Tüfek İcat Olmasaydı: DuckDuckGo vs Google


Üyelik Yaşı
7 Ay
Mesajlar
908
Tepki Puanı
936
Ödül
41
Konum
Buradayım.
Bir başka DuckDuckGo güzellemesi yazısına hoş geldiniz. Tahmin edeceğiniz üzere bu yazıda DuckDuckGo’nun Google’dan ne kadar üstün olduğundan bahsedecek ve hemen sonrasında hiçbir şey olmamış gibi Google kullanmaya devam edeceğiz. Ama gerçekten, acaba gerçekten… DuckDuckGo, Google’dan daha iyi bir arama motoru olabilir mi? Olaylara neresinden baktığınıza göre değişir.

Google VS Duck Duck Go

Round 1: En Doğru Sonuç vs Kişisel Veri Gizliliği
Google’ın çerez politikasını fark etmeyen yoktur. Android cihazınızda herhangi bir uygulamada yaptığınız işlem dahi Google çerezlerine dahil edilir ve beş dakika sonra bilgisayarınızda herhangi bir siteye girdiğinizde ilgili reklamlar görüyorsunuz. Google’ın bizi bizden iyi bilmesi arama sonuçlarında bizler için en doğru seçenekleri çıkarmasına yardımcı oluyor elbette. Ama, burada bir ama var…

DuckDuckGo ise gizlilik üzerine inşa edilmiş bir arama motoru. Değil telefonunuzda yaptığınız işlemi takip etmek, aynı sekmede son yaptığınız aramayı bile takip etmiyor. Tam bir gizlilik sunmakla birlikte elindeki yetersiz veri ile en doğru sonucu sunmakta bazen eksik kalabiliyor.

Kısacası bu roundta Google 1, DuckDuckGo 1 puan aldı diyebiliriz.

Google VS Duck Duck Go
Round 2: İşlevsel Arama Sonuçları (Zengin Kartlar)
Blogda daha önce zengin kartlardan birkaç kez bahsettik. Adını da hep Google ile birlikte andık tabii. Ama gerçekte zengin kartları ilk sunan DuckDuckGo idi, Google tabiri caizse zengin kartları arakladı.

Örneğin; Wikipedia’daki (unutmuşsunuzdur belki, hani vardı ya, dünyanın en büyük ansiklopedisi, bizde yasaklı olan) sayfaların kısa özetini arama sonuçlarında gösteren ilk DuckDuckGo idi. Yemek tarifi, filmografi gibi listelemeleri de aynı şekilde. Tabii Google boynuzun kulağı geçtiği gibi sonradan da olsa zengin kartları inanılmaz ölçüde geliştirdi; çünkü düdüğü parasını veren çalar.

Yinede bizler yiğidi öldürüp hakkını yiyecek insanlar değiliz, o yüzden bu roundta kazanan DuckDuckGo. Arakçı Google’a da muz hediye ediyoruz.

Round 3: Arama Sonucu Rekabetinde Adalet
Karşılaşmanın kritik dakikalarına girmiş bulunmaktayız. Hepimizi ilgilendiren bir konu, SEO. Saçını, sakalını SEO yolunda ağartan nicelerini 2. sayfalara gömdük. Nice şirketler, nice projeler yanıp kül oldu bu yolda kim bilir… Peki tüm bunlar adil koşullarda mı gerçekleşti? Arama motorları gerçekten de web sitelerini adaletli bir şekilde mi sıralamaya yerleştiriyorlar? Google için cevabın “hayır” olduğunu hepimiz içten içe biliyoruz.
  • DHA, İHA, İLHA gibi haber ajanslarından otomatik gönderilen haberler ile tek tuşa basmadan ilk sırada gösterilen ana akım medyanın web sitelerini hatırladınız mı? Peki ya bu sitelerin teknoloji, oyun, hatta oyun hilesi, örgü, dantel, yemek tarifi, kendin yap blogları, webmaster içerikleri; kısacası haber dışında her konuda içerik üretip herkesin önüne geçmelerini hatırladınız mı?
  • Adsense reklamları yayınlayan sitelerin onay sonrasında bir hafta içerisinde sıralamadaki ani bir yükselişe geçtiklerini biliyor musunuz?
  • Düzenli olarak Adwords ile reklam alan sitelerin reklam almadıkları dönemlerde bile üst sıralarda çıktıklarını?
Google’ın SEO kriterlerine dair webde yüz binlerce içerik bulabilirsiniz ama çok azında bu gerçeklerden bahsedilmiştir. En nihayetinde Google bir şirket ve elbette bir şirkete daima para gerekir.

