Tr.Link Hakkında Merak Edilen Her Şey - Sıkça Sorulan Sorular

enginozturk

Geliyorum..
Yönetici
Moderator

Üyelik Yaşı
6 Ay
Mesajlar
712
Tepki Puanı
769
Ödül
161
Konum
Eskişehir
Hemen hemen her gün benzer soruları gerek forum üzerinde gerekse mail üzerinden alarak cevap vermeye çalışıyor olmamıza rağmen aynı soruların devamlı olarak gündeme gelmesi, tekrar, tekrar ve tekrar cevap vermek durumunda kalmamız oldukça büyük bir zaman kaybı yaşamamıza yol açmakta. Bu nedenle bugüne kadar sorulmuş birçok soruya tüm detaylarıyla yanıt vermeye çalışacağım bu yazıda aklıma gelmeyen ve Tr.Link hakkında merak ettiğiniz tüm soruları konu altında yorum olarak bırakırsanız en kısa zamanda cevaplayarak konuyu güncelleyeceğim.

Tr.Link Hakkında Merak Edilen Her Şey ve Sistemin İşleyişi
Konuyu mümkün olduğunca detaylı bir şekilde alacak ve her soruya sizlerle paylaşabileceğimiz maksimum detay eşliğinde yanıt vereceğim. Geniş kapsamlı bir rehber, soru & cevap içeriği olacağı için birçok sorunun yanıtını zaten biliyor olmanız muhtemel.

Tr.Link Nedir?
Tr.Link gelişmiş bir altyapıya sahip link kısaltma servisidir. Bir link kısaltma servisinin sunmuş olduğu tüm özellikleri bünyesinde barındıran sistem ayriyeten kullanıcılara kısaltmış oldukları bağlantıları ziyaret eden kişi sayısına bağlı olarak belirli bir ödeme gerçekleştirmektedir. Link kısaltma servisi sayesinde uzun ve karmaşık görünen bir bağlantıyı çok daha kısa ve ezberlenebilir bir halde sunarak sosyal medya, internet veya dilediğiniz herhangi bir yerde paylaşmanıza imkân sunuyor.

Benzeri link kısaltarak para kazanma servislerine oranla uzun yıllardır sektörde yer edinmeyi başarmış ve sistemi kullanan kullanıcıların beğenisini toplayarak geniş reklam veren ağı sayesinde mümkün olan en yüksek ödemeyi gerçekleştirmektedir.

Sistem Nasıl Çalışıyor?
Genel anlamda tüm link kısaltma servislerinde olduğu gibi belirli bir bağlantının sistem üzerine girilmesi sonucunda sistem tarafından aktarılan yeni bağlantıyı paylaşarak farklı insanların bu adresi ziyaret etmesini sağladığınız takdirde sistem tam anlamıyla çalışmış olacaktır. Alternatif link kısaltma servislerinden farklı olarak Tr.Link üzerinden kısaltma işlemi gerçekleştireceğiniz ve sistem tarafından size özel olarak oluşturulan bağlantıya gerçekleştirilecek her farklı ziyaret sonucunda dönemsel olarak farklılık gösteren kazanç oranları üzerinden ödüllendirilecek ve bakiyeniz yine ödeme yöntemlerine göre farklılık gösterecek şekilde belirli bir tutara geldiğinde bunu hesabınıza çekebileceksiniz. Kısaca sistemin işleyişi bu şekilde.
2494
Tıklamalar Nedir, Nasıl Hesaplanıyor?
2499
Birçok kişinin merak ettiği konulardan birisi ise Tıklamaların nasıl hesaplandığı. Arkadaşlar konuya mümkün olduğunca sade ve anlaşılır bir şekilde açıklık getirmek istiyorum. Tıklamalar paylaşmış olduğunuz bağlantıyı ziyaret eden her kullanıcıyı göstermez. Bağlantıyı ziyaret eden bir kullanıcının sayılabilmesi için bazı gereksinimler vardır. Peki nedir bu gereksinimler?
 1. İlgili ziyaretçinin kısaltılmış bağlantıyı ziyaret etmesi,
 2. İlgili ziyaretçinin karşısına çıkan ilk sayfada yer alan geri sayımı beklemesi ve daha sonrasında “Linke Git ( Adım 1/2 )” butonuna tıklaması.
 3. İlgili ziyaretçinin 24 saat içerisinde Tr.Link üzerinden kısaltılmış herhangi bir bağlantıyı ziyaret etmemiş olması. (Size ait olsun ya da olmasın.)
Basit bir şekilde açıklamak gerekirse temelde bu 3 madde üzerine kurulu bir şekilde Tıklamalar ele alınmaktadır. Elbette bunun arka planında bot ve VPN gibi sistemleri algılamak için birçok güvenlik önlemi bulunmaktadır. Bunlar ilk anda güvenlik sistemine yakalanmasa dahi ilerleyen süreçte manuel kontrol sırasında tespit edilmektedir bu nedenle bu tarz bir şeyi denemenize ve zamanınızı boşa harcamanıza gerek yoktur.

