Ahrefs ve KeywordTool gibi araçlardan yararlanarak içerik kalitenizi artırmayı deneyin.
 • Sitenizde yer alan resimleri sıkıştırın. Optimize edilmiş görseller sayfalarınızın toplam boyutunu düşürecek ve yüklenme hızına doğrudan etki edecektir.
 • Mümkünse statik sayfalar kullanmaya çalışın.
Her sayfada karşılaşacağınız standart bilgilerin yanı sıra bir kullanıcı gözünden sitenizde neleri, nasıl görmek istediğinizi düşünerek hareket edin. Deneyin, gerçekten işe yaradığını fark edeceksiniz.

Backlink Bazlı, Dış SEO Teknikleri


Off Page SEO
Off Page SEO ya da birçoğumuzun bildiği ismiyle Site Dışı SEO çalışmaları, SEO bütünlüğünü sağlayan en önemli yapı taşlarından birisidir. Bir binanın ayakta kalmasını sağlayan iskeletlerini oluşturur desek sanırım yanlış olmaz. Site Dışı SEO çalışmalarına hiç ağırlık vermeyen bir internet sitesi zaman içerisinde yaşanacak en ufak bir sarsıntı sonucunda tuzla buz olmaya mahkûm olacaktır. Peki, nelere dikkat etmeli, neler yapmalıyız? İşte bu konuda sizlerle paylaşabileceğim bazı ipuçları;
 • Backlink alırken uygun fiyatlı olması nedeniyle listelere yönelmeyin, Backlink Listesi adı altında yapılan satışlardan uzak durun.
 • Hemen hemen herkesin link aldığı, link çöplüğüne dönmüş sitelerden uzak durun.
 • Doğal olan her linkin faydalı olduğunu aklınızdan çıkarmayın, aldığınız bu linklerde gerçekten doğal olamıyorsanız doğal gibi görünün.
 • Bir anda çok fazla link alımı gerçekleştirmeyin, alacağınız tüm linkleri zamana yayarak alın.
 • Benzer şekilde tanıtım yazısı alırken de bir anda yüklenmeyin, zamana yayarak tek tek tanıtım yazısı alın.
 
Üst