İlk bakışta adaletsizlik gibi görünen bu durum aslında sanal olmayan hayatımızda da tıpatıp aynı. Buradan bir kişisel gelişim yazısına evrilmeyeceğiz tabii. DuckDuckGo ise zaten birkaç milyonluk reklamı ya alıyor, ya alamıyor. Bir reklam yayıncı servisleri de bulunmuyor. Bu açıdan DuckDuckGo sonuçlarının çok daha adaletli olduğunu söyleyebiliriz.

Ezilenlerin yanında bir ezilen, DuckDuckGo adaletli arama sonuçlarında 1 puan daha öne geçiyor.

Google VS Duck Duck Go

Neden Google Kullanıyoruz?
2010 yılından sonra Yandex’in kendi tarayıcısını çıkarması ve çok fazla reklam yapması ile fark ettiğim bir şey var; bilgisayar ile çok fazla haşır neşir olmayanlar, özellikle orta yaş üstü kimseler için hangi arama motorunu kullandıklarının önemi yok. Facebook yazdıklarında Facebook çıksın yeter onlar için.

Yukarıda yaptığım round mizanseninde Google’ı sadece “en doğru arama sonuçları” vermekte kazandırmamın sebebi de tam olarak bu; sanal ortamda geçirdiğimiz vakit arttıkça kişisel yaşamımızdan taviz verir hale gelmemiz. Otomatik kolaj yapıyor diye Google Photos kullanmak ne kadar güvenli? “Ok, Google” diyerek hava durumunu öğrenebilmek için sürekli dinleniyor olma ihtimalini göze alıyoruz. Cihazlarımızdaki tüm seçimlerimiz, tüm işlemlerimiz Google’ın veri bankasına dahil ediliyor. Tüm bunları biliyor olmamıza rağmen halen Google kullanmamızın tek sebebi; arama motoruna “Facebook” yazdığımızda “Facebook” çıkması. Belki o sırada Facebook hakkında sansasyonel bir olay yaşandı ve ana akım medyada olmayan bir web sitesi bununla alakalı içerik yayınladı; önemli değil.

Google, biz webmasterlar için herkese ifade ettiğinden çok daha büyük bir anlam ifade ediyor. Bir noktada ekmek kapımız ancak bunu ilk 10 sonuç dışında kalan herkesi harcayarak yapıyor. Para harcamadan, sadece doğru bilgiyi, doğru kriterlere uygun sunmak yeterli değil. Tüfek icat olmasaydı, yani Google bu kadar zihinlerimize yerleşmiş olmasaydı; DuckDuckGo’nun gizlilik politikası altında çok daha güvenli bir internetimiz olurdu. Halen çok geç değil, halen alternatifleri yükseltme şansına sahibiz.

We <3 Ducks.
(DuckDuckGo bu yazıyı yazmam için bana 17 bin Dolar ödedi. Eğer siz de DuckDuckGo’yu överek köşeyi dönmek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.)
 

Üyelik Yaşı
6 Ay
Mesajlar
1,590
Tepki Puanı
612
Ödül
161
Konum
Kocaeli
Hocam çok güzel yazı olmuş ama bir sorun var: 3-5 bir şey ateşler misiniz :ROFLMAO:
 
Üst
Bibors Borsa, Döviz ve Kripto para hakkında her şey.