Gösterimler Nedir, Nasıl Hesaplanıyor?
2500
Birçoğunuzun yine merak ettiği en önemli konuların başında Gösterimler geliyor. Yine tıklamalarda olduğu gibi kısa ve öz bir şekilde anlatmaya çalışacağım. Bağlantınızı ziyaret etmiş bir kullanıcı otomatik olarak gösterim kısmına düşmeyecektir. Bunun için belirli şartları sağlaması gerekmektedir.
 1. Ziyaretçinin kısaltmış olduğunuz bağlantıyı ziyaret etmesi,
 2. Ziyaretçinin sayfada yer alan geri sayımın tamamlanmasını beklemesi ve daha sonrasında “Linke Git ( Adım 1/2 )” butonuna tıklaması.
 3. Ziyaretçinin bu işlemi her defasında kısaltmış olduğunuz farklı bir bağlantıda gerçekleştirmesi gerekmektedir. Fakat ilk tıklaması üzerinden 24 saat geçmiş ise aynı bağlantı tekrar gösterim olarak sayılacaktır, 24 saat geçmemiş ise farklı bağlantılar gösterim olarak yansıyacaktır.
Aynı şekilde bir önceki soruda belirtmiş olduğum gibi bot, vpn vb. sistemler güvenlik önlemleri tarafından çoğu zaman tespit edilmektedir. Gözden kaçan durumlar manuel kontrol zamanında ortaya çıkarak tüm kazancınızın silinmesi ve hesabınızın askıya alınmasına yol açabilir.

Anlık Ziyaretçi Nedir, Nasıl Hesaplanıyor?
2501
Forum üzerinde bize en çok aktarılan sorulardan birisi ise Anlık Ziyaretçi bölümüyle ilgili oluyor. Birçok kişi anlık ziyaretçi sayım 150 oluyor ama tıklama sayım 15, gösterim sayım 25 gibi şikayetlerde bulunuyor. Aslında bu durumun sebebini önceki 2 soruda açıklamış bulunuyorum. Fakat yine de merak edenler için anlık ziyaretçi kavramına kısaca değinmek istiyorum.

Anlık Ziyaretçi; istatistik sayfasını ziyaret ettiğiniz an itibariyle sistem üzerinde sizin tarafınızdan kısaltılmış ve size özel olarak oluşturulan bağlantıları internet tarayıcısı üzerinde açmış, ilgili sayfa açık bir şekilde bekleyen kişi sayısını belirtir. Bu kişilerin tamamı reklamı geçmek için butona basmayabilir bu nedenle dönem dönem bu alan yüksek fakat gösterim ve tıklama sayınız düşük olabilir.

CPM Nedir, Nasıl Hesaplanıyor?
2502
Gelelim zurnanın zırt dediği yere:) Yakın zamanda sistem üzerinde gerçekleştirilen hem reklam veren kullanıcıları hem de link kısaltan kullanıcıların haklarını savunarak mümkün olan maksimum adaleti sağlamak için sabit CPM yerine kişiye özel CPM sistemine geçilmesiyle birlikte forum üzerinde bu konu hakkında onlarca konu açıldı ve halen açılmaya devam ediliyor. Birçok konuya farklı yetkili kişiler tarafından cevap verilmiş olsa da aynı konu devamlı açılıyor ve umarım artık burada paylaşmış olduğum detaylar sonrasında benzer konularla karşılaşmayız.

Kısaca CPM, kısaltmış olduğunuz bağlantıya gerçekleştirilen 1000 tıklama sonucunda kazanacağınız para miktarını ifade eder. Tıklamanın nasıl hesaplandığını yukarıda anlatmıştım. Gösterim sayısı üzerinden hesaplanmaz fakat dolaylı olarak gösterim sayınız CPM oranınızın artmasını sağlayabilir buna birazdan değineceğim.

Peki bu CPM oranı neye göre hesaplanıyor dediğinizi duyar gibiyim. CPM oranının belirlenmesi için arka planda siz farkında olmadığınız halde onlarca işlem gerçekleşmekte ve sistem bu işlemler sonucunda en uygun değeri sizlere sunmaktadır. Elbette bu işlemlerin tamamını sizlerle paylaşamam fakat paylaşabileceğim ve sizlerin dikkat etmesi gereken en önemli etkenleri aşağıda listeleyeceğim. Bu detaylara dikkat ederek CPM oranınızı maksimum seviyeye çıkarabilir ve kazançlarınızı katlayabilirsiniz.
 • Linklerinizi paylaştığınız platform ve adreslerde insanlara bu reklam içeren linkleri nasıl geçebileceklerini öğretmeyin. Bırakın ziyaretçi kendisi bu reklamı nasıl geçebileceğini keşfetsin ve sayfada zaman geçirsin.
 • Farklı link kısaltma servislerinde Tr.Link bağlantınızı kısaltmayın. Farklı servislerden Tr.Link bağlantılarına aktarılan ziyaretçiler sonucunda CPM miktarınızın çok büyük bir düşüş yaşayacağını belirtmek isterim.
 • Gösterim sayınızı arttırmaya özen gösterin. Aynı kullanıcının birden fazla bağlantınızı ziyaret etmesini sağlayın (zorla değil kendi isteğiyle). Gösterim üzerinden kazanç sağlamayabilirsiniz fakat gösterim sayınız ne kadar yüksek olursa CPM oranınız giderek artacaktır.
 • Bağlantılarınızın kategorisini doğru belirleyin. Ad*lt içerik içermeyen paylaşımlar yapıyor iseniz ad*lt kategorisini seçmenizin bir anlamı yok değil mi? Aynı şekilde tam tersi bir durum yaşanması halinde ad*lt içerikli paylaşımları normal üyelikle yaparsanız tespiti halinde kazancınız silinecektir. Eğer kategorinizi yanlış belirlediyseniz [email protected] ve [email protected] adresine üyelik oluşturduğunuz mail adresi üzerinden bir mail atarak durumun düzeltilmesi için açıklamada bulununuz.
Özel CPM Oranı Nedir ve Fırsattan Nasıl Yararlanılır?
Çoğu kullanıcı bugüne kadar Özel CPM kavramından bihaber şekilde paylaşımlarını gerçekleştirmeyi sürdürdü. Özel CPM sisteminde yakında zamanda gerçekleştirilen yenileme ve düzenlemeler ile birlikte sistem tarafından otomatik olarak kişilere atanmaktadır ve artık bu konuda yönetimle iletişime geçerek talep oluşturmanıza gerek bulunmamaktadır. Dünya genelinde birçok link kısaltma servisinin yanı sıra Tr.Link kısaltma servisleri arasında bir ilke imza atarak kişiye özel CPM oranlarıyla yayıncılarını memnun etmeyi hedefliyor.

Bugüne kadar birçok link kısaltma servisi (Tr.Link’de buna dahil) sistemin stabil bir şekilde çalışabilmesi için ortalama bir CPM oranı belirleyerek hizmet sunmaktaydı. Fakat geliştirilen algoritmalar neticesinde artık kullanıcılar sisteme sağlamış oldukları trafiğin kalitesine göre günlük değişiklik gösteren CPM oranlarıyla karşı karşıya kalıyor. Bu ne anlama geliyor?

Sistem üzerinde günlük kazancınız 1 TL olmasıyla birlikte algoritma devreye girerek gün içerisinde sağlamış olduğunuz tüm trafiği takip ediyor. Gelen ziyaretçilerinizin kalitesine bağlı olarak size yeni bir CPM oranı belirliyor. Eğer daha önce aldığınız CPM oranı bu trafik kalitesi için düşük kalıyor ise sistem otomatik olarak CPM oranınızı yükseltiyor. Fakat trafiğiniz çok kalitesiz ise diğer kullanıcıların hakkını yememek adına CPM oranınızı belirli bir miktar aşağıya çekiyor. Bu sayede düzenli olarak 13-15 TL CPM almak yerine kaliteli trafik sağlayan kullanıcıların 30 TL gibi benzersiz CPM oranlarıyla paylaşımlar gerçekleştirdiği görülüyor. CPM Nasıl hesaplanıyor bölümünde açıklamış olduğum detaylara dikkat ederek size özel CPM oranlarından yararlanabilirsiniz.

Ödemem Ne Zaman Yapılır?
Tr.Link hesabınızda bulunan bakiye ödeme almak için tercih ettiğiniz yönteme bağlı olarak gerekli alt limite ulaşması halinde hesabınıza giriş yaparak üst menüde yer alan “Para Çek” sayfasına giriş yapmanız gerekmektedir. İlgili sayfada belirtilmiş olduğu üzere;

Ödeme talebinde bulunabileceğiniz aralık Çarşamba 00:00’dan Pazar 23:59’a kadardır. Pazartesi ve Salı günleri ödeme talebi işlemleri halihazırda talepte bulunan kullanıcıların ödemelerinin Salı günü yapılması planlandığı için oluşturulan listeyi bozmamak ve karışıklığın önüne geçilmek istenmiştir. Bu 2 günlük süreçte para çekme butonu pasif olacak ve görüntülenmeyecektir. Ödemeler her hafta SALI günü içerisinde gerçekleştirilmektedir.

Acil Ödemeye İhtiyacım Var Ne Yapmalıyım?
Yine link kısaltma servisleri arasında ilk ve tek olan bir fırsatı sizlere Tr.Link sunuyor. Zaman zaman acil ödeme alması gereken kullanıcılar olduğunun farkına varan yetkililer, Virgul.net forumu üzerinde belirli bir aktifliğe ulaşmış kullanıcıların acil ödeme taleplerini çoğu zaman birkaç saat içerisinde yerine getiriyor. Acil ödeme talebinde bulunabilmek ve gerekli şartları görebilmek için “Acil Ödeme Talebi” sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Ödemem Yapılmadı, İptal Edildi Neden?
Zaman zaman gerek forum üzerinde gerekse alternatif iletişim yolları üzerinden ödemesi iptal edilen ya da yapılmayan kullanıcılar bizlere ulaşarak sebebini sormakta. Kısaca ödemenizin neden iptal edilmiş olabileceğine dair birkaç senaryo ve cevap paylaşmak istiyorum.
 • Hesap Bilgilerinizin Hatalı Olması
2506
Bu tarz bir şikâyet bildiren kullanıcılarda karşılaştığımız en büyük sebep hesap bilgilerini hatalı girmeleri oluyor. Ödeme alabilmek için “Bilgilerim” sayfasında yer alan İsim ve Soy isim bilgilerinin ödeme yapılacak hesabın sahibiyle uyuşması gerekiyor. Bu nedenle Papara ve Banka havalesi gibi yöntemleri tercih eden kullanıcılar yalnızca kendi adlarına oluşturulan hesaplara ödeme alabilmekte. Bunun yanı sıra zaman zaman papara hesap numarasını hatalı giren kullanıcılar da olabilmekte. Bunun önüne geçebilmek için en ideal çözüm yolu kopyala – yapıştır yapmak. El ile girilen bilgilerde ufak tefek hatalar zaman zaman yapılabiliyor.
 • Bot Trafik Gönderimi
Zaman zaman karşılaştığımız bir diğer durum ise bot trafik gönderimiyle kazanç elde etmeye çalışan kullanıcılar. Birçok güvenlik önlemine rağmen elbette bu önlemler yeterli çaba gösterildiğinde aşılabiliyor ve sisteme yansıyor fakat gerçekleştirilecek olan tüm ödemeler öncesinde yetkililer tarafından manuel kontrollerde yapılmaktadır. Her 100 bot trafik sağlayan kullanıcıdan 90’ı sistem tarafından otomatik olarak ban (uzaklaştırma) cezası almakla birlikte geriye kalan 10 kullanıcı ise ödeme aşamasında yakayı ele vermektedir. Bu tarz durumlarda itiraz etmenizin hiçbir anlamı yok, sistem yanılmaz.

LÜTFEN OKUYUN - BİLGİLENDİRME
Arkadaşlar burada henüz cevap vermediğim birçok soru olduğunun farkındayım, lütfen herkesi ilgilendiren (şahsi olmayan) tüm sorularınızı yorum olarak yazın. Elimden geldiğince anlaşılır ve detaylı bir şekilde açıklayarak konuya dahil edeyim ki tekrar tekrar aynı sorulara yanıt vermek durumunda kalmayalım ve herkes bilgilensin. Henüz açıklamasını yazmadığım bazı sorular bulunuyor ve bunları da gün içerisinde ekleyeceğim bu sırada sizde sorularınızı çekinmeden iletebilirsiniz.
 
Son düzenleme:

Cavs

𝐓𝐰𝐢𝐭𝐭𝐞𝐫 𝐄𝐱𝐩𝐞𝐫𝐭
Paylaşım Ekibi

Üyelik Yaşı
6 Ay
Mesajlar
1,642
Tepki Puanı
1,377
Ödül
361
Konum
221B Baker Street
Emeğine sağlık hocam.
Merak ettiğim tek soru var ödeme alırken iban mı yoksa pa para mı daha çok kolayınıza geliyor?
 

enginozturk

Geliyorum..
Yönetici
Moderator

Üyelik Yaşı
6 Ay
Mesajlar
712
Tepki Puanı
769
Ödül
161
Konum
Eskişehir
Emeğine sağlık hocam.
Merak ettiğim tek soru var ödeme alırken iban mı yoksa pa para mı daha çok kolayınıza geliyor?
Güzel soru :) Açıkçası bilmiyorum ama otomatik olarak sistem yapıyor olabilir çünkü tek tek bu kadar talebi karşılamak zor olsa gerek :)
 

Cavs

𝐓𝐰𝐢𝐭𝐭𝐞𝐫 𝐄𝐱𝐩𝐞𝐫𝐭
Paylaşım Ekibi

Üyelik Yaşı
6 Ay
Mesajlar
1,642
Tepki Puanı
1,377
Ödül
361
Konum
221B Baker Street
Güzel soru :) Açıkçası bilmiyorum ama otomatik olarak sistem yapıyor olabilir çünkü tek tek bu kadar talebi karşılamak zor olsa gerek :)
Asıl merak ettiğim iban ile ödeme yapıldığı zaman vergi ödemek zorunda kalıyorlar mı ona göre çekim yapalım :)
 

Üyelik Yaşı
4 Ay
Mesajlar
327
Tepki Puanı
116
Ödül
56
Konum
Antalya/Trabzon
Mail adresininizi kaç günde bir kontrol ediyorsunuz, az önce bir mail yolladım tahmini kaç saatte cevaplanır?
 

Üyelik Yaşı
6 Ay
Mesajlar
541
Tepki Puanı
144
Ödül
56
Konum
Ömer HalisDemir
Benim en çok merak etiğim atıyorum sifir bir linki paylaştık ve Blu tv mahkeme açmaya karar verdi tr link linki paylaşanin direk adres bilgilerini veriyor mu blu tv ye yoksa tr link mi uğraşiyor mu
 

enginozturk

Geliyorum..
Yönetici
Moderator

Üyelik Yaşı
6 Ay
Mesajlar
712
Tepki Puanı
769
Ödül
161
Konum
Eskişehir
Asıl merak ettiğim iban ile ödeme yapıldığı zaman vergi ödemek zorunda kalıyorlar mı ona göre çekim yapalım :)
Papara içinde vergi ödemek zorunda kalıyorlar, her işlem vergilendiriliyor zaten.
Mail adresininizi kaç günde bir kontrol ediyorsunuz, az önce bir mail yolladım tahmini kaç saatte cevaplanır?
Çoğunlukla 24 saat içerisinde.
Benim en çok merak etiğim atıyorum sifir bir linki paylaştık ve Blu tv mahkeme açmaya karar verdi tr link linki paylaşanin direk adres bilgilerini veriyor mu blu tv ye yoksa tr link mi uğraşiyor mu
Kısaltılan link için Blu TV peşinize düşmeyecektir, videonun sonucunda ulaşılan sayfa da size aitse ancak peşinize düşerler.
 
Üst
Bibors Borsa, Döviz ve Kripto para hakkında her şey.